17 věcí, které jste nevěděli o filmu Sám doma: Počůraný Culkin i chyba Roberta de Nira

New York - Vánoce přicházejí a s nimi nejlepší filmy a samozřejmě pohádky. Jedním z nejoblíbenějších vánočních filmů se jednoznačně stal americký rodinný film Sám doma. Co jste o tomto snímku nevěděli?

Herec Macaulay Culkin ve snímku Sám doma
doporučujeme

1. Polsko miluje rodinu McCallisterů

Průzkum ukázal, že film Sám doma je nejvíce oblíbený v Polsku, kde byl poprvé vysílán v roce 1990. A jeho popularita se zvýšila. V roce 2011 se na film dívalo více než pět milionů lidí.

2. Sám doma a jeho (nechtěné) pokračování

Když americký režisér Chris Columbus pustil do světa tuhle filmovou pecku, tak opravdu nečekal, že se film stane tak populární. Chris natočil Sám doma a Sám doma: Ztracen v New Yorku. Další pokračování však neměl v plánu, a proto se toho ujal hned někdo jiný. V roce 1997 bylo uvedeno třetí pokračování filmu Sám doma a samozřejmě nechyběl ani čtvrtý díl. A v 21. století nesmějí chybět ani oblíbené videohry a deskové hry, které děti milují.

3. Kevin McCallister se bál i mimo plac

Joe Pesci, který si z dvojice Mokrých banditů zahrál Harryho, způsobil tehdy devítiletému Macaulay Culkinovi zranění. To ve chvíli, kdy měl zahrát, že chce ukousnout chlapci (visícímu za svetr na dveřích) palec. Nešťastnou shodou náhod mu opravdu způsobil zranění na prstě. Jizva Kevinovi zůstala dodnes.

4. Sám doma se zapsal do Guinessovy knihy Rekordů

Film se udržel na prvním místě po dobu dvanácti měsíců. A v Top 10 zůstal ještě rok po svém uvedení. Film Sám doma si vysloužil místo v Guinessově knize rekordů jako nejlépší akční komedie.

5. Žádná Paříž, ale Chicago

Rodina McCallistrů se vydává do Paříže, zatímco jejich malý syn Kevin zůstal doma. Tady udělal režisér tak trochu malý podraz na diváky. Je samozřejmé, že kvůli pár scénám nepřemístí celý štáb na letiště v Paříži. Tahle francouzská scéna se natáčela v Chicagu. Pamatujete si na ty luxusní sedačky v první třídě? Tak ty byly postaveny na basketbalovém hřišti místní střední školy. Je až neuvěřitelné, jak nás ten filmový svět dokáže oklamat!

6. Dům McCalistrů se stal turistickou atrakcí

Pokud byste chtěli někdy navštívit dům McCalistrů, tak máte možnost. Dům se stal oblíbenou atrakcí hlavně pro turisty. Adresa domu je: 671 Lincoln Avenue ve Winnetka, Illinois.

7. Byla obří tarantule pravá?

Pamatujete si na scénu, kde Daniel Stern, který si zahrál padoucha Marva, příšerně řve, když mu na obličeji pochoduje obří tarantule? Tak tady vás filmaři taky oklamali. Řev by pavouka vyděsil, proto ho herec musel předstírat. Ten se pak dodělával ve studiu.

8. Robert de Niro se vzdal role

Harryho měl původně hrát Robert de Niro, ale ten se pak své role vzdal. Chyba.

9. Speciálně pro film Sám doma

Černobílý film Angels with Filthy Souls, ze kterého Kevin používá jednotlivé dialogy k zastrašování padouchů, byl natočen speciálně pro snímek Sám doma. Tvůrci tedy točili jen pár černobílých scén.

10. Kevinův domek zbořen hned po natáčení

Domek na stromu, který byl hlavně Kevinův, původně nebyl součástí domu. Byl postaven speciálně pro film a zbořen hned po natáčení.

11. V reálném životě by byli banditi mrtví

Snad každému z nás dojde, že útoky malého Kevina by mohly někoho zabít. Ale ve filmu to tak není. Marv a Harry přežili hned několik útoků, které byly podle doktorů opravdu smrtelné. V roce 2012 Dr. Ryan St. Clair diagnostikoval pravděpodobný výsledek jejich všech zranění. Scéna, kde má Harry skoro celou hlavu v plamech, je snad nereálná. Harry se z toho ale ve filmu oklepe coby dup. Harry by měl poškozenou kost a tkáně. Je tedy pravděpodobné, že by takový útok nepřežil, nebo by potřeboval rychlou transplantaci.

12. Cukrovinky oklamaly diváka

Ozdoby, na které Marv šlápl, když se vloupal do domu, byly vyrobeny z cukroví.

13. Film Strýček Buck se stal hlavní inspirací

Johna Hughese napadl scénář na film Sám Doma, když psal scénář pro film Styrýček Buck, kde si hlavní roli také zahrál Macaulay Culkin.

14. Umění, které nikdo nepoznal

Plakát filmu byl inspirován slavným obrazem Edvard Munch – Výkřik.

15. Krásná přítelkyně

Fotografie Buzzovy přítelkyně je vytvořená počítačově. Tvůrci nechtěli použít fotku reálné dívky, aby nikoho celosvětově neponižovali.

16. Macaulay si zahrál se svým mladším bratrem

Kieran Culkin si poprvé zahrál po boku svého bratra Macaulaye Culkina. Poznali byste to? Hrál bratra Kevina, který se v noci počůrával.

17. Role byla napsaná přímo pro Macaulay Culkina

I když role byla napsaná hlavně pro něj, tak producenti pro jistotu vyzkoušeli dalších 100 dětí. Ale neuspěli. Malý Macaulay byl nejlepší.

Tak co, věděli jste vše?

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama