Významný herec Karel Roden mladší by oslavil sté narozeniny

České Budějovice – V neděli by herec Karel Roden mladší oslavil sté narozeniny. Herec, který se významnou měrou zapsal do historie Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Přidejte svůj názor

Jihočeské divadlo
doporučujeme

Karel Roden ml. byl významným hercem pováleční epochy Jihočeského divadla. Nejprve působil ve třicátých letech v divadelní společnosti J. Bitta, v nuselském Tylově divadle, v Kladně, Olomouci, než zakotvil v Českých Budějovicích. Odtud musel na pár let odcestovat do Teplic kvůli nálety zničené budově Jihočeského divadla.

Vystřídal řadu rozličných rolí od lidových, po shakespearovské a role v současných hrách. Ztvárnil Kupce v Hrubínově hře Kráska a zvíře, která byla uváděna ve světové premiéře před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Svým výkonem oslnil v americké hře Normana Thayera Zlaté jezero, ve které vytvořil spolu s Dagmar Neumannovou adekvátní pár k filmovým protějškům H. Fonda a K. Hepburn.

Zahrál si také ve filmu Romance pro křídlovku podle předlohy Františka Hrubína, kterou zfilmoval Otakar Vávra. Dále pak v seriálech Rozsudek a Největší z Pierotů.

Karel Roden ml. (1914-1992) je ze slavného hereckého rodu. Jeho otec herec a režisér Karel Roden st. (1891-1961), který se vlastním jménem jmenoval Karel Hromada, působil v témže divadle jako šéf činohry v letech 1919-1922 a v roce 1925 založil divadelní společnost Komorní divadlo.

Matkou Karla Rodena ml. byla Anděla Šedivá-Rodenová ze starobylého divadelnického rodu založeného Vilémem Graumem v 19. století.

Synem Karla Rodena ml. je Marian Roden a Karel Roden nejml. (*1962), který je například držitelem Českého lva za nejlepší mužský filmový výkon ve filmu Hlídač č. 47.

Osobnost Karla Rodena ml. si v Jihočeském divadle připomínají každý rok. Jeho jméno totiž nese čestná cena každoročně udělovaná za nejvýznamnější mužský herecký výkon.

V neděli 10. srpna 2014 by Karel Roden ml. oslavil sté narozeniny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EH! Život je krásnej! Odhoďte starosti a pojďte se dobře pobavit

10.09.2019 12:22 Odhoďte starosti a ponořte se s námi do příjemného povídání a vzpomínání v pořadu EH! Život je…

Zemřel Jaroslav Weigel (†88), člen legendárních Cimrmanů

05.09.2019 12:20 Aktualizováno Herec a výtvarník Jaroslav Weigel, který byl od počátku sedmdesátých let členem legendárního…

Studenti JAMU nabídnou slavnou komedii Poprask na laguně

03.09.2019 12:59 Věhlasným komediálním titulem Poprask na laguně zahájí novou divadelní sezónu studenti Divadelní…

Brněnský Biskupský dvůr je centrem open air představení

02.09.2019 13:48 Tak se nám to už končí. Léto bohaté na kulturní akce. Stojí za to se ohlédnout, třeba jen po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama