Blade Runner 2049: Sní Harrison Ford stále o elektronických ovečkách?

Hollywood: Před osmi lety znovu popadl klobouk a bič, loni se na stará kolena proletěl napříč předalekou galaxií. V roce 2017 se Harrison Ford vrátí také ke své třetí ikonické roli. Jeho Rick Deckard v dvaaosmdesátém postřílel pár androidů a zmizel v západu slunce (který ale přes všechny ty reklamní neony a hustý smog nevidět). Teď se v nejnovějším traileru na film Blade Runner 2049 vrací.

Přidejte svůj názor

logo filmu Blade Runner: 2049

Výrazem kult se velmi často plýtvá. Pokud ho ale použijeme ve spojení s ponurým mistrovským dílem Ridleyho Scotta (Gladiátor), nemůžeme se zmýlit. Vždyť jak jinak popsat velkého Blade Runnera – filozofickou sci-fi, ve které jsou androidi postaveni mimo zákon a likvidováni speciálními jednotkami Blade Runnerů? Film, jehož vizuální stránka fascinuje dodnes? Snímek, který zkoumá hranici mezi člověkem a strojem a zároveň nabízí nervy drásající akci? Vangelisovou hudbou doprovázenou legendu, jíž mnoho kritiků hodnotí jako jeden z nejlepších filmů vůbec? Jinak to opravdu nejde.

S myšlenkou navázat na ve své podstatě uzavřený příběh Ricka Deckarda přišel krátce po uvedení Promethea (2012) sám Scott. Po několika letech plánování a dohadů se britský všeuměl nakonec rozhodl zrežírovat pokračování Vetřelce a k nové kapitole z antiutopické budoucnosti pouze napsat scénář. Právo projekt vést si poté vydobyl Kanaďan Denis Villeneuve (Nepřítel). Že je volbou správnou, dokázal letos v listopadu s chytrou sci-fi Příchozí. K projektu byli kromě Forda přizváni Ryan Gosling (momentálně září v muzikálu La La Land), Robin Wright (seriál Domek z karet) Dave Bautista (Strážci Galaxie) či Jared Leto (Obchodník se smrtí), od něhož můžeme pravděpodobně očekávat hlavní replikantskou roli. Snad tento výborný herec ukáže, že jeho letošní pojetí komiksového superpadoucha Jokera byl pouze ojedinělý přešlap.

Psali jsme:  

O filmu prakticky nic nevíme, tvůrci vše drží ne pod obyčejnou pokličkou, nýbrž přímo jako v papiňáku. Proto se nemůžeme divit, že pondělní teaser trailer neodhalil téměř nic. V jedné a půl minutě se dozvíme, že Deckard žije a že ho kdesi v jeho zapadlém úkrytu na konci světa vyhledá postava Ryana Goslinga (hlavní hrdina nového filmu). Co víme dále? Replikanti stále zlobí, čínská kultura je nadále v rozmachu a znečištění ovzduší nezmizelo, spíš ještě zhoustlo. Tradiční přísady tedy v receptu zůstaly.

Předlohou původního filmu je kniha geniálního amerického scifisty Phillipa K. Dicka s názvem Sní androidi o elektronických ovečkách? Ta se od své adaptace v několika ohledech značně odlišuje, rozhodně není tak akční. Obě díla jsou ale svá a obě se řadí do zlatého fondu světového umění.


Blade Runner: 2049 bude mít premiéru v říjnu příštího roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama