Hobit by se mohl natáčet i v České republice

Wellington - Kvůli finančním problémům a neshodám s hereckými odbory se natáčení dvou filmů na motivy knihy Hobit od J.R.R. Tolkiena může přesunout do východní Evropy a dokonce i do České republiky. Informuje o tom v pátek server deníku The New Zealand Herald.

"Mohou to natočit v Jihoafrické republice, v České republice, v Rumunsku nebo třeba v srdci Kazachstánu. Kdyby tam nebyla válka, mohli by pravděpodobně natáčet i v krvavém Afghánistánu," prohlásil novozélandský herec Ian Mude, který si zahrál již ve snímku Pán prstenů: Společenstvo prstenu.

Podle Mudea, který je ohledně natáčení snímku Hobit velmi skeptický, by ústřední vesnice Hobitín mohla být vybudovaná v České republice.

The New Zealand Herald upozorňuje, že má Česko všechny nezbytné scenérie pro natáčení filmu a rovněž podstatně větší motivaci pro zajištění natáčení zahraničních snímků než má Nový Zéland. Deník rovněž připomíná, že se v České republice natáčel i například snímek Narnie, který má s Pánem prstenů mnoho společného.

Filmař Peter Jackson po sporu s hereckými odbory na konci září varoval, že ukončí práci na projektu dvou filmů na motivy knihy Hobit od J. R. R. Tolkiena nebo celý projekt přesune z Nového Zélandu do východní Evropy. Režisér trilogie Pán prstenů, který projekt Hobit produkuje, se dostal do sporu s odbory kvůli smlouvám a honorářům. V reakci na to Jackson napsal otevřený dopis, v němž oznamuje, že celému projektu hrozí konec nebo přesun do východní Evropy.

Odbory z Británie, Kanady, Austrálie i Spojených států vyzvaly herce, aby práci na filmech odmítli, protože produkce filmů Hobit s nimi odmítla jednat o honorářích. Snaží se tak zastupovat herce, protože chtějí hájit jejich zájmy a změnit současnou situaci, kdy za většinou herců žádné odbory nestojí.

Hobita měl původně režírovat Mexičan Guillermo del Toro, ale ten s největší pravděpodobností z projektu odejde a Jackson po něm režii převezme. Tato informace však podle BBC ještě není oficiální.

Práce na filmech začne nejdříve v roce 2011, byť měly začít již letos v březnu.

Román Hobit aneb cesta tam a zase zpátky z pera J. R. R. Tolkiena dějově předchází známější sérii Pán prstenů. V centru příběhu je Bilbo Pytlík, který se ve společnosti čaroděje Gandalfa vydává hledat legendární poklad. Během cesty čelí mnoha nebezpečím a nalezne kouzelný prsten. Filmový štáb převede na plátno toto Tolkienovo dílo, ale doplní jej také o události a legendy, které se vztahují k Pánovi prstenů.

Témata: filmy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

RECENZE: Život v barvě aneb svět očima živých tvorů s Davidem…

09.05.2021 22:08 Zajímavý dokument, který se zabývá trochu méně známými skutečnostmi, jak živí tvorové vidí svět. Na…

Související:

Právě se děje