RECENZE: Marťan? Futuristický robinson na rudé planetě

RECENZE – Nový sci-fi film Ridleyho Scotta s Mattem Damonem v titulní roli přináší celkem přijatelný pohled na budoucnost naší planety se sousedním Marsem. Zhlédnutí snímku ve 3D musí být zážitkem.

Matt Damon v titulní roli snímku Marťan.
doporučujeme

Britský režisér Ridley Scott se po několikaleté přestávce vrátil k žánru, kterým zahájil svou filmovou kariéru. A rozhodně tím neučinil mylný krok. Marťan je Scottovým nečekaným obratem k lepšímu, tak snad na příštích filmech z kvality nesleví.

Na začátku filmu se nacházíme na nekonečné červené pustině, narušené jen okolními skalami, které jako by vypadly z toulek Thelmy a Louisy po americkém jihozápadu. Ve skutečnosti se však scény na údajném Marsu natáčely na poušti v Jordánsku. Silná bouře, do které se posádka vesmírné lodě Hermes dostane, zapříčiní zrušení celé mise. Scéna vypadá, jako by místo prachu létaly vzduchem jehly, ve formátu 3D musí být opravdu drsná. Mark Watney se ale zpátky do bezpečí lodě nedostane, zbytek posádky ho nechá napospas neobydlené planetě, protože ho považuje za mrtvého.

Mark ale nakonec nezemře – na půdě již poklidného Marsu ho probudí fajn budíček v podobě hlášení o kritických zásobách kyslíku v jeho skafandru. Nemá ani čas zjišťovat, že mu všichni kamarádi „ujeli" zpátky na Zemi, je totiž těžce zraněný na břiše, kam se mu během prašné bouře zapíchl kousek antény. Následuje Markův velmi odvážný počin, kdy si musí vytáhnout anténu z břicha a ještě si ránu sám zašít. Kancelářská sešívačka by rozhodně neměla chybět v žádné krabičce KPZ.

Opuštěný astronaut má velmi „optimistické" vyhlídky – v kajutě má jen omezené zásoby, podle výpočtů s nimi může vystačit zhruba měsíc a posádka by se pro něj vrátila nejdřív za čtyři roky. Největší problém představuje nedostatek vody a potenciální rozbití oxygenátoru, bez kterého nemá šanci na přežití. Natočí tak video pro svoje kolegy na Zemi, u kterého ani nemá jistotu, že si ho někdo pustí.

Pud sebezáchovy a také výborná znalost botaniky Marka zachrání, uvnitř svého příbytku si vytvoří improvizované pole. Dojemné je, když mu na poli vyraší první rostlinka a Mark ji pozdraví typicky americkým „hello there". Doma o něm mezitím píšou nekrology a NASA se rozhodne nehlásit posádce Markovo přežití, aby se prý nerozptylovala od mise.

Mark se dál pokouší o navázání kontaktu se Zemí, vydává se na cestu roverem do startovacího střediska, přičemž si neustále stěžuje na příšerný hudební vkus své velitelky, která mu na Marsu k poslechu nechala jen disco 80. let. Cestou po poušti náhodou najde patchfinder, pomocí kterého NASA zachytí jeho signál. Nejprve musí překonat obtížnou komunikaci ve stylu morseovky prostřednictvím starožitné kamery, poté se mu podaří nabourat se do systému v roveru a už si chatuje jako na Messengeru.

A tady začíná film nabírat na obrátkách. Mark si kvůli nehodě musí omezit své denní příděly jídla a jeho posádka se dozví, že stále žije. Už to vypadá, že se Markova záchrana nestihne, tak mu NASA alespoň chystá poslat sondu se zásobami, u které dokonce zruší povinnou prověrku, aby se nezdržovala. Sonda se však přece jen těsně po startu rozpadne, a tak je naděje na záchranu pryč.

Na scénu přichází hrdina jménem Rich Purnell, který se rozhodne vzbouřit proti vedení NASA a přesvědčit posádku Hermese, že záchranná akce je uskutečnitelná. Vymyslí riskantní plán, který misi prodlouží o celých 533 dní, ale posádka samozřejmě souhlasí. Zde zazní už skoro zapomenutá píseň Davida Bowieho s příznačným názvem Starman, což dokazuje, že režisér Scott má na soundtracky ke svým filmům talent.

Matt Damon roli hlavní postavy zahrál na jedničku. Ačkoli je v tragické situaci, neustále vtipkuje a je nad věcí. To trochu kazí konec, který není úplně vyhrocený a celkově film působí dost pozitivně. Samotné zachránění Marka sleduje v televizi celý svět, a jak to dopadne, na to se přijďte podívat do kina. Rozhodně to stojí za to.

Celkové hodnocení: 85 %

MARŤAN
Režie: Ridley Scott
Scénář: Drew Goddard
Hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Kate Mara a další
Délka: 134 minut

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český horor zvítězil na on-line filmovém festivalu v Torontu

10.08.2020 13:01 Cenu za nejlepší hororový film a za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získal na měsíčním…

Film Havel by mohly uvést globální streamovací služby, režisér Horák jedná…

09.08.2020 18:06 Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v…

Olga Havlová dokázala život přizpůsobit sobě. Má můj obdiv, říká Geislerová

09.08.2020 16:08 Manželka Václava Havla Olga byla podle herečky Anny Geislerové, která ji ztvárnila v novém filmu…

Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a…

08.08.2020 17:00 Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama