RECENZE: Zázračný nos malý zázrak opravdu přinesl. Třetí vánoční pohádka nenadchla, ale překvapila

RECENZE - Do třetice všeho dobrého, říká se. V případě vánočních pohádek České televize toto rčení platí dvojnásob. Zázračný nos, který odvysílala Česká televize na druhý svátek vánoční, totiž hravě překonává oba předchozí premiérové filmy. Chtělo by se sice říct, že ani zde se žádný zázrak nekonal, realita je ale trochu jiná.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Zázračný nos je bezesporu nejlepší letošní vánoční novinkou, ani to ale nestačí

Zázračný nos sám sebe tituluje jako romantický pohádkový příběh, který diváky zavede do světa voňavkářského řemesla. Ústřední postavou je princezna Diana, která se má provdat za vévodu Filipa, se kterým od dětství zasnoubená. Její otec je sice přesvědčen, že právě Filip je pro Dianu tou pravou volbou, princezna však jeho názor nesdílí.

Diana i přes Filipopovo nadbíhání pochybuje, že je láska vévody k ní upřímná, a rozhodne se proto využít nabídky kouzelníka, který Dianě elixírem přivodí dlouhý nos. Následně v přestrojení uteče ze zámku, aby mohla získat zpět svou pravou podobu. Během své cesty ale pozná skutečnou lásku.

Zázračný nos trpí řadou nedostatků, které sice nejsou tak markantní, jako v případě předchozích dvou premiérových vánočních pohádek, na druhou stranu jsou doslova do očí bijící. A tím zřejmě nejvážnějším z nich je určitá forma jednotvárnosti. Pohádka se totiž obejde prakticky bez jakékoliv akce a dalo by se říci, že je svým způsobem nudná. 

Psali jsme:  

O hluchá místa zkrátka není nouze a ačkoliv je snímek natočen vcelku obstojně, místy unilý příběh a suché dialogy jeho kvalitu srážejí dolů. Dialogy jako takové jsou ostatně samostatnou kapitolou. Film totiž vznikal za česko-slovenské koprodukce a slovenské herce vystřídal dabing, který byl jednoduše nepovedený. 

Češi přitom nejsou v dabignu žádní amatéři, naopak. Na řadě filmů a seriálů dokázali, že v tomto odvětví dokáží překonávat nemožné a Simpsonovi jsou toho důkazem. O to více je zarážející fakt, že Zázračný nos působí díky špatnému namluvení charakterů uměle a nepřirozeně. Jestli se dabéři nesnažili nebo to nedokázali lépe je otázkou, dojem z pohádky to ale sráží o pěkných pár procent dolů.

Nepovedený dabing se bohužel promítá do dialogů, které by samy o sobě nemusely být až tak zlé, místy jsou ale opravdu neposlouchatelné, respektive nedívatelné. Na druhou stranu dialogy jsou prakticky co jediné, co film nabízí. Jak už bylo řečeno výše, téměř žádná akce se zde nekoná.

Co naopak zaujme v pozitivním slova smyslu je komplexnost charakterů. Není to sice to pravé pro dětského diváka, odrostlejší milovník pohádek však má možnost pátrat ve vzorcích chování spousty postav a probíjet se místy matoucími, i když smysluplnými scénami.

Co filmu nelze vytknout jsou kulisy a kamera. Dynamické záběry věrných dobových reálií jsou potěchou pro oko a člověk se místy kochá pouze tím, jak kamera zabírá jednotlivé scenérie. Vyloženě špatné není ani herecké obsazení, které v české verzi bohužel sráží, jak už bylo řečeno výše, dabing.

I přes to všechno je Zázračný nos o třídu lepší pohádkou než Pravý rytíř a Slíbená princezna, které se zkrátka nepovedly. Zázračný nos přinesl alespoň na poslední vánoční svátek hloubku a komplexnost, bohužel nechal daleko za sebou energii, vtip, a hlavně příjemný dojem, který by mohl být lepší ve slovenské verzi.

Celkové hodnocení: 50 %

ZÁZRAČNÝ NOS

Pohádka
Slovensko / Česko, 2016, 103 min

Režie: Stanislav Párnický
Scénář: Zuzana Kolmosová
Kamera: Ivan Finta
Hrají: Kristína Kanátová, Vladislav Plevčík, Anna Javorková, Ivan Romančík st., Ján Dobrík, Daniel Fischer, Pavel Višňovský, Michal Ďuriš, Mária Breinerová-Mačáková, Jana Valocká, Christian Paulíny, Adrian Jastraban, Iva Janžurová, Petra Šimberová, Miroslav Noga, Juraj Ďurdiak, Tibor Vokoun, Oldřich Navrátil, Martin Donutil, Michal Kubov

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Mexický herec Guerrero nebude chybět na Oscarech, vízum nakonec dostal

15.02.2019 11:13 Mexický herec Jorge Antonio Guerrero se bude moci za deset dnů v Los Angeles zúčastnit slavnostního…

Bond zamíří na jih Itálie. Filmaře okouzlilo město Matera, ještě nedávno…

15.02.2019 09:41 Další bondovka, jejíž pracovní název zní Bond 25 a v níž bude agenta 007 popáté a naposledy hrát…

RECENZE: Akční vrchol začátku roku. Spektakulární Alita: Bojový anděl má…

14.02.2019 20:50 RECENZE – Gladiátorský famfrpál. Lovci lidí. Kyborgové s noži místo rukou. Po letech produkčních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama