RECENZE: Peter Parker se v novém Spidermanovi konečně chová jako školák, a taky tak vypadá

RECENZE – Nejnovější film společnosti Marvel s názvem Spider-Man: Homecoming má v českých kinech premiéru 6. července a diváci se mohou těšit na to, že oblíbený pavoučí hrdina konečně vypadá jako to, čím má být. Tedy puberťák.

Concept art filmu Spider-Man: Homecoming

Začátek filmu krátce zopakuje dění Civil War z pohledu Petera Parkera (Tom Holland), který je prostě nadšený z toho, že se dostal mezi velké hráče. Dopad zpátky na zem je však pro Spider-Mana náročný. Balancovat školu, rodinu, přátele, a ještě se snažit být super-hrdinou je pro patnáctiletého kluka těžké.

Jeho snaha zvládnout vše najednou samozřejmě skončí pravým opakem a Spider-Man si začne uvědomovat, že není ještě zcela připravený na první ligu super-hrdinství. Do toho se přimíchá Keatonův Vulture, který se chopil příležitosti a užívá technologii po bojích Avengers s mimozemšťany nebo i s Ultronem k výrobě zbraní.

Downeyho Tony Stark se snaží být Peterovi dobrým mentorem, ale sám neměl zrovna dobrý vzor, takže se s mladým hrdinou nedokáže domluvit tak, jak by chtěl. Tím víc se však Peter snaží ukázat, že může být užitečný. A když přijde o technicky vyspělý oblek, Peter si musí uvědomit, kým je.

Na rozdíl od předchozích sérií se tato netýká Petera Parkera, který se pomalu stává Spider-Manem. Naopak Spider-Man je ten, kdo se musí znovu naučit být Peterem Parkerem a nenechat svou touhu pomáhat lidem zničit to, co je v jeho okolí nejdůležitější.

I právě proto se film jmenuje Homecoming. Název má hned několik významů. Odkazuje ke komiksové sérii, ale také ke středoškolské tradici, kdy homecoming je něco jako česká obdoba maturitního plesu. A slovo homecoming také znamená návrat domů. Možná se Peter Parker vrací domů a možná se Spide-Man vrací zpátky Marvelu.

Jedná se již o třetí – a odlišný – pokus odstartovat sérii filmů o Spider-Manovi. První trilogie od Sama Raimiho začala v roce 2002 a mezi fanoušky je stále oblíbená. Rozhodně však v divákovi nevzbuzovala pocit, že se jedná o teenagera, který má problémy ve škole. The Amazing Spider-Man z roku 2012 v tomto odvedl lepší práci. Andrew Garfield sice nebyl zcela náctiletý, ovšem vypadal mladší než téměř třicetiletý Toby Maguire.

Tom Holland je v tomto ohledu velmi osvěžující změnou. Sice už mu je 21, ovšem pořád vypadá dost mladě, aby člověkem otřáslo, když na něho spadne budova. Jakmile začne panikařit a volat o pomoc, divák si uvědomí, že je to vlastně ještě kluk, co by měl být doma a dělat úkoly. A tento film nepotřebuje větu o „velké moci a velké zodpovědnosti“, protože příběh to řekne místo umírajícího strýčka.

I to pak Peterovi pomůže uvědomit si, že sám svět nezachrání a že patnáctiletý hrdina by raději měl prozatím zůstat jen „hodným sousedem Spider-Manem“ a se záchranou vesmíru ještě chvíli počkat. To, že k tomu došel sám o sobě, ukazuje, jak daleko během filmu došel.

Snímek však není jen vážný. Spider-Man je známý pro své průpovídky a těch se ve filmu rozhodně diváci dočkají. Scény jako Kapitán Amerika promlouvající do duše poškolákům pomáhají zlehčit situaci a dávají prostor pro vtipné dialogy.

V konečném důsledku je to velmi zdařilý film, který se řadí mezi ty lepší z dílny Marvelu. Jako první Spider-Man zachycuje mládí hrdiny i jeho vtipnost, ale zároveň závažnost situace, do které by se „puberťák“ prostě dostat neměl. Můžeme jen doufat, že se ve světě Marvelu tento svěží vánek udrží a prosadí se mezi velkými jmény.

Celkové hodnocení: 90 %

Spider-Man: Homecoming (2017)

Hrají: Tom Holland, Robert Downey Jr., Zendaya, Marisa Tomei, Michael Keaton

Režie: Jon Wats

Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Christopher D. Ford, Chris McKenna

Hudba: Michael Giachino

USA / 133 minut / Akční, dobrodružný, komiks

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje