Studenti dokončili nový film ve 3D na motivy Lovercraftovy básně

Písek – Studenti písecké akademie dokončili krátký film ve 3D na motivy básně Psychopompos amerického spisovatele H. P. Lovercrafta. Na natáčení celou dobu dohlížel jeden z předních odborníků na 3D technologii Petr Kašpar. Hlavní mužskou roli ztvárnil člen Prague Shakespeare Company, herec Jared Doreck.

Přidejte svůj názor

Jared Doreck ve filmu Psychopompos (foto: Danny Worm)

Myšlenka natočit film ve 3D se zrodila v hlavě kameramana Adama Hanuse, který se snímkem absolvuje na písecké akademii. „Natáčet absolventský snímek ve 3D mi přišlo zajímavé právě kvůli složitosti celého procesu natáčení. Rád přijímám výzvy, a tak jsem si řekl, že i toto by mohla být jedna z mnoha,“ tvrdí Hanus v tiskové zprávě.

Autorkou scénáře k filmu Psychopompos je Lucie Gukkertová, také absolventka písecké akademie, která se zároveň ujala i režie. Scénář vznikl volně na motivy stejnojmenné básně amerického mistra tajemných a hororových příběhu H. P. Lovercrafta. Příběh vypráví o obyvatelích malé české vesnice na začátku 19. století, nad kterou se tyčí tajemný hrad. Jeho majitele Madam a Sir De Blois (Riwaa Nerona, Jared Doreck) ovládají magické síly, proti nimž se rozhodne bojovat Maxmilián (Martin Hudec) a jeho matka, statkářka Světlana (Michaela Dolinová), aby společně ochránili malého Jana (Joel Sidon).

img-responsive

Natáčení filmu Psychopompos. Druhý zleva Adam Hanuš (foto: Tereza Marešová) | foto: Leona Čekalová

Na práci s 3D technologií po celou dobu natáčení dohlíželi odborníci, stereografové Jan Buriánek ze společnosti AV Media a Petr Kašpar ze společnosti Createx Systems. Na filmu se podílela i společnost TWIN STAR, která studentům zapůjčila potřebnou kamerovou techniku.

„Já říkám, že film ve 3D znamená třikrát tolik problémů. Suplujeme dvě oči člověka, takže jsou tu dvě kamery. Na svět se díváme dvěma očima a díky tomu vzniká prostorový vjem, dvě kamery dělají v zásadě to samé,“ vysvětluje Petr Kašpar.

img-responsive

Michaela Dolinová ve filmu Psychopompos (foto: Tereza Marešová) | foto: Leona Čekalová

V České republice zatím mnoho 3D snímku nevzniklo a ubývá jich i v zahraničí kvůli náročnosti natáčení. „Poté, co vznikl Avatar, tak byl velký boom a natočilo se několik filmů v poctivém 3D, ale dneska, když jde člověk do kina na 3D, tak z devadesáti procent jsou to filmy, které byly točené ve 2D a jsou pak jen postprodukčně upravované,“ dodává Kašpar.

Natáčení probíhalo na hradě Točník, na Dlaskově statku u Turnova, v lesích v okolí Voděradských Bučin nebo v pražských ateliérech společnosti Three Brothers Production. O rekvizity se postaral zkušený scénograf Oleg Petrov, který se podílel například na filmech Czech Made Man nebo Piko. Ve filmu uvidíme i několik zvířat, například koně ze společnosti Horses for Film, krajtu tmavou nebo vlkodlaka, jehož celotělovou masku speciálně pro snímek připravil maskér Jakub Gründler.

img-responsive

Psychopompos. Maska vlkodlaka (foto: produkce) | foto: Leona Čekalová

Podle kameramana Hanuse bylo natáčení poměrně složité. Celý tým se navíc na filmu podílel bez nároku na honorář. „Tím pádem pomohl každý, kdo měl čas, ať už byl z filmové branže, nebo nikoli. Vzhledem k tomu, že se natáčelo více jak 10 dnů, lidé se kvůli časovým možnostem i nemožnostem střídali, a tak se kamerový štáb i další členové často měnili. Museli jsme si znovu a znovu všichni zvykat na nové lidi kolem sebe a na tempo, kterým se nese natáčení ve 3D,“ vypráví Hanus.

Podle produkční projektu Leony Čekalové se pro film chystá účast na několika festivalech včetně americké přehlídky, která je zaměřená na H. P. Lovercrafta, a přehlídky zaměřené na 3D.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Los Angeles se chystá na předávání Oscarů, 91. ročník bude zvláštní

22.02.2019 10:34 Černobílé drama z Mexika 70. let minulého století Roma, komediální drama Favoritka, které se…

Zemřel švýcarský režisér Claude Goretta, z neznámé herečky udělal celebritu

21.02.2019 13:11 Ve věku 89 let zemřel švýcarský režisér Claude Goretta. Agentuře AFP to sdělil filmařův syn. Díky…

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Zemřel kameraman Stanislav Milota. Podílel na Spalovači mrtvol, natočil…

18.02.2019 17:35 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes český kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama