Zemřela slovenská herečka Eva Krížiková (†85), účinkovala i v pražském Národním divadle

Slovenská herečka Eva Krížiková ve věku 85 let zemřela v úterý v nemocnici v Malackách. Oznámila to média s odvoláním na mluvčí Slovenského národního divadla (SND). Mimo jiné svůj komediální talent uplatnila v 70. a 80. letech v televizní soutěži Vtipnější vyhrává, kterou celostátně vysílalo bratislavské studio Československé televize.

Přidejte svůj názor

Národní divadlo v Praze
doporučujeme

Umělkyně vynikla jako představitelka komediálních i tragických postav na prknech činohry SND, na kterých působila déle než šest desetiletí. V sedmdesátých letech účinkovala také s dvojicí Milan Lasica a Július Satinský. Generace diváků ji znaly z filmového plátna a z obrazovek, na kterých se objevovala od počátků televizního vysílání na Slovensku.

V 90. letech několik let účinkovala společně s Bronislavem Poloczkem v pražském Národním divadle v inscenaci O pejskovi a mačičke.

Do paměti se zapsala snímky jako V piatok trinásteho (1953), Statočný zlodej (1958), Predčasné leto (1982), nebo televizním filmem podle románu Františka Hečka Červené víno (1976). Její hlas se nezapomenutelně spojuje s Perinbabou (1985) Juraje Jakubiska, kde nadabovala italskou herečku Guliettu Masinovou.

Ještě v roce 2002 ji slovenští diváci v žebříčku nejoblíbenějších slovenských hereček zařadili na třetí příčku hned za Zdenu Studenkovou a Emílii Vášáryovou.

Slovenská televize RTVS Krížikovú připomněla v úterý večer filmovou veselohrou z 50. let minulého století Štvorylka, ve které si zahrála spolu s Jozefem Kronerem a Františkem Dibarborou. Rádio Devín dnes večer odvysílá rozhlasovou dramatizaci románu Boženy Němcové Babička, ve které Krížiková ztvárnila hlavní roli. Herečka ostatně před deseti lety převzala Cenu Karla Čapka, udělovanou za podporu slovensko-české vzájemnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrát se nevyplatí. Většina divadel zůstane zavřená i po uvolnění restrikcí

01.05.2020 17:28 Aktualizováno Většina pražských divadel se 11. května neotevře, další vlna rozvolnění koronavirových omezení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy