RECENZE: film Pád je zmatený nejen dějem, ale i názvem

Andělé se ve filmu sem tam objevují, za všechny můžeme vzpomenout například svérázného Michaela ve stejnojmenném americkém snímku z roku 1996, kde hrál hlavní roli John Travolta. Nové pojednání o bytostech s křídly na zádech má tentokrát mít mysteriózní nádech.

Přidejte svůj názor

Tři hlavní protagonisté filmu - Cam, Luce a Daniel
doporučujeme

Podle legend se na zemi vyskytují bytosti, které se nemohou rozhodnout pro nebeský život a lásku. Proto nemohou ani tam, ani tam. A jejich počínání ovlivňuje i lidi, zpětně však i je samé. Přijde vám to zamotané? Tak to ještě není nic proti tomu, co vás čeká v půlhodince filmu, který je nazýván jako romatický thriller pro dospívající.

Lucina Price, mezi přáteli nazývaná Luce, míří do vzdělávacího zařízení Meč a Kříž, kde má pomocí terapií zapomenout na schizofrenický zážitek v podobě požáru chaty, při němž uhořel její přítel Trevor. Na půdě mírně depresivního ústavu se potkává z vrstevníky různých povah, vstřícnými dívkami Arriane a Rachel, sympaticky upovídanou Penn, autoritativní až nepříjemnou Molly Zane, záhadným Cameronem Brielem, světáckým Rolandem či nesmělým Randym. Nejvíc ji však upoutá charismatický Daniel Grigori - Luce má stále častěji pocit, že ho odněkud zná, v jeho přítomnosti i ve vzpomínkách se často objevují záblesky z minulosti, ovšem staré téměř celé století. Daniel však zdánlivě o Luce neprojevuje zájem, nejčastěji tráví čas s atraktivní blondýnkou Gabrielle a Luce se víceméně vyhýbá. Až při velké outdoor party na počest Rolanda se dostane záhadě blíž, ovšem nedá se říci, že by jí to nějak pomohlo. Stále zřetelněji se rozkrývá spojitost mezi tragickým požárem, minulostí a současným bojem Daniela a Cama o její přízeň, která ovšem má docela jiné pozadí, než se na první pohled zdá. Navíc v pozadí stojí tajuplná Mrs. Sophia, která má k celé věci také hodně co říci.


(zdroj: youtube.com)

Snímek vychází z knižní stejnojmenné série autorky Lauren Kate, která později k tomuto tématu doplnila i několik povídek. Pro tvůrce to znamenalo zakoupit práva ke všem čtyřem knihám. Pokud ale měl film otevřít nové, atraktivní téma příběhů pro dospívající, v tomto případě střela hodně minula střed cíle, dokonce bychom mohli prohlásit, že minula terč jako takový. Děj je totiž nadmíru průzračný, chybí mu skutečná zápletka, protože pozorný divák onen hlavní, rádoby překvapivý moment odhalí prakticky okamžitě. Čitelnost díla nezachrání ani slušné efekty, protože ty už dneska zvládne i štáb s menším rozpočtem. Když navíc z projektu vypadla některá zvučná jména, dalo se předpokládat, že se to promítne na úrovni filmu.

Původně měli ústřední dvojici Luce a Daniela hrát Lucy Hale a Liam Hemsworth. Sešlo z toho stejně jako v případě Cama Briela, pro nějž byl původně zvažován Bill Skarsgård nebo Scout Taylor-Camtpon, pro níž se počítalo s postavou Arriane. Nelze říci, že by Addison Timlin byla vysloveně špatná a Jeremy Irvine neuměl hrát. Pro někoho superatraktivní černovláska však vystačí prakticky po celý film s jedním výrazem sladkobolné postavy, kterou v podstatě nedokáže nic přimět k jakékoli emoci, včetně skonu Trevora v hořícím domě. Jeremy Irvine má alespoň v popisu práce hrát záhadně nepřístupnou postavu, ale i u něj by se rozšířený herecký rejstřík hodil. Je tedy otázkou, zda jeho rozhodnutí odmítnout kvůli této roli postavu Peeta Mellarka (Hunger Games) či Tobiase "Four" Eatona v Divergent bylo tak docela správné. Překvapivě tak nejsympatičtěji z této squadry vychází Lola Kirke ztělesňující upovídanou Penn a pak Harrison Gilbertson, jehož Cam má skutečně závoj tajuplnosti v přiměřené míře, nepotřebuje ho dramaticky a hlavně uměle posilovat. 

img-responsive

Cam je od samého počátku krajně nevyzpytatelný | foto: Lotus Entertainment

Snímek byl kompletně realizován v Maďarsku, takže Univerzita Meče a Kříže byla natáčena na zámku Tura. Ovšem vnitřní knihovna, pro děj určitým způsobem důležitá, se nachází o kousek dále, na hradě Wenckheim v Szabadkígyósu. Natáčení tu započalo už v únoru 2014 a není bez zajímavosti, že ho štábu pohostinně přenechalo studio Disney, které se však v roce 2013 rozhodlo od projektu ustoupit. 

Těžko říci, jak cílová skupina tento počin přijme, dá se říci, že vlažný děj a nijak dramatický projev z filmu dělá spíše odpočinkovou, až příliš běžnou záležitost. Český divák si navíc bude klást otázku, proč byl titul filmu Fallen, daleko bližší problematice padlých andělů, přeložen jako Pád. Termín Padlí je nejen přesnějším vyjádřením hlavní zápletky, ale i co do převedení z angličtiny do češtiny přesnější. V prosinci 2014 tvůrci avizovali, že už započaly práce na pokračování ságy Fallen, nesoucím název Torment. Ovšem je otázkou, zda k němu vůbec dojde, protože jak naznačují první ohlasy na Fallen, film si k cílové skupině cestu nejspíš jen tak nenajde. Ostatně ani premiéry snímku neproběhly v Americe nebo v Evropě, nýbrž v Asii a Brazílii v listopadu minulého roku. Teprve na konci prvního čtvrtletí se snímek dostal i do evropských kin.

Celkové hodnocení: 40 %

FALLEN

Hrají: Addison Timlin (Lucinda Price), Jeremy Irvine (Daniel Gregori), Harrison Gilbertson (Cameron Briel), Daisy Head (Arriane Alter), Sianoa Smit-McPhee (Molly Zane), Joely Richardson (mrs. Sophia), Hermione Corfield (Gabrielle Givens), Malachi Kirby (Roland), David Schaal (Randy), Lola Kirke (Penn), Leo Suter (Trevor), Norma Kuhling (Rachel)

Scénář: Nichole Millard, Kathryn Price, Michael Ross
Kamera: Alar Kivilo
Hudba: Mark Isham
Režie: Scott Hicks

USA/Maďarsko, 2016, 91 min., romantický thriller, nevhodný do 12 let
Premiéra: 11. května 2017 (ČR) 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joker poražen. Do čela návštěvnosti kin se dostala fantasy s Angelinou…

21.10.2019 18:03 Čelní místo v žebříčku návštěvnosti kin po víkendu obsadila novinka v podobě amerického fantasy…

Josef Trojan v novém filmu Davida Vignera Abstinent

21.10.2019 13:24 S prvními listopadovými dny přijde do kin český film Abstinent s výmluvným podtitulem – Jízda na…

Prague Spring Festival: Zvítězil německý film. Je důležitý i pro Čechy,…

20.10.2019 20:12 Hlavní cenu prvního ročníku mezinárodního filmového Prague Spring Festivalu získal po složitém…

Studentka FAMU převzala studentského Oscara, film Dcera uchvátil americkou…

18.10.2019 10:57 Aktualizováno Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) dnes v Los Angeles převzala cenu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama