Star Wars: Epizoda VIII dostala jméno! Co ale záhadný titul znamená?

Hollywood – Třiadvacátý leden si fanoušci fenoménu Hvězdných válek navždy zapamatují jako den, kdy byl do světa vypuštěn název pokračování Epizody VII: Síla se probouzí. Kdo je/jsou poslední Jedi a co asi znamená použití červené barvy? Nechť spekulace započnou!

Epizoda VIII ponese podtitul The Last Jedi

Varování – článek samozřejmě vyzrazuje děj všech předchozích filmů Star Wars.

Dva hlavní favoriti

S největší pravděpodobností odkazuje název k Lukeovi Skywalkerovi (Mark Hamill), jehož za posledního Jedie oficiálně považujeme již od smrti mistra Yody (Frank Oz) v Epizodě VI. Tuto informaci nám potvrdily, mimo jiné, vesmírem poletující úvodní titulky k fiilmu Síla se probouzí. Jen těžko ale můžeme čekat, že bude odpověď tak jednoduchá. Ano, existuje tu precedens se Skrytou hrozbou, jejíž jméno jsme buď dávno znali z novel, nebo nám nedělalo problémy ji odhalit během prvních minut filmu (byl jí budoucí Imperátor senátor Palpatine). A ano, také ostatní názvy Epizod (až na jednu) v podstatě nenesou žádný skrytý význam, ale tohle vypadá až příliš jednoduše.

Jako druhá možnost se nabízí, že bude posledním Jediem hlavní hrdinka předchozího snímku Rey (Daisy Ridleyová). V takovém případě by ale musel jediný syn Darth Vadera zemřít (již) letos. A to zní velice nepravděpodobně. Vždyť jsme ho po celou Epizodu VII vyhlíželi za každým kamenem a asteroidem. Navíc po smrti Hana Sola (Harrison Ford) a s nejasným osudem generálky Organy (Carrie Fischerová) by celá nová trilogie zaváněla lacinou likvidací staré skvadry.

Psali jsme:

Ačkoliv je v rámci tohoto fikčního světa možné (a mnohokrát se tak již stalo), že se na scéně objeví někdo třetí, někdo, koho všichni považovali za mrtvého, jen stěží to bude POSLEDNÍ Jedi. Jít o závěrečný díl trilogie, nabízela by se snad možnost označit za posledního Jedie Bena Sola alias Kylo Rena, který by se v závěru filmu rozpomněl na dobré způsoby a vrátil se ke Světlu. Toho se ale jen stěží dočkáme již v Epizodě VIII.

Kolik jich vlastně je?

Konspirační teoretizování navíc komplikuje prostý gramatický háček – v angličtině slovo Jedi zastupuje jednotné i množné číslo. Podobný problém nastal také u závěrečného dílu originálních Star Wars. Anglofonní diváci si již před čtyřiatřiceti lety lámali hlavu, zda se navrátil jediný Jedi – Luke Skywalker – nebo jich bylo víc – např. Anakin Skywalker, případně přeneseně celý řád. Dnes už všichni vědí, že je správně druhá možnost.

To v našich luzích a hájích se simultánně vyskytují dva odlišné překlady, přičemž každý z nich nám nutí svůj vlastní názor. Televizní stanice dodnes využívají původní a chybný podtitul Návrat Jediho (který je ke všemu špatně také gramaticky), ovšem mezi skutečnými fanoušky je preferovaná verze Návrat Jediů.

Před stejným problémem stojíme i dnes. Ovšem tentokrát bude oříšek rozlousknut ještě před uvedením filmu do kin – a to právě díky různým cizojazyčným mutacím. Žijeme totiž v 21. století a je nemyslitelné, aby si DisneyLucasfilmem nepohlídali správné překlady, ať už budou do španělštiny, čínštiny, češtiny nebo třeba jazyka duriankere, jímž mluví jen několik desítek Papuánců.

Něco končí, něco začíná

Zajímavým pohledem na věc může být velmi pravděpodobná teorie, podle níž zánik Jediů nemusí znamenat vůbec nic dramatického. Vezmeme-li v potaz, že „zlí“ Sithové vymřeli s Darth Vaderem a Imperátorem a jejich místo zaujali Rytíři z Renu reprezentovaní Kylo Renem (Adam Driver) a Nejvyšším vůdcem Snokem (Andy Serkis), nastal možná čas také pro evoluci Jediů. Vždyť se evidentně jedná o překonaný koncept.

Je tedy možné, že posledním Jediem bude Luke, zatímco Rey založí nový řád, takový, který bude lépe odpovídat době. A kdo ví, možná že se dočkáme i zániku plurality Světlá-Temná strana Síly. Vždyť Jediové měli zakázáno milovat a všeobecně potlačovat své city. Jak se taková strategie osvědčila, ukázal zamilovaný Anakin Skywalker (Hayden Christensen) v prequelové trilogii.

Rudá je barva naše

Pokud jde o červené písmo, můžeme jen hádat, z jakého důvodu v Lucasfilmu upustili od tradiční žluté. Víme jen, že naposledy byla barva krve a sithských světelných mečů použita v době, kdy Epizoda VI – Návrat Jediho/-ů měla být Pomstou Jediho/-ů. Tento titul ale nakonec tvůrci zavrhli, neboť Světlá strana Síly se nemstí, pouze vykonává spravedlnost a ochraňuje řád vesmíru.

Může tak červená barva znamenat vážnější tematiku a vzestup Temné strany? Snad se jedná o symbolické vyjádření zániku řádu Jediů odpovídající teorii výše. Anebo jde pouze o mazaný trik sloužící k odvedení pozornosti od skutečných tajemství.

Epizodě VIII se můžeme těšit na poodhalení mystéria obestírajícího mladou a extrémně talentovanou Rey, její výcvik pod dohledem Lukea Skywalkera, staré známé hrdiny i zcela nové postavy v podání Benicia Del Tora (Sicario: Nájemný vrah) a Laury Dernové (Jurský park). Fanoušci se také jistě přijdou rozloučit s Carrie Fischerovou v jejím posledním filmu. Režie se ujme Rian Johnson, jehož jméno je spjato hlavně se třetí sérií Perníkového táty (Breaking Bad) a velmi slušnou sci-fi o cestování časem Looper z roku 2012.

Film Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi bude mít premiéru 14. prosince tohoto roku.

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 22:02 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje