Zemřel Sol Negrin, oceňovaný kameraman Kojaka a Koncertu pro Bangladeš

Hollywood – Ve věku 88 let zemřel veterán seriálové tvorby Sol Negrin. Se smutnou zprávou přišla ASC (American Society of Cinematographers).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sol Negrin (kameraman)

Negrin se během své sedmatřicetileté kariéry nejvýrazněji zapsal do historie svou prací na klasickém detektivním seriálu Kojak. Přestože můžeme o kvalitách kriminálky s Tellym Savalasem v hlavní roli pochybovat, její unikátní až filmový vzhled jí už nikdo nevezme (na seriálu samozřejmě pracovalo hned několik kameramanů). Ne nadarmo si Sol Negrin za svou práci vysloužil tři nominace na cenu Emmy (1974, 1975, 1976).

Rodák z New Yorku se ale může chlubit celkem pěticí nominací – další dvě obdržel za u nás nikdy neodvysílaný TV film The Last Tenant (1978) a epizodu komediálního seriálu Baker's Dozen (1982). Kromě toho je držitelem čtyř Clio Awards a Presidents Award udělované ASC za celoživotní dílo.

S většinou Negrinových sólových prací se tuzemský divák neměl šanci setkat. Kromě několika epizod holohlavého detektiva s láskou k lízátkům jste se ale mohli setkat se záznamem charitativního Koncertu pro Bangladeš. Ten se uskutečnil v roce 1971 v slovutné Madison Square Garden. Hvězdy populární hudby zde pod taktovkou exBeatlesáka George Harrisona vystoupily na podporu obyvatel nejchudšího státu světa sužovaných záplavami, hladomorem a válkou s Pákistánem.

Jeho filmografie je pestřejší a zářivější, budeme-li do ní počítat také snímání doplňujících záběrů pro filmové hity jako King Kong (1976), Superman (1978), RoboCop (1987), Cesta do Ameriky (1988), případně Čelisti 2 (1978). Na počátku 90. let začal své řemeslo vyučovat na newyorské Five Towns College, která ho později za jeho zásluhy vyznamenala čestným doktorátem.

Za sebou zanechal svoji druhou ženu Betty a syna Michaela, stejně jako několik vnoučat a pravnoučat.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

RECENZE: Nový Robin Hood je velkým filmovým prušvihem. Diváka akorát…

12.01.2019 18:07 Aktualizováno RECENZE – Zapomeňte na příběh, co znáte. Zapomeňte na historii. Zapomeňte na předchozí filmy o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama