Star Wars: Síla se probouzí aneb jak lze vydělat jmění na něčem, co zpočátku nikdo nechtěl

Praha - Fanoušci galaktické ságy jsou na prahu dalšího ze snů, ačkoliv to nejdřív vypadalo, že duchovní otec Hvězdných válek George Lucas skončí u šesti epizod. Naštěstí pro ně se rozhodl naplnit svůj původní plán.

Přidejte svůj názor

Těžký zrod a pak cinkání dolarů, tak začala sága Star Wars George Lucase
doporučujeme

O Hvězdných válkách či Star Wars se popsaly stohy papíru a informace s obrázky a trailery zaplnily nemálo gigabytů na všech možných platformách. Informovali jsme, že kult této ságy zasáhl snad všechna myslitelná odvětví zábavního průmyslu a je lhostejné, zda to bylo s větším či menším úspěchem.

S ohledem na výdělky by se dalo říci, že George Lucas musí svůj kultovní výtvor milovat. Zdaleka ne vždy tak tomu bylo, zvláště v začátcích, kdy se zdály Star Wars jako nezpracovatelná látka. A tak bychom měli vedle Lucase velebit i Alana Ladda jr., syna známého herce a odpovědného muže 20th Century Fox, který se nenechal zviklat ani na tehdejší dobu značnými náklady, ustál i obvyklou noční můru všech filmových tvůrců, totiž přešvihnutý rozpočet a bez újmy na zdraví přežil krátce před závěrem natáčení nabídnutý rozpačitý čtyřicetiminutový sestřih, který vpadal všelijak, jen ne jako budoucí blockbuster.


Takhle začínala sága Star Wars pod velením George Lucase
(zdroj: Lucasfilm.com)

Z dnešního pohledu vypadají plánované výdaje na první film vlastně směšně, ale je třeba říci, že původní záměr 8,5 milionu dolarů se o celý milion navýšil a v budoucnu se na něj nabalily další sumy, nutné k jeho revitalizaci a digitalizaci. I tak se v době premiéře konečná vydaná částka vrátila během jednoho jediného dne.

Ale zpět k Lucasovi - jeho původní šestnáctistránková synopse mohla těžko někoho oslovit, ostatně on sám neměl v mnoha věcech docela jasno. A to si mohl užívat relativně klidných časů, protože jeho překvapivá rána do černého, film American Graffiti (1973) vydělal padesátkrát víc než se za něj při natáčení utratilo. Jenže George míval "záchvaty nepsavosti", kdy prostě nebyl schopen vyplodit ani řádek. Do toho přišel už dříve zmíněný konflikt s jeho partou Industrial Light And Magic, který následoval po rozpačitém natáčení s herci. Ti si stěžovali, že nemohou pořádně hrát, protože vůbec netuší, jak se bude příběh vyvíjet. Bodejť by mohli, když děj znal jenom Lucas a odmítal ho prozradit. Výsledkem těchto "radostí" byla Lucasova neuróza, nespavost a nepříjemné bolesti žaludku. 


Mark Hamill se z role Luca Skywalkera vlastně nikdy nedokázal vymanit (zdroj: Lucasfilm.com)

Mýtická postava Obiwan Kenobiho mohla skončit na samém počátku, protože Lucasova manželka Marcia navrhla, aby učitel Luca Skywalkera a rytíř Jedi zahynul velice záhy poté, co se v příběhu objeví. Jenže když se to dozvěděl jeho představitel Alec Guinness, prohlásil, že v takovém případě hrát nebude. Nakonec tedy musel Lucas zasednout k psacímu stroji a doťukat další party. 

Když si uvědomíme, že autor ságy a v prvním (jak víme, ve skutečnosti IV. epizodě) filmu i režisér přijal od 20th Century Fox vlastně symbolický plat 50 000 $, napadne nás, že si Lucas musel zajistit jinou zlatou slípku. Vymínil si celých 40 % ze zisků a slušný podíl na doprovodném merchandisingu. A jak už jsme napsali, těch předmětů bylo tolik, že je těžko někdo dokáže vyjmenovat. Deset let po uvedení Star Wars: Nová naděje (episode IV.) se úhrnná suma z prodeje předmětů s logem Hvězdných válek pohybovala kolem 2,5 miliardy dolarů. Z toho už se dá vytěžit slušný podíl.


Scéna Han Sola s Jabbbou je jedna z těch, které se do prvního filmu Star Wars dodaly až při jejich digitalizaci
(zdroj: Lucasfilm.com)

Spirála byla nastartována, další epizody Star Wars už vydělávaly někdy rozvážnějším, jindy překotnějším tempem. Nové filmové postupy a technologie dodaly této galaktické podívané další možnosti, i proto celý svět nedočkavě hledí vstříc sedmému pokračování, třebaže se ozvaly i kritické hlasy, mající Lucasovi za zlé, že reinkarnuje postavy s první série. Počkejme si tedy na 17. prosinec a masivní světový útok, při němž rozhodně několikrát zazní: Provázej vás síla.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netflix uvedl svou první africkou produkci, seriál Queen Sono

28.02.2020 17:32 Americká streamovací společnost Netflix dnes uvedla svou první původní africkou produkci. Je jí…

Český lev: Vyhlášení filmových cen letos doprovodí kapela Tata Bojs

24.02.2020 09:54 Vyhlášení vítězů výročních filmových cen Český lev, které se uskuteční 7. března v pražském…

RECENZE: Dvě ženy a Chlap na střídačku. Zajímavý námět ničí špatný scénář.

23.02.2020 17:05 Podařila se Petru Zahrádkovi pokus o adaptaci feministický laděné adaptace francouzské komedie?…

Kuba směřuje ke změně režimu, míní režisér Pérez. Promluvil i o vztazích s…

23.02.2020 10:34 Kuba už udělala důležitý krok na cestě k jinému režimu tím, že má civilního prezidenta, domnívá se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama