RECENZE: Mumie vstoupila do kin rozpačitě. Divák měl po odchodu z kina pocit, že rozkoukal seriál

RECENZE - Film Mumie (The Mummy) dostal nelehký úkol uvést diváka do plánovaného filmového „Dark Universe“, v němž mají jeho tvůrci v úmyslu oživit všechna klasická monstra filmového světa. Diváci se tedy do budoucna mohou těšit na Frankensteina, Drákulu či Doktora Jekylla a pana Hydea.

Přidejte svůj názor

Mumie (2017)

V celkovém vyznění filmu je poznat, že cílem je hlavně zavést sdílené universum a představit základní organizaci Prodigium, která se monstry a zlem zabývá. Princezna Ahmanet (Sofia Boutella) tak zůstává jako charakter spíše nevyužitá, největší důraz je kladen na Nicka Mortona (Tom Cruise) a Jenny Halsey (Annabelle Wallis). Ti dva bohužel postrádají jakoukoliv chemii, což je u hlavního páru filmu velkým problémem.

Film představuje Nicka Mortona jako vojáka s malými morálními zásadami, který náhodou pomůže objevit skrytý hrob princezny Ahmanet a posléze ji vysvobodí z vězení. Jenny Halsey si bez jakéhokoliv dilematu archeologa odveze sarkofág s sebou. Letadlo však do Ameriky, kam mělo v plánu letět, nedorazí. Místo toho se zřítí v Anglii a většina jeho posádky zemře. Ovšem ne Nick Morton, ten je pro princeznu Ahmanet důležitý.

Princezna má jako bytost v podstatě nesmrtelná, která uzavřela dohodu se samotným bohem smrti Sethem, má ohromný potenciál, bohužel ji film příliš nevyužije. Ahmanet předvede, že dokáže částečně ovládat mysl Nicka, ovšem nevyužije to ve chvílích, kdy by se jí to nejvíce hodilo. Ukáže schopnost ovládat písek, což je pěkný odkaz k filmu Mumie z roku 1999, když se v písku nad Westminster Abbey objeví její tvař. Nejzajímavější je však asi její schopnost ovládat mrtvé, kterou využije, když přiměje povstat desítky mrtvých rytířů z křížových výprav.

V princeznině honu za získáním Sethovy dýky a snahou rituálně zabít Nicka, aby se do jeho těla mohl usídlit sám bůh smrti, Nick najednou projevuje své city k Jenny, které se objevují jako šok pro všechny, možná i pro samotné herce. Mezi nimi bohužel není žádná chemie, žádné napětí, jejich pouto, které mělo být silné doslova až za hrob, není uvěřitelné ani trochu.

Nick nakonec rituál přijme, udrží si však svou vlastní mysl a pomocí nových schopností zachrání nejen celý svět, ale i svou vyvolenou, kterou ještě několik minut zpět oplakával jako mrtvou. Ve snaze neublížit Jenny se rozhodne zmizet s tím, že ji najde, až se naučí svou moc ovládnout. Doktor Jekyll (Russell Crowe), který chtěl Nicka původně obětovat na záchranu lidstva, a Jenny film zakončují tím, že je sice monstrum, ale pořád je v něm mnoho lidskosti, což se jim možná bude do budoucna hodit.

Film sám o sobě není špatný, je na něm však patrná snaha otevřít nové filmové universum. Toto zastiňuje hlavní zápletku filmu. Proto mohl mít divák pocit, že rozkoukal seriál, který se rozvine více. Problematické jsou i poměrně zvláštně fungující zákony fyziky při některých scénách. Film odkazuje k původnímu filmu nejen tváří v písku, ale i zlatou knihou smrti, která v původní Mumii hrála velikou roli. I soundtrack se jí inspiroval. Tyto prvky byly důstojným pokývnutím k minulosti.

Celkové hodnocení: 60 %.

The Mummy (2017)

Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Annabelle Wallis, Russell Crowe

Režie: Alex Kurtzmann

Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman

Hudba: Brian Tyler

USA / 110 minut / akční, dobrodružný, fantasy, drama, horor

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Surrealistický úlet si na stříbrném plátně utahuje ze současného…

09.12.2018 14:30 RECENZE – Záhada Silver Lake je podmanivá divácky nespolehlivá jízda do srdce Los Angeles. Pod…

Captain Marvel: První marvelovka, v níž hlavní roli sehraje žena

08.12.2018 18:18 Studio Marvel chystá historicky první film, kde si hlavní roli v komiksovém vesmíru MCU zahraje…

Rozhodující díl Avengers 4 je tu. Marvel zveřejnil trailer na Avengers:…

08.12.2018 09:42 Aktualizováno Společnost Marvel zveřejnila video upoutávku na dlouho očekávaný čtvrtý díl Avenders, který…

RECENZE: Francouzský Santa je spíše komikem, dárkový deadline zachrání…

07.12.2018 22:11 Aktualizováno RECENZE - Santa Claus se z tradičního hollywoodského kostýmu převlíká do francouzské pohádky, kde…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama