Vlasta Chramostová je hereckým i etickým vzorem, říká rektor JAMU

Uměleckým i etickým vzorem nejen pro mladé adepty herectví byla herečka Vlasta Chramostová podle rektora brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petra Oslzlého. Chramostové herecké umění podle něj patří k vrcholům českého divadla druhé poloviny 20. století, uvedl dnes ve vyjádření pro ČTK.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Divadla
doporučujeme

Chramostovou považoval také za vzácnou přítelkyni. Její úmrtí, stejně jako lednový odchod jejího manžela, kameramana Stanislava Miloty, bere Oszlý jako osobní ztrátu. Herečka Vlasta Chramostová zemřela dnes ve věku 92 let.

Přestože byla Chramostová na dlouhé období v 70. a 80. letech z politických důvodů umlčována, vytvořila za svůj život více než dvě stě rolí. V době, kdy nesměla hrát v oficiálních divadlech, založila bytové divadlo, kde navzdory policejnímu pronásledování vznikly umělecky vysoce kvalitní inscenace, připomněl peripetie hereččina života Oslzlý.

"Herecké umění Vlasty Chramostové patří k vrcholům českého divadla v druhé polovině dvacátého století a propojeno s jejími občanskými aktivitami a zasazováním se za lidská práva z ní - bez ohledu na omezení limity jazykového prostředí - činí jednu z největších ženských osobností evropského herectví a divadla," je přesvědčen rektor JAMU.

Svým hereckým mistrovstvím, vytrvalostí v překonávání nepřízně normalizačního režimu, i mravními postoji je Chramostová podle Oslzlého vzorem pro všechny studenty a pedagogy školy.

Oszlý vzpomíná na Chramostou také jako na velkou přítelkyni brněnského Divadla na provázku, se kterým je spojen jako dramaturg. "Ona nejen, že naše představení sama navštěvovala, ale distribuovala vstupenky na naše přehlídky i mezi pražskými signatáři Charty 77," vzpomínal Oszlý. "Já naopak s velkou radostí a obdivem sledoval její úspěšný návrat do profesionální kariéry, jež se odehrál v pražském Národním divadle," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Sugestivní hra Protokol amerického dramatika Tracy Lettse, ze…

18.02.2020 21:10 Dramaturgie divadla REDUTA, scény Národního divadla v Brně často, sahá k novým, třeba i netradičním…

Světová premiéra opery Monument v Janáčkově opeře Brno

01.02.2020 05:02 Soubor Janáčkovy opery NdB vstoupí do roku 2020 s další světovou premiérou díla napsaného přímo pro…

Miltonův Ztracený ráj a nová dramatizace v Městském divadle Brno

30.01.2020 11:32 Ztracený ráj je právem považován za jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury. Jedná se o…

Úspěšná divadelní adaptace K-PAX Svět podle Prota se vrací na Hvězdárnu v…

30.01.2020 11:15 Po brněnské odmlce se na scénu vrací K-PAX, Svět podle Prota, a to rovnou na Hvězdárnu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama