Proč Rogue One: Star Wars Story rozdělují jejich fanoušky? Prostě proto, že si dovolují být jiné

Komentář - Když se objevily první zprávy, že se chystá příběh týkajících se Star Wars, který ale bude jakousi vedlejší sérií, už tehdy se začalo spekulovat, zda nejde jen o nechvalně známé parazitování na slávě slavného opusu.

Přidejte svůj názor

Hlavní hrdinka je na rozdíl od Epizody VII méně glorifikovaná

V kulturním světě nejde o žádnou novinku, podobných případů v oblasti filmu, literatury, divadla a mnoha dalších oborů najdeme neuvěřitelné množství děl, které se celkem pochopitelně svezly na popularitě úspěšného předchůdce. Stačí jenom vzpomenout na kategorii remaků, kterých je ve filmovém světě poměrně dostatek a nadále jsou oblíbené, což dokazuje například chystaný film Mumie s Tomem Cruisem. 

Proč tedy vznikl takový povyk kolem Rogue One: Star Wars Story? Jen proto, že si vypůjčila jeden námět a dovolila si vrátit se před samotný začátek celého příběhu, bráno z hlediska filmového, který začal před necelými 40 let snímkem Star Wars: Episone IV - The New Hope? To rozhodně nebude ten hlavní důvod. Pokud se podíváme na dobové recenze, zjistíme, že ona trilogie epozid IV - VI je doposud brána jako klasika a v mnohých případech se fanoušci Star Wars ne zcela ztotožnili s následujícím "pokračováním" ve formě prvních tří epizod. Zda to bylo tím, že George Lucas ponechal poměrně velký odstup a vlastně nenavázal na Novou naději, Impérium vrací úder a Jediho návrat, toť otázka. Síla oněch ikonických postav, které představují sourozenci Skywalkerovi Luke a Leia (s ohledem na své utajení vystupující jako senátorka Leia Organa) s vesmírným pirátem Han Solem a jejich protivník Darth Vader, byla natolik mocná, že z následující prequel přes snahu v podobně dvojice Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi zůstala ve stínu výše zmíněných, i když s ohledem na technické možnosti a postupující úroveň triků jde o špičkové dílo. 

Jenže stačilo si poslechnout výroky návštěvníků kin a přečíst názory diskutujících a překvapivě zjišťujeme, že Rogue One je kladen na roveň dlouho očekávané Epizodě VII. Můžeme se jen dohadovat, zda jí neprospěly tahanice, zda se vůbec bude točit (Lucas to v jednu chvíli intenzivně popíral) nebo velký dějový odstup. Diváci byli lákáni na návrat Lukea a Leiy, ovšem poslední Jedi se ve filmu jen mihl a nová generace v postavě Kylo Rena, dívky Rey či dezertéra Finna nezaznamenala takový úspěch. Padly i názory, že očekávaný Han Solo byl už jen stínem charismatického pašeráka z původní trilogie.

A právě v tomhle směru tvůrci Rogue One zvolili tu nejlepší variantu. Mnoho lidí ocenilo, že si vybrali cestu bez těch největších hvězdných postav a pokusili se doplnit mozaiku příběhů, nad kterými se mnoho lidí zamyslelo. Položme si otázku: nenapadlo vás mnohokrát, jak se stal rytířem Jedi zmíněný Obi-Wan Kenobi? Co dělal Boba Fett po smrti svého otce a jak nastoupil dráhu námezdního lovce? Luke Skywalker zřejmě trávil nudné chvíle na Tatooine, ale co třeba popsat příběhy Biggse nebo Wedge Antillese? Zaměřit se na zhůvěřilého Jabbu Hutta, se kterým měl Han Solo co do činění? Proč konečně nezmapovat onen tolikrát vzpomínaný závod na Kesselu, který proslavil - alespoň v narážkách - ikonický koráb Millenium Falcon? Bylo by nezajímavé se věnovat osudům Lando Calrissiana? Tvůrci Rogue One to udělali, vybrali si jednu scénu, která byla v Epizodě IV mnohokrát vzpomínaná. Dodali další část příběhu, vlastně něco podobného, jako ve Star Wars: Síla se probouzí skládá Aliance mapu potřebnou k nalezení Luke Skywalkera. 

Svět oné galaxie, do níž je sága Hvězdných válek zasazena, je nesmírně bohatý a nelze se divit, že láká. Domnívám se, že tvůrci Rogue One sáhli po možnosti ho doplnit. Jak moc byli motivování finančním ziskem je diskutabilní, museli vědět, že jdou do boje z hodně nevýhodné pozice a pod ostřížím zrakem fanatických příznivců, kteří jakékoli znesvěcení svého nedotknutelného světa ostře odsoudí. Je ale třeba vidět i jiný aspekt - pokud by v tvrdém filmovém byznysu někdo považoval film z tohoto prostředí za pouhou "vytloukárnu" původních nápadů, těžko by riskoval prestiž a nakonec i slušný rozpočet. U Rogue One se pracovalo s neznámými postavami, ale s důvěrně známým tématem. I proto vzbuzoval film zvědavost a navzdory některým pichlavým recenzím, u kterých se spíš zdálo, že už dopředu bylo rozhodnuto snímek zatratit, obstál jak na poli dějovém, tak v oblasti provedení. Může se nám zdát jako příliš jednoduchý, ale s ohledem na téma, které si vybral, by přehnaná komplikovanost a další záplava postav byla jenom na škodu. To ať dělá ona "oficiální" řada - a my můžeme být jenom vděční za to, že někdo s evidentně vstřícným přístupem pro nás odhaluje některá místa, která jsme si jen zkoušeli domyslet.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama