Inscenace Stanislava Moši slaví úspěch v Německu i ve Švýcarsku

Brno - Jen v odstupu pěti dnů uvádí divadla ve dvou různých evropských státech premiéru inscenací Pokrevní bratři a My Fair Lady, za jejichž režií stojí ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, který oba tituly přivedl v minulosti i na jeviště v Brně. Přečtěte si, co všechno dokázal realizační tým z moravské metropole.

My Fair Lady, Švýcarsko

V pátek 11. července sledovali napjatí a dojatí diváci německého Staatstheatru v Meiningenu, který v roce 2011 oslavil své 180. výročí založení divadla, premiéru muzikálu Willyho Russella Pokrevní bratři. Ředitel proslulého meiningenského divadla pověřil režií inscenace principála Městského divadla Brno Stanislava Mošu, který ke spolupráci přizval své další kolegy, Andreu Kučerovou, která navrhla kostýmy, autora scény Jaroslava Milfajta a herce i režiséra v jedné osobě Stanislava Slováka, jenž figuroval jako asistent režie. Divákům Městského divadla Brno není neznámý ani tento magický příběh rozdělených bratrů-dvojčat, který měli možnost prožívat od 2. června 2012 na jevišti Hudební scény až do letošního 28. února, kdy jsme se s tímto intimním titulem rozloučili, ale ani meiningenské divadlo, které v rámci festivalu Divadelní svět Brno přivezlo v červnu 2014 na jeviště Městského divadla Brno svoji komedii Platit se nebude! (Bezahltwird nich!).

Současně s režijní přípravou muzikálu Pokrevní bratři v Německu se Stanislav Moša věnoval také zkoušení již legendární muzikálové komedie My Fair Lady, a to ve švýcarském městečku Walenstadt na břehu jezera Walensee. Tradice Divadla Walensee, tedy Walensee-Bühne vznikla v roce 2005, kdy byl poprvé na břehu jezera vystavěn majestátní amfiteátr pro dvě tisícovky diváků. V roce 2006 se tradice open air divadla ustálila a bylo dohodnuto, že se divadelní představení budou v tomto úchvatném koutu Evropy hrát jednou za dva roky. Tak se mohli švýcarští, ale také rakouští, němečtí či lichtenštejnští diváci těšit divadelními inscenacemi jako Tell, Die SchwarzenBrüder či Heidi, s níž je tento kraj neodmyslitelně spjat. Pro rok 2014 byl divákům vybrán legendární kus z pera A. J. Lernera a F. Loeweho My Fair Lady.

Uvádění inscenací pod otevřeným nebem sebou nese vždy určité záludnosti a zapeklitosti, především v souvislosti s počasím, a s tím to v kraji jezera Walensee není opravdu jednoduché. Minulý ročník dokonce propršelo 23 z celkových 25 repríz, jindy neodolala mocným poryvům větru scéna, kterou vichr odnesl. Už se nikdy nenašla. Proto bylo zadání pro výrobu inscenace zcela specifické a podrobené těmto aspektům. Návrhářka Andrea Kučerová tak musela vyrobit kromě kostýmů také neopreny, jimiž jsou herci chráněni před prochladnutím; scénograf Christoph Weyers navrhl scénu prodyšnou, avšak dostatečně masivní, aby odolala vlivům počasí a zároveň aby kladla co nejmenší odpor větru. Herecké obsazení je čtyřnárodnostní. Režisér Stanislav Moša si v rámci konkurzů vybral z herců švýcarských, rakouských a německých, jednu z rolí dokonce nastudoval i člen souboru Městského divadla Brno Karel Škarka. Hraje se v německém jazyce, přičemž londýnské nářečí zvané cockney bylo převedeno do schwitzerdeutsch, tedy do švýcarského nářečí.

Vedle výborných hereckých výkonů sklidil mohutný aplaus a obdiv nejen diváků, ale i divadelních kolegů a zástupců produkční agentury 14tičlenný orchestr, sestavený z českých hudebníků a členů orchestru Městského divadla Brno pod vedením dirigenta Dana Kalouska. O choreografii se postaral chorvatský umělec Igor Barberić. Na břehu jezera, za dohledu 2 500 metrů vysokých hor budou herci a naši muzikanti hrát příběh květinářky Lízy Doolittlové až do 23. srpna letošního roku.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Letní Letná se vrací na scénu. Čím překvapí?

09.08.2021 17:39 Mezinárodní festival Letní Letná opět shromáždí to nejlepší ze světa nového cirkusu a divadla. Po…

Související:

Právě se děje

reklama