RECENZE: Vetřelec: Covenant opakuje Prometheovy přešlapy, chybí mu ale jeho koule

RECENZE – Vizionář Ridley Scott se již podruhé vrací ke svému nejvražednějšímu dítku. Ve druhém ze ČTYŘ! plánovaných vetřelčích prequelů přestavuje novou posádku, novou planetu a nové příšerky. Mýtus se rozrůstá.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Také Covenant nabídne krvavé scény s potvůrkami vyskakujícími z hrudníků.
doporučujeme

Loď Covenant, převážející tisíce kolonistů a embryí, na cestě ke svému budoucímu domovu zachytí neznámý signál pozemského původu. Po chvíli úvah se posádka rozhodne, že by záhadná planetka stála za návštěvu. A protože jsou všichni ti kapitáni, piloti, vědci, lékaři a vojáci do jednoho nekompetentní idioti, jeden po druhém začnou umírat.

Vetřelec: Covenant z celé série nejvíce připomíná svého nejmladšího předchůdce Promethea. Také se jedná o film, který dějově přechází originálu z roku 1979, opět zde mluvíme, spíše než o hororu, o výpravné sci-fi, která buduje vetřelcovský mythos, a znovu bude velké část fanoušků zklamaná.

Na nepřímém pokračování „Vetřelce bez vetřelce“ z roku 2012 můžeme zaručeně nejvýše vyzdvihnout to, jak vypadá. Nový Zéland, design ztraceného města i vesmírná část znovu dokazují, že Ridley Scott je v první řadě estetický génius. Ve spolupráci se svým dvorním kameramanem posledních let, Dariuszem Wolskim, natočil dvouhodinové pošušňání pro oční bulvy.

Žijící legenda navíc dokazuje, že ani ve svých devětasedmdesáti letech nezapomněla, jak se dělá akce, navozuje klaustrofobická atmosféra a ždíme napětí… škoda, že si těchto kouzel zas tak moc neužijeme.

img-responsive

Nový Vetřelec se natáčel na Novém Zélandu. | foto: CinemArt

Snímek, dle odvěkých pravidel antického dramatu, je totiž rozdělen na tři akty. Jsou to ovšem třetiny dost nekonzistentní a nepřirozeně přilepené jedna na druhou. Zpočátku se, samozřejmě, blíže seznamujeme s posádkou. Protože jak ví každý student filmové školy, když se s protagonisty neseznámíme, nemůže nám na nich záležet. Bohužel v případě Covenantu znamená toto představování jen čtyřicet minut nudy, během nichž se přes neustálé prázdné plkání o nikom vlastně nic nedozvíme – a když už ano, moc si nás tím postavy nezískají. Zda to přičíst na vrub přefouknutému množství členů posádky, které se pohybuje okolo čísla 20, nebo jen nekompetenci scénáristy, je těžké hádat. Pravděpodobně se jedná o obojí.

img-responsive

Posádka lodi Covenant zachytila povědomý signál. | foto: CinemArt

Jakmile se dostaneme na neznámou planetu, žvanění pokračuje, jen v jiných kulisách a s jedním bolestivým návdavkem. Zjistíme totiž, že jestli by někdo neměl patřit mezi první mezihvězdné kolonisty, jsou to právě naši hrdinové. Kdo u idiocie postav nadával na Promethea, nebo nedávný Život, si tady zoufalstvím vyškube obočí.

Neznámá planeta? Tak se rozdělíme a budeme se po ní procházet bez skafandrů. Takové věci jako infekce a přerostlá krvežíznivá zvířata ve vesmíru přece neexistují… Jestliže chce (a bude) někdo namítat, že je nižší IQ postav jedním z trademarků této série, bude mít sice pravdu – jenže ona je hloupost a pak je HLOUPOST a dostane-li se divákovi, hloupých, mdlých a navíc ještě nedostatečně rozvinutých hlavních hrdinů, může se přistihnout, že fandí jejich lovci.

img-responsive

Doktorka a pilotka patří mezi nejhloupější postavy filmu... a to už je co říct. | foto: CinemArt

Pak ovšem na scénu přichází potvůrky včetně nejslavnější kyselinou nacucané bestie všech dob. A světe div se, ono to z nějakého důvodu funguje. Najednou je jedno, že je další dění předvídatelné. Nezáleží na tom, jak moc nás hlavní hrdinové iritují (čest výjimce v podobě techničky Danielsové – ta sice není bůhvíjak inteligentní, ale není ani hloupá… a je dost sympatická na to, abychom jí přáli úspěch). Nevadí ani fakt, že to v kontextu Promethea moc nedává smysl. Scott je totiž pán a v akčně-hororovém finále zachraňuje, co se dá.

K filmu může divák přistupovat různě – buď jako k dalšímu představiteli revoluční série, nebo jako k pokračování filozofického a již několikrát zmiňovaného Promethea, anebo ho považovat jen za neambiciózní hororovou sci-fi vyvražďovačku.

img-responsive

Hlavní hrdinka Danielsová sice není druhá Rippleyová, ale Elizabeth Shawovou strčí do kapsy. | foto: CinemArt

Pokud berete Covenant jako vetřelčí film, budou vám tam pravděpodobně chybět vetřelci. Nemluvím tu teď ani tak o počtu záběrů, v nichž se smrticí lilek objeví – vždyť ani v jedničce vetřelec fyzicky téměř není – jako spíš o množství scén, kdy je možnost smrti xenomorfem tématem číslo jedna. Zde se místo toho nejčastěji žvaní a řeší blbosti; případně je rozvíjena mytologie.

Na budování světa pak záleží právě fanouškům Promethea. Také zde se dozvíme něco o historii Scottovy budoucnosti, nebo o tom, jak se z bojového patogenu stalo TO monstrum. Na rozdíl od svého pět let starého předchůdce ale nový film hraje na jistotu. Tam, kde Prometheus se svým „filozofickým“ honem za smyslem života bolestivě narazil hlavou do zdi – ale aspoň se snažil přijít s něčím novým – Covenant přešlapuje na místě a hraje na jistotu. Snímek nepřináší žádné nové téma, pouze žongluje s tím starým, aniž by ho uspokojivě rozvinul v něco většího.

Novým konceptem mohlo a nejspíš i mělo být zavedení milostných párů (každý z kolonistů cestuje se svou drahou polovičkou), z toho ale nakonec nic není – hlavní hrdinové se chovají iracionálně i v případech, kdy není v nebezpečí právě jejich protějšek, a náhlé ovdovění se na nich dlouhodobě nijak zvlášť nepodepíše. Než na plnohodnotnou psychologii, filozofii nebo umělecký risk hraje snímek na bizár.

img-responsive

Fassbenderův android David zachraňoval Promethea. Model nazvaný Walter se o totéž pokouší v Covenantu. | foto: CinemArt

Čímž se dostáváme k poslední možnosti. Chápete-li nejnovějšího Vetřelce jako horor či akční vyvražďovačku, dočkáte se pár uhozených scén a napínavé poslední třetiny. Ovšem jen za předpokladu, že vytěsníte / přetrpíte hodinu a půl nudy, prázdných dialogů a nijak nápaditého budování světa.

Na závěr něco málo k použitému CGI. Počítačové triky jsou většinou zvládnuté výborně, pouze v případě potvůrek nefungují na 100 %, Nejsou sice špatné, ale skoro 40 let staré loutky z jedničky působí i přes svoji občasnou strnulost lépe.

img-responsive

film Vetřelec: Covenant představí kromě ikonického xenomorfa také jeho albínské bratříčky | foto: CinemArt

Vetřelec: Covenant neví, co chce být. Zdá se, že honí hned několik králíků – se svázanýma nohama a šátkem přes oči. Ve výsledku nefunguje jako Vetřelec, výpravná filozofická sc-fi, ani jako béčko. Navíc se bojí riskovat. Trochu mě děsí, že se na nás chystají dvě další pokračování – a že kvůli nim bylo odpískáno dlouho plánované seriózní pokračování Cameronových Vetřelců.

Celkové hodnocení: 55 %.

Alien: Covenant (2017)

Hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demián Bichir, Carmen Ejogo, Amy Seimetz, Guy Pearce, James Franco a další

Režie: Ridley Scott

Scénář: John Logan

Kamera: Dariusz Wolski

Hudba: Jed Kurzel

Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, USA / 122 minut /sci-fi, thriller, horor

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Konec jedné epochy. Avengers: Endgame uzavírají 11 let MCU

25.04.2019 06:06 RECENZE – Marvel Cinematic Universe udělal z komiksů, „zábavy dětí a upocených nerdů“, mainstream.…

loading...

Zemřela hvězda z Dallasu Cliff Barnes. Nepříteli J. R. Ewinga herci Kenu…

25.04.2019 04:27 Ve věku 83 let zemřel americký herec Ken Kercheval, známý jako Cliff Barnes z legendárního seriálu…

Zemřel oblíbený herec a dabér Jaroslav Kepka. Bylo mu 83 let

24.04.2019 08:50 Česko přišlo o další výraznou hereckou tvář. Zemřel herec Jaroslav Kepka, bylo mu 83 let. Kepka se…

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama