Festivaly rozvolnění vítají, zato divadla stále nejsou spokojená

Pořadatelé letních hudebních festivalů nebo divadelních představení pod širým nebem spíše vítají další vlnu rozvolnění podmínek pro konání společenských a kulturních akcí. Pro divadla, zejména ta menší, je stále omezující povinnost mít rozestupy mezi diváky. Některé scény, třeba Národní divadlo (ND), uvažuje o tom, že na představení naplánovaná do konce současné sezony dá do prodeje více vstupenek, než původně počítaly.

Divadlo, ilustrační foto
doporučujeme

Problémem podle některých pořadatelů může být to, že si lidé nejsou jisti, mají obavy a nekupují si vstupenky ani na akce, na které již mohou. Vláda dnes uvedla, že od 25. května se může shromáždit 300 lidí, od 8. června 500 lidí a od 22. června 1000 lidí.

ND uvede od 10. do 14. června výjimečně pět představení pro omezený počet diváků, dvakrát činohru, dvakrát balet a jednou operní koncertní gala. Kromě prvního benefičního představení prodá na všechny zbylé večery sto lístků. Ředitel Jan Burian uvedl, že pokud vláda rozhodně o dalším uvolnění podmínek, počet vstupenek divadlo navýší.

"Současné navýšení počtu diváků v hledišti pro nás neznamená nic. Při zachování předepsaných rozestupů při jejich rozsazení se do Velkého sálu Švandova divadla s 300 sedadly stále vejde jenom 111 diváků, tedy pouze o 11 lidí víc nad původně povolenou stovku. Naše plány se tak nemění, hrát začneme od 25. května," sdělil ČTK ředitel divadla Daniel Hrbek.

Pořadatel festivalů United Islands of Prague a Metronome Prague David Gaydečka dnes ČTK řekl, že dnes oznámené povolení počtu účastníků akcí pro něj není žádná stoprocentní jistota, jak to bude v září. "Ale je to velice nadějná zpráva, že se to postupně rozvolní a že se na akcích budeme moci sejít ve větších počtech," uvedl.

Festival United Islands je přesunutý na září a zatím nemá konkrétní termín. "Řešíme, aby byl průběh akce možný za různých situací, podle toho, jak to v ten moment bude. Ale působí to na nás, že kapacity porostou a budou dostatečně velké, aby to v klidu proběhlo," sdělil. Stejným způsobem se řeší festival Metronome, který se přesunul na 17. až 19. září. "Problém způsobuje to, že doteď byla společnost ze strany krizového štábu spíše strašena a neprodávají se vstupenky," řekl Gaydečka.

"Pro nás je to dobrá zpráva, chceme hrát," řekl za pořadatele Letních shakespearovských slavností Pavel Turner. Slavnosti začnou o měsíc později, až 22. července a budou kratší. Pořadatelé se rozhodli letošní ročník uspořádat bez premiéry plánované na 24. června. Premiéru komedie Bouře v režii tandemu SKUTR přesunuli na příští rok. Shakespearovy hry jsou připraveny k uvedení tradičních scénách v Praze, Brně, Ostravě a v Bratislavě. Předprodej vstupenek má začít v červnu.

Majitel Divadla Kalich Michal Kocourek ČTK sdělil, že věří, že i za stávajících restrikcí bude finančně a provozně možné letošní ročník Hvězdného léta pod žižkovskou věží uskutečnit. "Jakkoli nás tak zásadně omezená kapacita hlediště posune na samou mez ekonomické provozuschopnosti letní scény. Nicméně chceme hrát, protože současná situace, kdy herci sedí doma a diváci se nemohou kulturně vyžít a zrelaxovat, nám přijde už neúnosná," uvedl.

Dodal, že epidemiologická nařízení divadlo respektuje, ale zároveň sám nad některými omezeními pro kulturní akce kroutí hlavou. "Nechápu je za stavu, kdy lidé budou vedle sebe tělo na tělo plavat v bazénech, potit se v saunách, cvičí v posilovnách, tlačí se na farmářských trzích nebo tráví čas hromadně v obchodních centrech.... Letní scénu pod žižkovskou věží plánujeme otevřít od začátku července, Divadlo Kalich zatím není možné za stávajících podmínek provozovat," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý ředitel Národní divadla Jindřich Černý (†90), komunistický…

20.10.2020 09:17 Ve věku 90 let dnes ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik a…

Africké snímky na Netflixu se vymykají stereotypům Hollywoodu

19.10.2020 07:34 Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich,…

RECENZE: Princezna zakletá v čase ukazuje českou pohádku v nejlepší formě

17.10.2020 15:50 Zábavná a neokoukaná. I tak by bylo možné definovat novou pohádku od debutujícího Petra Kubíka.…

Vláda schválila pokračování programu COVID kultura, pomoc dostane i…

14.10.2020 10:51 Aktualizováno Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama