Národní divadlo Brno představilo novinky na sezónu 2020/2021

V divadelní sezoně 2020/21 si mohou stálí i noví divadelní příznivci vybrat ze 14 předplatitelských skupin. Prodej sezonního předplatného bude zahájen 9. 3. 2020. Také letos při koupi předplatného získá divák spoustu výhod, jako je úspora až 60 % oproti nákupu jednotlivých vstupenek, 10% sleva při nákupu vstupenek na festival Divadelní svět Brno a na Mezinárodní festival Janáček Brno a mnohé další.

Národní divadlo Brno

7. mezinárodní operní a hudební festival - 28. 9. – 16. 10. 2020

Janáček Brno 2020 – dvacet osm špičkových produkcí v devatenácti dnech. Přední světoví režiséři a interpreti, jako jsou Robert Carsen, Claus Guth, Jakub Hrůša, Karita Mattila, Pavol Brešlík, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové a další, představí program, jehož téma se bude dotýkat umělecké vřavy na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních.

Festival naváže na mimořádné úspěchy minulých ročníků tohoto prestižního bienále, kdy Janáček Brno 2018 obdržel jako první v České republice prestižní ocenění The International Opera Awards – za nejlepší festival roku.

Slavnostní zahájení festivalu bude patřit Janáčkově méně často uváděné opeře Osud. Inscenace bude dílem světoznámého režiséra Roberta Carsena, který ji vytvoří se souborem Janáčkovy opery NdB přímo pro festival v hudebním nastudování šéfdirigenta Marko Ivanoviće. Další špičková inscenace, Janáčkova přelomová opera Její pastorkyňa, bude na programu uvedena ve spolupráci brněnského operního souboru a londýnského Royal Opera House (Covent Garden) v režii Clause Gutha. Zajímavou konfrontací s Janáčkovým dílem bude uvedení opery Salome Richarda Strausse souborem Maďarské státní opery.

Premiéry 2020/2021 - BALET

První premiérou sezony bude titul Beethoven na hudbu tohoto jubilujícího velikána v mé choreografii a režii a ve scénické a kostýmní výpravě Jaroslava Milfajta a Ľudmily Várossové. Po delší době vznikne ambiciózní baletní titul ve spolupráci s Janáčkovou operou Jarní premiéra Stabat Mater bude pokračováním úsilí o uvádění toho nejlepšího, co v současnosti můžete zhlédnout na světových scénách. Dnes již na jevišti můžeme hrdě hovořit o „kyliánovském“ repertoáru. Tři Mistrova umělecká díla doplní NDB o další choreografii Sleepless. Poprvé také v tomto večeru divadlo uvede kreaci dalšího choreografického velikána současnosti Izraelce Ohada Naharina. 

Samozřejmě jsou nachystána i pokračování úspěšných projektů jako Balet Gala, Charity Awards Gala, Choreografický ateliér, oslavy Mezinárodního dne tance nebo Open Air představení na Biskupském dvoře.

Premiéry 2020/2021 - OPERA

„Dej na jeviště muže a ženu a vznikne příběh. Dej tam ženu a dva muže a je tu zápletka,“ řekl George Balanchine a tato rovnice funguje skvěle i na operním jevišti. V této sezoně se tak můžete těšit na díla plná napětí se zápletkami, které jsou staré jak lidstvo samo, ale neustále aktuální. Soubor Janáčkovy opery NdB čekají hned dva krásné úkoly. Prvním je premiéra Janáčkovy opery Osud jako slavnostní zahájení festivalu, režie se ujme speciálně pro Brno ten nejlepší, Robert Carsen, který tak ke svým pěti janáčkovským inscenacím přidá další titul.

Její pastorkyňa je dílo, o němž se dá bez nadsázky říct, že s ním brněnský soubor žije, teď ho však v rámci festivalu čeká mimořádná spolupráce při přenosu inscenace z londýnské Královské opery, pod vedením dalšího vynikajícího režiséra Clause Gutha, pro kterého to je první práce v rámci ČR. S inscenačním týmem z Londýna přijede i světově uznávaná interpretka janáčkovských rolí Karita Mattila, která ztvární roli Kostelničky.

V předvánočním období opustí NDB na chvíli vztahové rovnice a nabídne vám chvíli klidu a svátečního oddechu s koncertem slavné Rybovy České mše vánoční, kterou doplní méně známá, ale o to půvabnější a humorná Moravská vánoční mše Josefa Schreiera z poloviny 18. století, jež nás zavede mezi valašské ovčáky. Oněgin × Taťána, Oněgin × Lenský, Oněgin × Gremin × Taťána – dílo plné proměnných, které ale skončí jediným možným řešením v ruské romantické opeře. Vyústění jako z reálného života je vyváženo krásnou hudbou P. I. Čajkovského, k jehož dílu se po úspěšné inscenaci Pikové dámy vrací tvůrčí dvojice Martin Glaser a Robert Kružík.

Když se na jevišti ocitnou dvě ženy a jeden muž, zápletce se dostane dalšího dramatického rozměru, obzvlášť je‑li jedna z žen kouzelnice a autorem hudby je mistr barokní opery G. F. Händel. Alcina patří mezi skutečné operní skvosty díky skladatelově neobyčejně pronikavému pohledu do lidských srdcí a schopnosti přeměnit, to co v nich našel, v jedinečnou hudbu. Součástí inscenace bude i účast orchestru Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse.

Jaro uvítá koncertem, kde zazní Stravinského Svěcení jara a Orffova Carmina Burana. Dvě ženy a dva muži plus několik dalších v pozadí, lesk a bída života umělců, tragický konec – ano, závěr sezony bude patřit jedné z nejpopulárnějších oper v historii žánru Pucciniho La bohème.

Premiéry 2020/2021 - ČINOHRA

Komediální žánr jako by skutečně dával průchod herectví jako takovému. Ve výrazných autorských adaptacích proto v příští sezoně NDB uvede frašky Václava Štecha a Johanna Nepomuka Nestroye (podtitul jeho Sňatků na železnici mohl by být i jedním z tematických podtitulů celé příští sezony: Brno–Vídeň).

Chce-li Mahenova činohra – výrazně profilována novým kmenovým režisérem Štěpánem Páclem a proměněným dramaturgickým týmem – v Mahenově divadle i v divadle Reduta „myslet dramatem“, totiž něco se o člověku a o světě dozvídat prostřednictvím předvedení, musí vycházet z herectví. A obráceně – herectví se v takovém divadle nikdy neobejde bez dramatu, neboť herec musí „mít co hrát“.

Dramaturgické linie, které napověděla minulá sezona (česká hra, středoevropská dramatika a novinky renomovaných světových dramatiků v českých premiérách), budou v té nadcházející zásadně rozšířeny: Milan Kundera udělil brněnské činohře privilegium k uvedení jeho Majitelů klíčů. NdB rovněž získalo nové hry Lucy Kirkwoodové a Toma Stopparda, jejichž světové premiéry nadchly publikum v Londýně v lednu 2020. Se stejnou rychlostí se na repertoáru objeví i Doktorka Roberta Ickea, volná autorská adaptace vrcholné hry Arthura Schnitzlera Profesor Bernhardi.

Poprvé v ČR zhlédnete i hru Ödöna von Horvátha Nikdo, jež byla před pěti lety senzačně objevena ve Vídni. A v neposlední řadě kontemplativní monodrama Josefa Topola Stěhování duší stane se první vlaštovkou, která znovu rozžije Malou scénu MD (kteréžto iniciály jsou Marii Durnové, hlavní představitelce, vlastní).

Štafetu po Jindřichu Štreitovi, který rovnou desítku činoherních premiér doprovodil vizuály v minulé sezoně, letos převezme renomovaný fotograf Václav Jirásek, aby výraznou divadelní stylizaci propojil s žitou skutečností.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama