RECENZE: Seriál Trpaslík se nebere vážně, je třeba k němu přistoupit s rezervou

Recenze - Hliněný kouzelný trpaslík, který plní přání, je ideálním námětem pro pohádku. I nový komediální seriál České televize se snaží ukázat, že je třeba dát si pozor na to, co si kdo přeje, protože by se jeho přání mohlo čirou náhodou splnit, v některých ohledech na to jde ale špatně a zdaleka ne humorně.

Seriál Trpaslík sází na stereotyp české domácnosti a mezigenerační střety

Jarda a Katka Staňkovi jsou, obrazně řečeno, typická česká rodina. Hlava rodiny miluje pivo, hokej, rád se sem tam podívá na nějakou tu spoře oděnou slečnu, ale sex s manželkou mu nic neříká. Ona je zanedbávaná, nešťastná a chybí jí cit a smysl pro pochopení. Nežnost se v téhle rodině nepěstuje a nedočkají se ji ani jejich děti Luděk a Janička.

Zatímco dcera má ambice stát se po strýci a dědovi úspěšnou právničkou, Luděk je typický puberťák, opovrhující vším a všemi kolem. Když však při školních pracech na zahradě vykope záhadného hliněného trpaslíka, zcela nepochopitelně se mu svěří s svými obtížemi a ten jej za to odmění jedním přáním. To využije Luděk po svém a stane se afroameričanem.

Ani přes charakteristické znaménko na obličeji mu ale nikdo nevěří, že Luděk je opravdu Ludkěm. Aby ne, bílá barva pleti je pryč a na scénu nastupuje policie, která vezme po údajném pokusu o přepadení případ do svých rukou. Tak se rozjíždí rádobykomedie plná nesmyslných scén a pokusu o humor, o který se snaží zejména Jarda v podání Michala Suchánka.

Seriál Trpaslík se nebere vážně a tak je potřeba k němu přistupovat. Výslech probíhá za dobrovodu učitelky, návštěva ve škole a porovnání se skutečným Luďkem pro změnu za doprovodu údajné přepadené, a to i v době, kdy není nic jednoduššího, než do školy zavolat. Zadržení se pro změnu obejde bez přítomnosti zákonných zástupců a z cely Luďka dostane až strýc ztvárněný Martinem Hofmannem.

Seriál se pokouší o komediální ztvárnění a místy se mu to i daří, bohužel ani zdánlivě zajímavá zápletka nepřináší nic nového. Parodie na Kopečkovic rodinu z Tele Tele, obehrané stereotypy tradiční české domácnosti, a řada populárních, byť stále dokola se opakujících herců nemá čím zaujmout a nedokáže seriál vyzdvihnout nad ostatní české počiny.

Kdyby tvůrci zašli ještě dál, možná by se ze seriálu, který se pohybuje na pomezí trapnosti a rodinné komedie, dalo dostat více, takhle se jedná o čtyřicet minut podívané, na kterou se člověk sice dodívá do konce, ale nic si z ní neodnese. Co lze naopak pochválit je skvělé mezigenerační propojení, kde se na jednu stranu setkáváme s dětmi žijícími ve svém světě mladých, s rodiči, kteří mají už z podstaty jiné starosti, a s dědečkem, který pro změnu svět kolem moc nevnímá.

Pilotní díl seriálu Trpaslík nepřinesl do žánru českých komediálních seriálů nic navíc a humorem příliš neoplývá, byť se o to velmi hrdě snaží. Pokud jej divák nebude brát vážně, možná se u něj i pousměje a pak si půjde opět po svých, pokud ale očekává prim na české televizní scéně, bude nadmíru zklamán. Ukázka stereotypů a snaha o mezigenerační střety a nepochopení ze strany okolí zkrátka na dobrý seriál nestačí.

Celkové hodnocení: 40 %

TRPASLÍK

Komedie
Česko, 2016 - 2017, 3 h 57 min (Minutáž: 6x40 min)

Režie: Jan Prušinovský
Scénář: Petr Kolečko, Jan Prušinovský
Kamera: Petr Koblovský
Hudba: Ondřej Anděra
Hrají: Michal Suchánek, Marika Procházková, Jakub Šorm, Tereza Taliánová, Martin Hofmann, Milena Minichová, Jana Šulcová, Petr Nárožný, Martin E. Kyšperský, Josef Abrhám, Martin Myšička, Nami Havelková, Petr Mähring, Jiří Bábek, Elizaveta Maximová, Marie Bláhovcová, Ivana Lokajová, Johana Čapková, Natálie Drabiščáková, Vilma Frantová, Tomáš Holeček, Martin Holoubek, Michal Isteník, Anežka Kubátová, Jana Matiášková, Eva Nosálková-Leinweberová...

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 14:43 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje