Zemřel William Peter Blatty, scénárista Vymítače ďábla

Bethesda – V požehnaném věku 89 let zemřel ve čtvrtek uznávaný scénárista, režisér a romanopisec William Peter Blatty. Za svou scénáristickou činnost si vysloužil jednoho Oscara, dva Zlaté glóby, ale především zápis rudým písmem ve všech učebnicích hororu.

William Peter Blatty
doporučujeme

O smrti svého přítele a kolegy na svém twitterovém účtu informoval William Friedkyn, legendární režisér klasik jako Francouzská spojka, Mzda strachu a Vymítač ďábla. Právě poslední zmiňovaný snímek znamenal pro Blattyho průlomový úspěch. K adaptaci svého románu Exorcista: Souboj s ďáblem napsal také scénář a výraznou měrou se tak podílel na revoluci v hororovém žánru. Explicitní násilí a geniální filmové triky (které by v mnoha případech obstály i dnes) v roce 1973 svou sugestivitou z kina vyhnaly nemálo návštěvníků. To byl ovšem jen jeden z mnoha důvodů úspěchu Vymítače ďábla. Jedním ze zásadních faktorů, které z čtyřiačtyřicet let starého vymítačského snímku udělaly klasiku, je také výborný příběh. Živoucí charaktery a chytré dialogy dnes v hororech už moc nenajdeme, dodnes ale platí, že základem pro kvalitní mrazivý thriller jsou mimo jiné zajímavé charaktery, se kterými se divák bude bát. William Peter Blatty takové postavy uměl napsat

Dnes nemilosrdně zfranšízovanou značku se pokusil zachránit jako scénárista a režisér ve snímku Vymítač ďábla III. Výsledné dílo sice nedosahuje kvalit originálu, obecně ale převládá názor, že se jedná o nejlepší, ze čtveřice pokračování, ne-li přímo o jediné dobré. Syn libanonských imigrantů na počátku své kariéry spolupracoval také s komediálním klasikem Blakem Edwardsem, když napsal scénáře k filmům Co jsi dělal za války, taťko?, Darling Lilli a Komisař Clouseau na stopě. Román Exorcista: Souboj s ďáblem se v USA stal bestsellerem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama