Významný herec Karel Roden mladší by oslavil sté narozeniny

České Budějovice – V neděli by herec Karel Roden mladší oslavil sté narozeniny. Herec, který se významnou měrou zapsal do historie Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Přidejte svůj názor

Jihočeské divadlo

Karel Roden ml. byl významným hercem pováleční epochy Jihočeského divadla. Nejprve působil ve třicátých letech v divadelní společnosti J. Bitta, v nuselském Tylově divadle, v Kladně, Olomouci, než zakotvil v Českých Budějovicích. Odtud musel na pár let odcestovat do Teplic kvůli nálety zničené budově Jihočeského divadla.

Vystřídal řadu rozličných rolí od lidových, po shakespearovské a role v současných hrách. Ztvárnil Kupce v Hrubínově hře Kráska a zvíře, která byla uváděna ve světové premiéře před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Svým výkonem oslnil v americké hře Normana Thayera Zlaté jezero, ve které vytvořil spolu s Dagmar Neumannovou adekvátní pár k filmovým protějškům H. Fonda a K. Hepburn.

Zahrál si také ve filmu Romance pro křídlovku podle předlohy Františka Hrubína, kterou zfilmoval Otakar Vávra. Dále pak v seriálech Rozsudek a Největší z Pierotů.

Karel Roden ml. (1914-1992) je ze slavného hereckého rodu. Jeho otec herec a režisér Karel Roden st. (1891-1961), který se vlastním jménem jmenoval Karel Hromada, působil v témže divadle jako šéf činohry v letech 1919-1922 a v roce 1925 založil divadelní společnost Komorní divadlo.

Matkou Karla Rodena ml. byla Anděla Šedivá-Rodenová ze starobylého divadelnického rodu založeného Vilémem Graumem v 19. století.

Synem Karla Rodena ml. je Marian Roden a Karel Roden nejml. (*1962), který je například držitelem Českého lva za nejlepší mužský filmový výkon ve filmu Hlídač č. 47.

Osobnost Karla Rodena ml. si v Jihočeském divadle připomínají každý rok. Jeho jméno totiž nese čestná cena každoročně udělovaná za nejvýznamnější mužský herecký výkon.

V neděli 10. srpna 2014 by Karel Roden ml. oslavil sté narozeniny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama