V Salcburku uvedli hru o Čechovi, který se v roce 2003 upálil. Recenze jsou rozporuplné

Na Salcburském festivalu byla v neděli večer ve světové premiéře uvedena divadelní hra rakouského nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho - pod názvem Zdeněk Adamec je věnována českému mladíkovi, který se v roce 2003 upálil u Národního muzea v Praze na protest proti vládě "peněz a moci".

Divadelní opona, ilustrační foto
doporučujeme

Výtky v některých recenzích si vysloužila režisérka Friederike Hellerová za zpracování hry. Podle deníku Kleine Zeitung pro Handkeho "platné argumenty o zoufalství světa" našla režisérka jen "vágní obrazy". Deník Kurier zase hru označil za příliš dlouhou pro salcburský festival. "I přes živou hudbu nemělo představení drive," míní server Vorarlberger Online.

"Člověk si během těch téměř dvou hodin znovu a znovu kladl otázku: o co tady vlastně jde?" komentovala dnes premiéru rakouská tisková agentura APA. Podle ní režisérka udělala chybu, že se příliš držela textu.

Podle autora recenze v deníku Kurier, který ovšem komentoval předpremiéru, publikum herce odměnilo "unaveným potleskem". Režisérka podle listu udělala chybu zejména tím, že se snažila zdůraznit naléhavost tématu hry její "pomalostí". Hru by podle deníku "šlo zahrát během hodiny". Podle autora článku v deníku Kurier nezpracoval Handke "poutavé téma" v divadelní hru, nýbrž v "esej přestrojenou za divadelní hru".

Na salcburském festivalu by měl být Zdeněk Adamec uveden ještě sedmkrát. V Česku ji pro příští divadelní sezonu chystá pražské Divadlo Na zábradlí v režii Dušana D. Pařízka.

Zdeněk Adamec, který se narodil v roce 1984, pocházel z Humpolce a v době činu byl studentem střední průmyslové školy. V březnu 2003 se polil hořlavinou a zapálil u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Přes rychlý zásah kolemjdoucích a zdravotníků se ho nepodařilo zachránit. Důvody svého činu vysvětlil v dopise nazvaném Akce pochodeň 2003, v němž se označil za "oběť takzvaného demokratického systému, kde ale nerozhodují lidé, avšak peníze a moc". Dopis zakončil slovy: "Prosím neudělejte ze mě blázna".

Salcburský festival, jeden z nejvýznamnějších svátků klasické hudby, opery a divadla, začal v sobotu za přísných hygienických opatření kvůli koronaviru. Jako jeden z mála velkých hudebních a divadelních festivalů v Evropě nebyl kvůli pandemii covidu-19 zrušen. Program byl však zkrácen a upraven. Místo původně plánovaných 200 kulturních akcí jich v programu zůstalo 110.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Liliom: Hra Ference Molnára, která v divákovi zanechá hlubokou stopu

21.09.2020 17:58 RECENZE: Maďarský spisovatel a dramatik Ferenc Molnár (1878 – 1952) byl autorem knížky Kluci z…

RECENZE: Velmi, velmi, velmi temný příběh. Divoká inscenace irského…

18.09.2020 21:42 První premiérou po uzavření divadel vinou Covidu byla v Redutě, scéně Národního divadla v Brně,…

Do síně slávy zábavního umění vstoupil Ivo Šmoldas, porota ocenila i další…

06.09.2020 17:21 Do Síně slávy zábavního umění byl dnes uveden publicista, redaktor, básník a nakladatel Ivo Šmoldas…

Divadlo Bez zábradlí bude mít v budoucí sezóně nové vedení i nové hry

06.09.2020 10:15 Divadlo Bez zábradlí zahajuje již dvacátou osmou sezónu, ve které nabídne několik premiér. Mimo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama