Hrát se nevyplatí. Většina divadel zůstane zavřená i po uvolnění restrikcí

Většina pražských divadel se 11. května neotevře, další vlna rozvolnění koronavirových omezení, kterou 30. dubna zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, jim podle jejich zástupců nepomůže. Podle nového ustanovení vlády do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět od 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu. Za daných podmínek se nevyplatí hrát ani Národnímu divadlu.

Divadlo, ilustrační foto
doporučujeme

"Hrát pro takto malý počet diváků by jen prohlubovalo ekonomické ztráty. Těšíme se na návrat k normálnímu životu," sdělil ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Dodal, že první česká scéna od 4. května otvírá pokladny a spouští předprodej na příští divadelní sezonu. Zkoušky všech uměleckých souborů zahájí prozatím ve zvláštním režimu. Celé divadlo se připravuje na nejbližší premiéry, které jsou přeložené na začátek sezony.

Otevřít 11. května se nevyplatí ani malým scénám, jakou je například komorního Divadla Viola. "Diváci v klasickém divadelním uspořádání musí sedět ob řadu a v každé obsazené řadě vždy dva vedle sebe, a pak místo volné. Takže v našem případě 76 míst děleno dvěma je 38 a z toho mínus třetina je nějakých 25. Možná 30 míst bychom v tomhle režimu mohli mít, ale to je z hlediska honorářů, výdajů za energie a všeho nerentabilní. Vzhledem k dvěma předchozím měsícům karantény to nepůjde," řekl ředitel Violy Robert Tamchyna.

Také Divadlo Na Fidlovačce již do konce sezóny, ani v rámci nového ustanovení vlády, nezačne hrát. "Bohužel, při kapacitě 100 osob se nezaplatí náklady na uváděné představení," sdělila mluvčí divadla Claudia Nasliová.

Rovněž majitel Divadla Kalich Michal Kocourek míní, že současný limit do 100 míst pro jeho scénu nic neřeší. "Za takových podmínek by pro nás bylo každé představení silně ztrátové, což si jako nedotované divadlo nemůžeme dovolit. Nicméně doufáme, že až se prokáže, že lidé v hledištích nepředstavují za dodržování hygienických podmínek žádnou katastrofu, dojde k dalšímu navýšení povolené kapacity a letní scény na vzduchu budou smět fungovat za ještě velkorysejších podmínek než vnitřní hlediště," podotkl.

Otevřít se podle informací ČTK nechystá ani Divadlo na Vinohradech a Ungelt. Soubor nového cirkusu Cirk La Putyka 25. května plánuje otevření divadelního prostoru Jatka78. Premiéra nového projektu Cirku La Putyka inscenace Kaleidoskop má být 8. června. "Do divadla Jatka78 bychom na konci května chtěli vpustit tolik diváků, kolik povolí aktuální opatření proti šíření koronaviru," prohlásil principál Rostislav Novák ml.

Vedoucí pracovní skupiny pro uvolování karanténních opatření Rastislav Maďar dnes připustil, že některým divadlům se při limitu 100 diváků nevyplatí otevřít. "Ale vycházíme z toho, že ta pravidla musí být čitelná, mít logiku a být férová. Kdybychom kina povolili jen 100 a divadlům povolili 300, tak by to férové nebylo," uvedl.

Národní divadlo Brno 11. května neotevře, přestože mu to dovoluje uvolnění opatření souvisejících s koronavirem. Ředitel Martin Glaser dnes ČTK řekl, že hrát pro 100 diváků se nevyplatí, divadlo počítá se zahájením sezóny v srpnu. Otevření v květnu podle ředitele Miroslava Oščatky zváží Centrum experimentálního divadla v Brně, které pod sebou sdružuje Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a platformu Terén. 

"Nechci, aby to znělo nevděčně vůči vedení země, ale změny se valí rychle a my nejsme schopní tak rychle reagovat. U Mahenova a Janáčkova divadla se nám nevyplatí hrát, náklady jsou velké a pro 100 diváků by to přineslo akorát tolik, kolik by stály testy na koronavirus pro herecký soubor," uvedl Glaser. Podle něj by se možná dalo hrát v Redutě. "Má 250 míst a s přimhouřením očí by to šlo, ale rozhodli jsme se, že předsuneme plánované opravy a rekonstrukce na tento čas, kdy to vypadalo, že bude zavřeno," řekl Glaser.

Podle něj se divadlo už dříve rozhodlo u ukončení sezóny. "Místo září chceme začít příští sezónu už v srpnu, protože řada lidí nebude moct vycestovat do zahraničí, zůstanou doma kvůli tomu, že museli nyní vybrat dovolenou a podobně. Ze strany státu bereme dobrou vůli otevřít, ale musí se ještě vyřešit spousta věcí," řekl Glaser. Dodal, že je potřeba vyřešit třeba zkoušení souborů za dodržení všech opatření nebo účast zahraničních režisérů a dalších.

Zda se 11. května otevře, neví ani ředitel Centra experimentálního divadla Oščatka. "Informace je čerstvá a vše zvažujeme. Máme menší sály, takže to pro nás připadá do úvahy. Když se ale od 100 lidí odečtou herci a další, bude to ve výsledku pro 70 lidí a za těchto podmínek je to pro nás složité," řekl Oščatka. Situaci probere s uměleckými šéfy, kteří musí spočítat, jestli se inscenace vyplatí. Některé hry by se podle Oščatky mohly koncem května přesunout do venkovního prostředí Alžbětinské scény, kde by nebylo tolik složité dodržování opatření jako v sálech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři desítky umělců vyzývají k podpoře české kultury

05.02.2021 11:50 Národní divadlo – jedna z největších kulturních institucí se v sobotu 27. února promění v koncertní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama