Podvod na Českých lvech? Distributor filmu Masaryk se brání útokům

Praha - Letošní udílení prestižních filmových cen Český lev ovládl film režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Fakt, že snímek běžel pouhých sedm dní před koncem roku v jediném českém kině, ale vyvolal spekulace o možném podvodu, na které upozornil server EuroZprávy.cz. Podle distributora ale vše proběhlo hladce a čistě.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Film Masaryk: Oldřich Kaiser v roli dr. Edvarda Beneše

Čtrnáct nominací, z toho dvanáct proměněných v prestižní trofej udílenou Českou filmovou a televizní akademií. Tak dopadl pro film Masaryk sobotní galavečer, při němž byli rozdáni Čeští lvi za nejlepší filmovou a televizní tvorbu loňského roku. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby nevstoupil do kin až tento čtvrtek.

Na internetu se množí spekulace, co skutečně stojí za tak masivním oceněním snímku. Nutno podotknout, že snímku, který skoro nikdo neviděl. Jediné promítání totiž proběhlo pouhých sedm dní před koncem roku, v jediném kině a jeden jediný večer. Masaryka tak vidělo pouze pár vyvolených, ostatní sice ví, že šlo o nejoceňovanější film loňského roku, který v loňském roce de facto nevyšel.

Jeho premiéra je totiž tři měsíce po prvním a posledním uvedení do kin, tedy po předpremiérou, která ale České filmové a televizní akademií zřejmě stačí. Vyplývá to alespoň z vyjádření distribuční společnosti Bioscop. " Limitované uvedení filmu na konci minulého roku bylo plánované a dopředu konzultované s Českou filmovou a televizní akademií, a to už na jaře 2016 formou oficiálního dotazu, na nějž vedení ČFTA odpovědělo kladně," uvedl ve vyjádření, které má server EuroZprávy.cz k dispozici, ředitel distribuční společnosti Robert Schaffer.

Podle svých slov se nyní velmi diví, že čelí nařčení z podvodu. "Akademie měla více než půl roku času na to, vyjádřit se, že s tímto způsobem nesouhlasí. Nyní ale poškozují někteří představitelé akademie svými prohlášeními samotný film a tím nepřímo znevažují práci všech filmařů, kteří se na tomto mimořádném snímku podíleli," doplnil.

"Masaryk je bezesporu zajímavě rozehraná partie na pozadí skutečných událostí, ovšem nenabídne divákovi dostatek odpovědí ani poznání muže, který sám své jméno nazval jistým prokletím." Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

Limitované uvedení je podle Schaffera jednou z distribučních strategií užívaných v celém světě. "Nejedná se tedy o nic mimořádného, naopak se jedná se o poměrně riskantní způsob. Film je ale natolik povedený, že jsme si to mohli dovolit. Což nakonec potvrdili sami hlasující akademici, kteří mu nejprve udělili 14 nominací a po té oceněním ve 12ti kategoriích, z něj udělali jeden z nejúspěšnějších filmů v historii," doplnil pro EuroZprávy.cz.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně, což film Masaryk splnil. "Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," uvedl například filmový režisér Filip Renč. Herec Jiří Bartoška v souvislosti s uvedením filmu mluvil o "levárně".

Film Masaryk mapuje životní příběh bratra Tomáše Garrigue Masaryka Jana, počínaje smrtí prezidenta a zakončené návratem Masaryka do Londýna, kde se zapojil do vysílání BBC v českém jazyce. Stěžejní část příběhu ale tvoří pobyt Masaryka ve Vinelandu, který je ve filmu představen jako psychiatrické sanatorium, kde se dostává do péče německého lékaře dr. Steina, s nímž vede nejen hovory související s jeho zdravotním stavem, ale rovněž se dostávají k otázkám cti a prestiže. S ohledem na dobu, do níž je film zasazen, není třeba zmiňovat tragédii českého národa, jsme tedy svědky tříbení názorů a vztahů.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama