Večerníček slaví padesátiny: ČT ohlásila několik premiér a opráší Robota Emila

Praha - V České televizi vzniká ročně čtyři až šest nových večerníčkových seriálů. Zatím poslední ohlášené premiéry, které se na obrazovce objeví v prvním pololetí roku 2015, bude pokračování příběhů O skřítku Racochejlovi a Gorilí pohádky od Václava Chaloupka. Oslavy padesátého výročí vzniku Večerníčka televize zahájí v lednu připomínkou několika starších titulů včetně kultovního Robota Emila.

Česká televize

V prosinci Česká televize představila nové díly kresleného seriálu Štaflík a Špagetka. Ten se poprvé, ještě černobílý a s původním názvem Psí život, objevil na obrazovkách v roce 1971, druhá řada v roce 1992. Stejně jako na nových dílech se na ní autorsky podíleli Alena a Jiří Munkovi. Další premiérou bude v prvním pololetí pokračování příběhů O skřítku Racochejlovi, jehož charakteristický hlas opět patří Jiřině Bohdalové. Premiéra Gorilích pohádek autora a režiséra Václava Chaloupka je plánována na Velikonoce.

Animované pohádky představují tradiční součást tvorby ČT, původních seriálů od roku 1965 vzniklo zhruba 370. Hlavní zásluhu na tom má právě Večerníček, který patří k nejsledovanějším dětským pořadům vůbec. "Právě díky téměř neměnnému vysílacímu času po celá desetiletí si diváci vytvořili zcela unikátní 'večerníčkovský' návyk, o který je nechceme ani do budoucna připravit," řekla mluvčí ČT Alžběta Plívová. Televize žádné změny v tomto směru neplánuje. Nyní je Večerníček vysílán denně v 18:45 na kanálech ČT :D a ČT2.

Neodmyslitelnou součástí Večerníčků bývá hlas kreslených či loutkových postaviček. Vedle Jiřiny Bohdalové to v posledních letech jsou například Petr Rychlý, který propůjčil hlas všem protagonistům kresleného seriálu Vynálezce Alva. Aleš Háma, Martin Dejdar a Naďa Konvalinková zas vyprávějí a zpívají v loutkovém "muzikálu" To si piš, je to myš. Originální herecký výkon předvedl i Jiří Macháček v kresleném projektu Králík Fiala.

Mezi úspěšné "hlasy" patřil i Marek Eben, který vyprávěl a zpíval v seriálu Sedmives. Komentář k Vose Marcelce namluvil Jiří Lábus, Nejmenšího slona na světě odvyprávěl Jan Vondráček a příběhy Bílé paní na hlídání Martha Issová, která také nazpívala ústřední písničku.

Výroba jednoho pohádkového seriálu zabere dva až tři roky. Nasazování premiérových titulů nebo těch archivních má podle ČT své dramaturgické "zákonitosti", kde hrají roli nejrůznější ukazatele. Například poměr premiér a repríz, žánrová pestrost, zdůraznění cílové skupiny dětí, roční období, ale také přání dětí a v neposlední řadě technologický způsob animace.

Brzy po příchodu Večerníčka se v nabídce začaly objevovat pohádky ze zahraničí. Prvním velkým zahraničním seriálem byl v roce 1969 Pes Filipes a jeho přátelé (USA). K nejoblíbenějším patřily i polské příběhy Bolka a Lolka. Ty byly vysílány v letech 1975 -1977.

Od devadesátých let se ve Večerníčku vysílá převážně tvorba "české školy animace", jejíž úspěch televize zaznamenala i na zahraničních trzích. V posledních letech zahraniční partneři projevili největší zájem o Boba a Bobka, Jak to chodí u hrochů, Koulelo se jablíčko, Maxipsa Fíka, Pohádky z mechu a kapradí, Štaflíka a Špagetku a z novější produkce uspěli například Krysáci nebo Žížaláci. Bezkonkurenčně nejčastěji se pak do zahraničí podívaly Večerníčky O loupežníku Rumcajsovi, Matylda, Nils a divoké husy a Méďové pana Chaloupka.

Na počátky Večerníčka ještě v tehdejším Československu zavzpomíná ČT hned prvního ledna, kdy se diváci setkají s Robotem Emilem. Ten se v roce 1964 poprvé objevil v pravidelném večerním bloku Stříbrné zrcátko. V lednu se na obrazovce vystřídají například Pohádka o klukovi a kometě, Dobrodružství veverky Zrzečky nebo O městečku Kočičkově.

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje