RECENZE: Nová řada Sherlocka přinese smrt, kterou všichni uvítají a zbrusu nového Watsona

Recenze – Milovníci kontroverzního detektiva Sherlocka Holmese se po třech letech konečně dočkali. Televizní stanice BBC přinesla do nového roku další tři díly fascinujících kriminálních případů, které svým jedinečným důvtipem a inteligencí dokáže vyřešit právě pouze Sherlock. Kromě Benedicta Cumberbatche a do krásy zestárlého Martina Freemana se vrací všechny známé tváře. Zamhouříme-li oko nad nepovedeným filmem Přízračná nevěsta, čekat tři roky na nové díly se rozhodně vyplatilo.

Seriál Sherlock

Vysoce funkční sociopat – těmito slovy se na konci posledního dílu Sherlock nazval těsně před tím, než spáchal vraždu. Jeho všemocný bratr Minecraft však zatahal za nitky a Sherlock místo ve vězení sedí v letadle směr smrtelná mise. Letadlo ani nestačí vzlétnout a detektiv se znovu vrací do hry, protože se ze záhrobí znovu ozval sám Moriarty.

Právě na tyto události navazuje další pokračování fascinujícího příběhu Sherlocka Holmese. Ale jak už je u Sherlocka zvykem, minimálně v prvním díle se Moriarty, ač hlavní padouch, odsouvá mírně do pozadí a do středu dění se dostává zcela někdo jiný.

V prvním díle s názvem Šest želených dam vyřeší Sherlock vraždu, která nedala komisaři Lestradovi spát, lusknutím prstu. Avšak toto nakonec náhodné úmrtí rozjede nečekaný kolotoč událostí, který hrdiny dovedou z Londýna až do Gruzie a především se hlavním středobodem stane Watsonova žena Mary.

Zdroj: YouTube

V minulé sérii se z Mary vyklubala bývalá nájemná vražedkyně, která nyní Johnovi porodí dceru a touží jen po normálním životě. Naneštěstí ji minulost dohoní a ona je nucena čelit obrovské hrozbě. Z původní rodinné idylky se nakonec vyklube srdcervoucí tragédie. Všechna tajemství jsou odhalena a sliby které byly dány, jsou porušeny.

Bohužel je to tak, Mary Watsonová umírá, ale po shlédnutí si nejeden divák řekne, že je to vlastně dobře. Proč? Vysvětlení je jednoduché – bylo jí věnováno zbytečně moc pozornosti a svými místy až přehnanými a nezajímavými osudy zastiňovala samotného Sherlocka. Ne, že by ho snad zastiňovala postavou jako takovou, spíše mu ubírala prostor pro jeho "hru".

Možná to byl účel tvůrců, hodit Mary poslední kost a taktně se jí zbavit, aby mohl mít Sherlock prostor jen sám pro sebe. Ať je to jak chce, mohli si tvůrci uvědomit, že věnovat téměř jeden celý díl ze tří právě Mary je chyba, kterou si fanoušci seriálu rozhodně nenechají líbit.

Toto Maryino divadlo však hodilo návnadu pro další díl, který má název Skomírající detektiv. Doufejme tedy, že se všechny karty obrátí ve prospěch Sherlocka. Nutno podotknout, že i Johna Watsona se Mary snažila odsunout do pozadí. Ač se jí to na jednu stranu dařilo, John se jen tak nedal. Z nevýrazného, uťápnutého doktora se totiž vyklubal charismatický muž a s novým účesem na sebe rozhodně strhne pozornost nemálo žen.

I přes to, že neměl Benedict Cumberbatch tolik prostoru jako obvykle, už od prvních minut nezklamal a opět potvrdil svůj jedinečný herecký um. Jako jeden z mála také působí, že se na něm zub času vůbec nepodepsal a vypadá naprosto stejně jako na konci předchozí řady.

Jak už bylo řečeno, Martin Freeman zestárl do krásy, konečně se také zbavil podivného svírání a škubání dlaní, které předváděl v Lásce nebeské i v Hobitovi a zkrátka je na něj radost pohledět. To se ovšem nedá říct o ženské části hereckého obsazení. Kromě toho, že na sebe Amanda Abbington strhla většinu pozornosti, vypadala chvílemi vedle Freemana jako jeho matka. Nakonec není divu, že tvůrci dali Watsonovi zadní vrátka.

Vstane Moriarty opravdu z mrtvých? Jak se John vypořádá se smrtí Mary? A co teprve Sherlock, který má před sebou hned několik nelehkých úkolů? To vše se dozvíme v dalších dvou dílech, které česká televize odvysílá 8. a 15. ledna, pouhých pár hodin po jejich britské premiéře. Třeba nám poslední díl z této řady s názvem Poslední případ konečně objasní tu palčivou otázku, zda se bude skutečně jednat o poslední případ tohoto famózního detektiva.

Celkové hodnocení: 85%

SHERLOCK

Režie: Rachel Talalay, Nick Hurran, Benjamin Caron
Předloha: Arthur Conan Doyle (kniha)
Scénář: Mark Gatiss, Steven Moffat
Hudba: David Arnold, Michael Price
Hrají: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington, Louise Brealey, Mark Gatiss, Rupert Graves, Una Stubbs, Lindsay Duncan, Toby Jones, Andrew Scott, Marcia Warren, Sacha Dhawan, Sian Brook

Film Zátopek představuje trailer. Do kin půjde letos v srpnu

24.06.2021 10:45 Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, film Davida Ondříčka Zátopek vstoupí do českých…

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 22:02 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

Související:

Právě se děje