Hlavní cenu Trilobit má seriál Pustina, oceněn byl Jaromír Šofr

Beroun - Pustina, Eva Nová, V paprscích slunce, Odvaha, reportáž Účastníci zájezdu, ZOO, Lichožrouti a FC Roma – tvůrci těchto hraných a dokumentárních snímků stanuli v záři reflektorů při slavnostním udílení audiovizuálních cen Trilobit 2017 v sobotu 14. ledna v Berouně.

Jaromír Šofr

Pocty za celoživotní dílo, jímž přispěl ke kultivovanosti domácí tvorby a k jejímu mezinárodnímu věhlasu, se v podobě Ceny Vladislava Vančury dostalo kameramanovi a pedagogovi Jaromíru Šofrovi. Často spolupracoval například s Jiřím Menzelem a proslavil ho hned první film, který spolu natočili, oscarové Ostře sledované vlaky z roku 1966.

V případě seriálu Pustina porota ocenila výjimečnou, svébytnou poetiku a naléhavou společenskou a mravní výpověď o našem světě. "Promyšlený scénář, nekonvenční režie, emotivní kamera i hudba a strhující herecké výkony z něj činí dílo světových parametrů," uvedl předseda poroty Vladimír Just.

Jaromír Šofr patří mezi nejvýznamnější české autory nové vlny 60. let, jeho tvorba je zásadní i pro pozdější období. Při svém prvním celovečerním filmu Ať žije republika spolupracoval s Karlem Kachyňou, těmi dalšími byli například Jan Němec, Evald Schorm, Jaromil Jireš, Věra Chytilová, Otakar Vávra a Jiří Krejčík. Je tak dalším tvůrcem, který vstoupil do "síně slávy". Jsou v ní například Vojtěch Jasný, Miloš Forman, František Vláčil, Jan Špáta, Věra Chytilová, Arnošt Lustig a Drahomíra Vihanová.

Cenu Trilobit získala Emília Vášáryová za ztvárnění titulní role ve filmu Eva Nová. Vytvořila v něm sugestivní psychologickou studii zestárlé herečky-alkoholičky na strastiplné cestě k sebepoznání a odpuštění.

Oceněni byli Vít Klusák, Filip Remunda a jejich ukrajinský kolega Vitalij Manský, kteří v dokumentu V paprscích slunce nahlédli pod propagandistickou fasádu severokorejského režimu.

Trilobita převzal i režisér a producent dokumentu Odvaha Pavel Štingl. Porotu zaujal jeho obsah, který "unikátním způsobem zobrazuje tvůrčí proces i okolnosti vzniku osmimetrové jezdecké sochy Jošta Lucemburského v Brně sochaře Jaroslava Róny". Zvláštní cenu poroty obdrželi dokumentaristé Tomáš Bojar a Rozálie Kohoutová za celovečerní snímek FC Roma.

Cena Ferdinanda Vaňka, která je nástupkyní Ceny Václava Havla za přínos díla občanské společnosti, byla udělena autorům reportáže Účastníci zájezdu Lukáši Landovi a Jiřímu Krejčíkovi z pořadu Reportéři ČT. Nadace Vize 97 jako držitel osobnostních práv pro užívání Havlova jména FITES vyzvala, aby jeho jméno v názvu ceny nepoužíval. Proto bylo nahrazeno jménem alter ega tohoto dramatika, populárním z jeho her.

Za film vzniklý na motivy literárního díla byl Cenou Josefa Škvoreckého odměněn studentský snímek Terezy Kovářové Zoo. Dětská porota ocenila režisérku animovaných Lichožroutů Galinu Miklínovou.

Český filmový a televizní svaz poukázal na vleklou problematiku neúspěšné digitalizace filmových děl, na níž má podle jeho vedení vedle Národního filmového archivu lví podíl ministerstvo kultury. To si vysloužilo zvláštní cenu Zlatý citrón, jelikož dosud nedokázalo rozsoudit spor o způsobu digitalizace filmů ze zlatého fondu kinematografie. Cenu ministru Danielu Hermanovi předali Jiří Menzel a oceněný Jaromír Šofr.

"Jde o problém, který řešíme. Všechno nejde tak rychle, jak bych si přál. S panem režisérem jsme o tom před vysíláním hovořili. Doufám, že jsme na dobré cestě. Určitě si česká kinematografie jako rodinné stříbro zaslouží nejlepší péči," uvedl Herman. Podle něj se podobné spory nedají řešit peticemi, ale u kulatého stolu.

Moderátory ceremoniálu v berounském kulturním domě Plzeňka byli herci Dejvického divadla Martin Myšička a Hynek Čermák, svým divákům ho nabídl kanál ČT art.


Udělená ocenění 30. ročníku Trilobit 2017

Hlavní cena Trilobit 2017

Pustina (producenti: HBO Europe, nutprodukce)


Cena Trilobit 2017

Eva Nová (producent: Artileria, koproducent: Sirius Films)

V paprscích slunce (producent: Vertov.Real Cinema, koproducenti: Saxonia Entertainment, Hypermarket Film a Česká televize –Tvůrčí producentská skupina Petra Kubici)
Odvaha (producent: Pavel Štingl K2, koproducent: Česká televize – Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové)

Zvláštní cena poroty
FC Roma (producent: nutprodukce, koproducent: HBO Europe)

Cena Vladislava Vančury za dlouhodobé nebo celoživotní dílo, jímž tvůrce přispěl ke kultivovanosti české audiovizuální tvorby a k jejímu mezinárodnímu věhlasu
Jaromír Šofr

Cena Ferdinanda Vaňka za přínos rozvoji občanské společnosti

Reportáž Účastníci zájezdu z pořadu Reportéři ČT (producent: Česká televize – redakce aktuální publicistiky)

Cena Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla
ZOO (producent: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – Fakulta multimediálních komunikací)

Cena dětské poroty – Berounský medvídek 
Lichožrouti (producent: TotalHelpArt T.H.A., koproducenti: Česká televize – Filmové centrum, PubRes, Alkay Animation Prague, Filmosaurus Rex)

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

RECENZE: Život v barvě aneb svět očima živých tvorů s Davidem…

09.05.2021 22:08 Zajímavý dokument, který se zabývá trochu méně známými skutečnostmi, jak živí tvorové vidí svět. Na…

Související:

Právě se děje