RECENZE: Seriál Bohéma s vynikajícím Javorským zlepšuje reputaci České televizi

RECENZE – V neděli odvysílala Česká televize úvodní část šestidílné minisérie Bohéma z filmařského prostředí a doby německé okupace. Po seriálech České století a Život a doba soudce A. K. se jedná o další kvalitní počin režiséra Roberta Sedláčka.

Z natáčení seriálu Bohéma

Šestidílná dramatická série zachycuje osudy našich známých herců za německé okupace. Jedná se sice o reálné postavy, na jejich příbězích však sledujeme nadčasový příběh vyrovnávání se s nelehkou dobou. Seriál tedy funguje jako nadčasový a zaujme pravděpodobně i generaci, která s osudy osobností této doby není blíže obeznámena.

První díl seriálu s názvem „Snad to nebude tak hrozné“ se točí především kolem herců Zdeňka Štěpánka a Vlasty Buriana, nedá se však říct, že by byli hlavními postavami. Osobností se zde objevuje mnohem více, včetně Oldřicha Nového, producenta Miloše Havla nebo režiséra Otakara Vávry. Díky tomu je děj velmi svižný, od diváka však vyžaduje velkou soustředěnost. Přesto je v dialozích dostatečně často zmíněno, kdo je kdo, soustředěný divák by tedy neměl mít problém se v množství postav zorientovat.

Znalci osudů filmových osobností mohou být také spokojeni. Autorka scénáře Tereza Brdečková se totiž opřela o fakta a s důrazem na detail vypráví reálné příběhy bez větších fabulací a pravděpodobně žádných nesrovnalostí. Jedinou slabinou příběhu prvního dílu jsou dvě vymyšlené postavy – Arnošt Žák (Michael Balcar), který zde funguje jako vypravěč, a mladá herečka Lili Krallová v podání Judit Bárdos. V množství reálných postav se zdá nadbytečné přidávat postavy fiktivní, nadto není ani v titulkách zmíněno, že tyto dvě osoby ve skutečnosti neexistovaly. Kromě počátečního uvedení do děje vypravěčem Žákem navíc není jejich úloha v ději nijak zásadní.

Podobně se jeví i přidání druhé dějové linky Arnošta Žáka (v této linii Ondřej Pavelka), který je zde už starší a na svou práci ve filmových studiích vzpomíná. Vzhledem k množství faktů a samostatných příběhů tolika postav se přidání další dějové linky jeví jako nadbytečné.

Kromě důrazu na dobové detaily a výpravy seriál (stejně jako Sedláčkův přechozí seriálový počin České století) vyniká především přesným obsazením a propracovanými hereckými výkony. Vybrat představitele a ztvárnit tak ikonické postavy, jako je například Vlasta Burian, rozhodně není jednouchý úkol. Tvůrci se však rozhodli nevybírat herce podle vzhledu, ale spíše podle jakési vnitřní podobnosti.

V tomto ohledu vyniká především Vladimír Javorský v roli Vlasty Buriana, který dokonale ztvárnil obě polohy své postavy – jak komické scény z natáčení Burianových slavných filmů, tak i vážné civilní scény. Velmi působivá je chvíle, kdy Burian sedí v koupelně zkroucený a vystrašený. Stejně dobře obstál Michal Dlouhý v roli herce Zdeňka Štěpánka nebo Jan Hájek jako Němec Willy Söhnel. Slabší je naopak výkon Saši Rašilova, který sice Oldřicha Nového velmi připomíná vzhledem, jeho výstup s písní Jen pro ten dnešní den však nebyl příliš povedený.

Pilotní díl seriálu Bohéma kromě menších nedostatků obstál především díky kvalitnímu scénáři a vynikajícímu hereckému obsazení. Doufejme, že se minisérie bude dál nést v podobném duchu a po nepříliš povedených vánočních pohádkách a dalších seriálech napraví pověst České televizi.

Celkové hodnocení: 80 %

BOHÉMA

Drama / Životopisný
Česko, 2017, 6x72 min

Režie: Robert Sedláček
Scénář: Tereza Brdečková
Kamera: Petr Koblovský
Hudba: Michal Rataj

Hrají: Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Bárdos, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček, Vladimír Polívka, Petra Jungmanová, Tomáš Pavelka, Rostislav Novák ml., Filip Kaňkovský, Simona Prasková, Pavel Batěk, Petr Stach, Gabriela Mikulková, Aleš Procházka, Dana Černá a další

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje