RECENZE: Batman v Superman aneb když kluci v pláštích pláčou nad nespravedlností světa

RECENZE - Vysvětlení přísloví „Když se kácí les, létají třísky“, v hlavní roli Ben Afleck a jiná jiskřivá hollywoodská jména, ale především nejslavnější superhrdinové všech dob. Tak čím by nás tento film mohl zklamat?

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Do kin vstoupil dlouho očekávaný snímek režiséra Zacka Snydera Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti a jak dlouho a napjatě se na něj čekalo, tak rychle se na něj zapomene. Kdyby tvůrci film nazvali Muž z oceli 2 a celého Batmana vynechali, udělali by lépe, protože spojení těchto dvou superhdinských ikon selhalo na celé čáře. Už teď je nepochybně jasné, že snaha týmu DC Comics dohnat Marvelovi hrdiny je marná a jen si tak pod sebou podřezávají větev.

Důvod je prostý. Zatímco většina jiných superhrdinských filmů má alespoň základní snahu o plynulost děje, u souboje Batmana a Supermana tento aspekt zcela chybí. Divák tak na plátně pozoruje zamyšleného Kenta, naštvaného Wayna, obrazy ve stylu "v minulých dílech jste viděli...", zcela zbytečné a smyslu zbavené sny netopýřího muže, to vše nahodile smíchané bez hlubšího propojení. Tohle by se ještě dalo tvůrcům odpustit, kdyby měly jednotlivé scény smysl samy o sobě, což se bohužel neděje...

Muž na pokraji psychického zhroucení

V prvních 120 minutách filmu se před vámi rozprostře svět ovládaný mimozemským superhrdinou, kterého většina lidí miluje pro jeho neobyčejné skutky, avšak na scénu přicházejí tací, kteří blahořečeného Supermana odsuzují za smrt stovek lidí a chtějí ho nějakým způsobem usměrnit. Konečně! Snad první komiksový film, ve kterém jsou znázorněny důsledky superhrdinských akcí a poukázáno na to, že není všechno zlato, co se třpytí.

Bohužel touto dobrou myšlenkou, která by se dala skvěle rozvinout, to končí. Co však nekončí je neustálé rozpolcení Supermanových pocitů z toho, zda je tím, kým ho chtěl mít jeho otec, a zda správně naplňuje ideály milionů lidí. Co se týče hereckého výkonu Henryho Cavilla, tak ten měl raději zůstat Mužem z oceli a nemusel se obtěžovat svůj útrpný výraz předvádět v dalším filmu.

Stárnoucí elegán s cejchem smrti

Světoznámý sirotek Bruce Wayne, kterému zabili rodiče, a při Supermanově „zachraňování" světa přišel o další své blízké, je tak bytostně uražen, že i přes svůj pokročilý věk (kterým se netají) opráší batmanský oblek, doplní nádrž batmobilu a vyráží z Gothamu do sousedního Metropolis, aby Supermanovi ručně stručně vysvětlil, jak má správný super hrdina vypadat.

Avšak ani samotný netopýří muž na tom není psychicky moc dobře, neustále ho pronásledují prapodivné noční můry plné příšer, ale taky kolegů superhrdinů. V tomto případě potlesk pro Bena Aflecka, kterému role Batmana opravdu sedla a kdyby se objevil v dalším netopýřím filmu, tentokrát bez parazitujícího Supermana, nikdo se rozhodně zlobit nebude.

Hlavní nepodstatné postavy

Miliardář Lex Luthor, prezentován jako geniální, ale poněkud vyšinutý hipster, který přichází s jakýmsi plánem, který nechápe snad ani on sám. Samozřejmě chce mimo jiné ovládnout svět, to by nebyl Luthor, ale tvůrci jeho postavu nakonec využili jako spouštěč boje mezi Batmanem a Supermanem. Obsazení této role Jessem Eisenbergem je tragické už od první scény. Divák se nebude moci rozhodnout, jestli do role dává moc anebo naopak málo šílenosti. Zkrátka postrádá takový ten elegantní minimalismus, který lze například vidět u Michaela Rosenbauma v seriálu Smallville.

Bohužel tímto předvídatelným bojem mezi hrdiny, který po nekončených minutách filozofování o krutém světě konečně přichází, to nekončí a do příběhu skočí příšera, která spíš než další postavu z DC Comics připomíná King Konga. Jeho úloha je jasná, udělat závěrečné „tytyty" na všechny tři super hrdiny. Ano, na všechny tři! Protože kde se vzala, tu se vzala, jako nebojácná Xena bojovnice přichází na posledních dvacet minut filmu na pomoc Wonder Woman. Herečka Gal Gadot asi ještě nevyskočila z role v Rychle a zběsile a prosto stejnou rychlostí prosvištěla i tímto filmem.

I přes malý počet scén, ve kterých se Wonder Woman objeví, zanechá v divákovi větší nadšení než samotná Lois Laneová v podání Amy Adams. Tu nezachrání ani desetiminutová scéna ve vaně, kde nahá moralizuje Clarku Kentovi. Ostatně, celý film nedělá nic jiného a kromě toho ještě vyplňuje naprosto zbytečné scény, jichž je ve filmu víc než dost. Poslední tři jména, na která film láká jsou Laurence Fishburne jak šéfredaktor Daily Planet, Kevin Costner v nesmyslných vzpomínkách na Supermanova otce a Jeremy Irons v roli Batmanova pomocníka Alfreda, kterému se jako jedinému podaří vykouzlit alespoň záchvěv úsměvu na divákově tváři.

Vložení naděje do nesprávných rukou

Efektově se film povedl asi jako každý film, který má velký rozpočet a chtě nechtě musí peníze někam nacpat. Škoda jen, že ty nejlepší scény dali tvůrci až na samotný konec, ale možná právě díky tomu udrží nemálo diváků v sále s nadějí, že „už už" musí přijít dech beroucí vyústění. A hudba Hanse Zimmera? Hlasité monotónní podbarvení jedné akční honičky a ani díky tomu nebude mít divák na konci pocit, že ve filmu nějaká hudba vůbec zazněla.

Hromada peněz, skvělá myšlenka a Ben Afleck v nejlepší formě, s tímhle vším mohli tvůrci pracovat a předvést tak světu další kultovní komiksový film a konečně se tak vyrovnat Marvelovým hrdinům. Nakonec jen rozdělili svět na dvě poloviny, na ty, kteří na svoje superhrdiny nedají dopustit a na ty, co by byli raději, kdyby tento film vůbec nevznikl. Představa dalších dvou pokračování tohoto filmu s názvem Liga spravedlivých je jaksi rozporuplná, ale pokud nebudou hlavními myšlenkami bezduché fráze a v posledních minutách rozbít co se dá, může mít ještě DC Comics slušnou šanci na to, jít Marvelovských hrdinům po krku.

Celkové hodnocení: 45%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2016, 151 min
Premiéra: 24. března 2016

Režie: Zack Snyder
Předloha: Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)
Scénář: Chris Terrio, David S. Goyer
Kamera: Larry Fong
Hudba: Hans Zimmer, Junkie XL
Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne,Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Tao Okamoto, Ray Fisher, Jason Momoa,Jena Malone, Ezra Miller, Scoot McNairy, Bailey Chase, Callan Mulvey, Michael Cassidy,Christina Wren, Harry Lennix, Dan Amboyer, Nicole Forester

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

RECENZE: Zbožňovaný je solidní sociální drama o zhroucení jedné idylické…

23.09.2021 13:20 Snímek inspirovaný dědečkem Petra Kolečka přešlapuje mezi sociálním dramatem a komedií, ale více mu…

Emmy ovládly streamovací služby se seriály Koruna, Dámský gambit a Ted…

20.09.2021 10:35 Aktualizováno Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb,…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

06.09.2021 22:09 Aktualizováno Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura…

Paramount Pictures odložila uvedení Mission: Impossible 7 i pokračování…

02.09.2021 05:23 Americká filmová a distribuční společnost Paramount Pictures odloží uvedení dvou filmů s Tomem…

RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

01.09.2021 15:50 Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční…

Související:

Právě se děje

reklama