Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru 400 představení, vrátilo 50 milionů

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru od března do 2. července 400 představení. Vrátilo se z 80.910 vstupenek zatím 73.630 kusů. V penězích by ND mělo vrátit 53,3 milionu korun, vrátilo zatím 51 milionů a zbývá vrátit ještě 2,3 milionů korun. Na setkání zaměstnanců divadla k zahájení 138. sezony to řekl ředitel ND Jan Burian.

Národní divadlo v Praze

Za březen až červen divadlu podle něj chyběly výnosy 121,3 milionu korun, odhad propadu do konce roku je 251,8 milionu korun, s úsporou by konečný propad měl podle Buriana být 180 milionů korun. "V červenci už ministerstvo kultury pokrylo ztrátu částkou 117,6 milionu korun a také nám v dřívějších lhůtách posílalo plánované dotace, takže se nestalo, že bychom neměli na výplaty," řekl Burian.

Rozpočet ND tvoří z největší části státní dotace, která podle výroční zprávy MK loni činila 880 milionů korun; k tomu přes 600 milionů dostalo ND na investice. Vlastní výnosy ND dají sumu, která je přibližně polovinou státní dotace.

ND kvůli koronaviru odložilo všechny plánované zahraniční spolupráce. Mezinárodní festival Pražské křižovatky, který se konal vždy na začátku sezony, bude rozložen do celé sezony. Koprodukční projekt Král Roger divadlo muselo zrušit bez náhrady. Původně měla být premiéra už 3. dubna, polskou operu mělo ND uvést v koprodukci s Národní operou ve Varšavě a Královskou švédskou operou ve Stockholmu.

Pro začínající sezonu ND plánuje 19 premiér včetně těch, které z důvodu karantény muselo přesunout z minulé sezony. K zahájení té nové první scéna uspořádá ve čtvrtek 3. září na Střeleckém ostrově happening pro celou rodinu s koncerty, besedami či ukázkami ze svých inscenací.

Balet přinese tři premiéry, devět titulů a projekt Dance Laboratory. První premiérou bude 12. listopadu inscenace s názvem Phoenix. Tři původní choreografie speciálně pro soubor Baletu ND vytvořili Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Opera ND uvede osm premiér doplněných koncerty. Zahajovacím koncertem 30. srpna odstartuje projekt Musica non grata, čtyřletá série operních a hudebních děl skladatelů pronásledovaných nacisty. Program zahrnuje i dvě operní premiéry: Weinbergerova Švandy dudáka a titul Der Ferne Klang Franze Schrekera. Na minulou sezonu plánovaný Špalíček Bohuslava Martinů byl nastudován v koncertní podobě a v ND zazní 13. září a 8. prosince.

Činohra inscenace sezonu zahájí českou premiérou hry francouzského dramatika Vincenta Macaignea Stát jsem já v režii Jana Mikuláška. Z minulé sezony přechází v režii a dramatizaci šéfa činohry Daniela Špinara i Dostojevského Idiot. Poslední dluh je česká premiéra hry Katji Brunnerové Duchové jsou taky jenom lidi, která se zabývá stárnutím a osamělostí.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) shromážděným umělcům a dalším zaměstnancům v historické budově ND řekl, že divadlo si nemůže dovolit počkat, až se epidemie přežene a pak se vrátit k práci, musí se pokusit dělat divadlo i v těchto podmínkách. Uvedl, že v Británii jsou testy na koronavirus, které používají každé ráno. "Chci zjistit, jak jsou dostupné, a pobavit se o tom s hygieniky," uvedl.

ND na rozdíl od menších scén nezačalo hrát na konci minulé sezony s tím, jak se trochu uvolnila omezení a do divadel mohlo přijít 100, později 500 lidí. Podle vedení divadla to bylo ekonomicky nerentabilní. Od začátku nové sezony ale divadlo bude hrát pro plnou kapacitu svých budov. Ty jsou podle Buriana postaveny tak, že tvoří doporučené oddělené sektory.

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU PhDr. Miroslav Plešák

13.10.2021 16:54 Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021…

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

01.10.2021 14:10 Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém…

Související:

Právě se děje

reklama