Na prknech libereckého divadla bude vykraden film

Liberec – Na prknech libereckého Divadla F. X. Šaldy bude vykraden film Monty Python and Holy Grail. Tento pátek zde totiž proběhne premiéra jednoho z nejúspěšnějších světových muzikálů posledních let – Monty Python´s Spamalot.

Divadlo F. X. Šaldy: Monty Python´s Spamalot; foto: Roman Dobeš

Autory úspěšného muzikálu, který spatřil světlo světa na Broawayi v New Yorku v roce 2005 a stal se z něj jeden z nejúspěšnějších muzikálů posledních let, jsou Eric Idle a John Du Prez. Inspirací jim byl jak jinak než film film Monty Python and Holy Grail od kompletní montypythonovské šestice – G. Chapman, J. Cleese, T. Gilliam. E. Idle, T. Jones a M. Palin. Muzikál získal řadu ocenění a získal mimo jiné i cenu Tony pro nejlepší muzikál sezóny 2004/2005.

Muzikál je plný britského humoru, díky kterému se komediální skupina Monty Python stala slanou na začátku sedmdesátých let a její popularita i nadále trvá, přestože skupina spolu od roku už nepůsobí. V tomto ztvárnění však není pojata parodicky jen tematická látka, ale i sám muzikálový žánr. Film, který je jeho předlohou, vznikl v roce 1974. Hlavním motivem, s níž si film pohrává, je legenda o králi Artušovi.

Artuš se vydává se sluhou na cestu po Británii, aby vytvořil družinu nejlepších rytířů, s nimiž se vydává hledat svatý Grál. Tímto úkolem jej pověřil Bůh, který se mu zjevil. Skupina v čele s Artušem tak putuje zemí a setkává se s podivnými překážkami a bizarními postavami.

Liberecké divadlo uvádí hru v překladu Adama Nováka. Režie se ujal Petr Palouš, který je s tvorbou skupiny velmi dobře obeznámen, neboť vytvořil titulky pro seriál Monty Pythonova létajícího cirkusu. Choreografii vytvořil Martin Picek, který stál před devíti lety za úspěšným uvedením muzikálu Donaha!. Aby se návštěva tohoto muzikálu stala skutečně kvalitním kulturním zážitkem, bude uváděn v doprovodu živě hrajícího orchestru, který povede Dalibor Tuž.

V hlavních rolích se představí Zdeněk Kupka, Martin Stránský, Tomáš Dianiška či Martin Polách. Jako host byl přizván Roman Říčař. V roli Jezerní dámy, která je zpěvácky velmi náročná, bude alternovat Karolína Baranová a členka opery Divadla F. X. Šaldy Věra Poláchová, která tak bude mít příležitost zazpívat si duet se svým manželem.

Monty Python´s Spamalot s podtitulem „muzikál láskyplně vykrádající film Monty Python and Holy Grail" bude mít premiéru v Divadle F. X. Šaldy v pátek 25.4.2014 od 19 hodin.

V České republice byl muzikál uveden již v roce 2010 a to v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, které uvedlo muzikál v témže překladu od Adama Nováka. Režisérem představení byl Roman Meluzín.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama