Divadelníkům nestačí nástin rozvolňování, chtějí přesnější plány

Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku a chtějí přesnější plány. Mrzí je, že vláda jako službu nevnímá také kulturu, jejíž role pro návrat k normálnímu životu je podle nich nezbytná. Chtějí plán pozvolného otevírání kultury, neboť ji nelze otevřít ze dne na den. Ve svém prohlášení zaslaném ČTK to dnes uvedlo České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI).

Eurozpravy.cz

"Těší nás, že se k 3. květnu otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na ministerstvu zdravotnictví zapomněli do balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit. Těšíme se, že k tomuto datu také z nařízení zmizí zákaz přítomnosti diváka a konečně se budeme moci jeden na druhého svobodně dívat. Od 3. května v ulicích opět divák potká umělce. Prosíme, nehladit, nekrmit a dodržovat platná hygienická pravidla. Umělce vyzýváme, aby svou službu poskytovali bezpečně, z celého srdce a s radostí. Kultura je totiž také služba pro návrat zpět do normálního života nezbytná," uvedli dnes divadelníci.

Vláda ve čtvrtek schválila systém rozvolňování, který tvoří šest balíčků s rušením opatření pro jednotlivé oblasti života. Od 12. dubna platí první balíček, od 3. května se mají v druhém balíčku v kultuře otevřít jen muzea, galerie a památky v omezeném režimu. Jinak se počítá s otevřením služeb péče o tělo, provozoven péče o zvířata, zbytkem maloobchodu, venkovních trhů a částečně lázní. Ve třetím balíčku se s kulturou nepočítá, ve čtvrtém balíčku se uvažuje o divadlech a koncertech pod širým nebem za dodržení hygienických opatření.

"Zavřením kultury mizí z lidských životů radost, tolik potřebná pro kvalitní vývoj každé osobnosti. Chceme plán pozvolného otevírání kultury: kulturu nelze otevřít ze dne na den. Kultura je služba nutná pro zdravou revitalizaci celé společnosti, musí tedy být chytře a rozumně postupně otevírána spolu s nástupem školáků do lavic. Ze všech vládních dokumentů musí zmizet slovní spojení 'zákaz kultury a zákaz diváka', toto absurdní nařízení kriminalizuje každého z nás a brání přirozeným mezilidským vztahům," uvedli divadelníci.

Vyzývají ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby upravilo plány balíčků pro návrat zpět do normálního života a "napravilo tak absurdity, které obsahuje a které zpochybňují jeho vážnost". Navrhují jeho změny, které by měl brát v potaz, pokud se bude incidence nových případů vyvíjet pozitivně. Nejpozději ke 3. květnu by se měl podle nich z vládních materiálů odstranit zákaz diváka. "Chceme zatančit v parku pro kolemjdoucí, přečíst dětem pohádku nebo jim zahrát loutkové divadlo," upřesnili svůj požadavek.

Nejpozději 10. května by měla vláda povolit venkovní kulturní akce za přísných hygienických podmínek a stanovit maximální kapacity. Nejpozději 17. května požadují povolit vnitřní kulturní akce s omezenou kapacitou za přísných hygienických podmínek. Dále pak by se podle nich měla pravidelně každý týden navyšovat kapacita kulturních zařízení a uvolňovat přísná pravidla. "Především žádáme, aby všechny kroky byly konzultovány se zástupci odborné kulturní veřejnosti a její požadavky byly brány vážně," doplnili.

Žádají také ministerstvo zdravotnictví, aby spolu s ministerstvem kultury zrealizovalo urychleně takové pilotní projekty, které dokáží, že je možné pustit diváka do sálů bez kapacitních omezení a že je možné následně realizovat i větší akce.

Témata: EZ

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama