RECENZE: Jubilující Pat a Mat ve filmu si pro diváky připravili desítku lapálií

Recenze - Pokud je někomu čtyřicet let, dalo by se říci, že už dosáhl určité životní úrovně a měl by to mít v hlavě srovnané. To ovšem neplatí pro dva notorické kutily, kteří se vydali na filmové plátno.

Přidejte svůj názor

Co jsme to zase prováděli?
doporučujeme

Pat a Mat se stali symbolem pro pohromy v domácnostech, ale vlastně kdekoli. Pokud se někomu povede opravdu kolosální malér, může se dočkat posměšného označení jednoho z dvou povedených "kutilů". Jejich příhody jsme mohli po dlouhá léta sledovat na televizní obrazovce, v roce svých kulatin se dva chlapíci, ozdobení rádiovkou a typickým řeznickým "kulichem" vydávají do kin. Mohou nás ještě něčím překvapit?


(zdroj: Bohemia Motion Pictuers)

Své příznivce těžko, originální není ani vlastní provedení filmu, i když možností zase tolik nebylo. Tvůrci nakonec vybrali model, který známe například u legendárního Mr. Beana, ba dokonce i začátek samotného filmu na jeho Best of upomíná. Pat se kochá pohledem na hvězdy, Mat mu zpod nohou sebere krabici s filmem. Když se oba dostanou do obývacího pokoje, nainstalují si promítačku a provedou nás deseti epizodami, které na filmových kotoučích nalezli. Budeme tak svědky originálního řešení vodovodní sítě, výroby papírových tácků, kultivování stromu na zahradě, pokládání nové podlahy, zápolení s lisem na ovoce, jakož i s novým rotopedem, dvojice nám představí pojetí vlastního automatického vysavače, předvede nám obložení koupelny, úspěšně nainstaluje do svého domova kaktus a zakončí své představení svéráznou šachovou partií.

Ani v samotném provedení se Pat a Mat nechtějí nijak lišit od svých příhod. Většinou provedou na samotném počátku nějaký totální nesmysl, který pak značným důvtipem zachraňují. Že nejde vždy o fungující řešení je až tak příliš nezajímá - důležité je, že dle jejich názoru všechno funguje. Pak už jenom dojde na typické podání rukou a známé gesto ... a je to! Na filmu tohoto typu, který je opravdu oslavou dlouhotrvajícího počinu je prakticky nesmyslné hledat nějaké mouchy, proto se snadno dají vysvětlit i na sebe nenavazující záběry, konkrétně totiž to, co Pat a Mat v prvních dílech "upraví", je v dalších už zase v původním stavu. Ale i to lze velmi lehce zdůvodnit - naši kutilové mohli krabice s filmy přeházet.


Jedna z deseti epizod aneb jak se popasovat s kaktusem
(zdroj: Bohemia Motion Pictures)

Film je dílem Marka Beneše, syna původního tvůrce Pata a Mata Lubomíra Beneše, který společně s výtvarníkem Vladimírem Jiránkem vytvořili dnes už legendární dvojici. Ta se vydala úspěšně i do světa, kde jí navzdory absenci jakéhokoli hlasu dokonce ozvučili. V novém filmu se nic takového nestane, tomu bude opět dominovat hudba Petra Skoumala, hrající si s notoricky známým tématem na mnoho variant. 

Nemá smysl v něm hledat nic jiného než původní a tradiční hravost. Příhody vlastně sledujeme s jejich aktéry, každá z nich má zhruba onen večerníčkovský rozsah, jejich střídání je proloženo vlastně pokaždé stejným motivem výměny kotouče. Proto vše běží jako na drátku, což se rozhodně nedá říci o samotné činnosti zúčastněných. Ale jsou jako vždy nezranitelní a nezničitelní, plní invencí, nápadů a neobvyklých řešení. Ti dříve narození si je rádi připomenou, ti malí nad nimi budou jásat a divit se jejich nešikovnosti. Jen aby si z nich v naší digitální době nevzali příklad.

Celkové hodnocení: 70 %

PAT A MAT VE FILMU

Scénář a režie: Marek Beneš
Kamera: Jan Chvojka
Hudba: Petr Skoumal

ČR, 2016, 80 min., přístupný
Premiéra: 31. března 2016

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český film zabodoval u Akademie, studentský Oscar se vrací na FAMU

13.09.2019 10:48 Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané…

Film Nabarvené ptáče má po české premiéře. Má brutalita místo v českých…

12.09.2019 05:33 Téměř dvoutisícové publikum v největším sále pražského Kongresového centra dnes večer vidělo v…

Agentka Scullyová bude hvězdou Netflixu, tentokrát v roli "železné lady"

08.09.2019 21:11 Herečka Gillian Andersonová, známá českým a slovenským divákům jako agentka Scullyová v seriálu…

Nabarvené ptáče neodjelo z Benátek s prázdnou, film si zamilovala…

08.09.2019 18:51 Film Nabarvené ptáče sice nezískal na letošním mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách žádnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama