RECENZE: Disko, ukulele, jednorožci. Já, padouch 3 naplňuje očekávání

RECENZE – Polepšený superpadouch Gru se vrací i se svojí hordou žlutých nohsledů a trojicí roztomilých dcerušek, aby se seznámil se svým dlouho ztraceným dvojčetem a prodal nějaké ty hračky.

Přidejte svůj názor

Gru a Lucy - jak jejich romance obstojí v nové situaci?
doporučujeme

V nejnovějším dílu kreslené zločinecké odysey se potkáme s Gruovým ztraceným bratrem Druem, bývalou dětskou hvězdou a nynějším superzločincem Balthazarem Brattem, ale také se starými známými – praštěnou agentkou Lucy, trojicí adoptivních dcer Margo, Edith a Agnes, … ale hlavně s Mimoni. Tvůrci se od dva roky staré sólovky přerostlých tic taců poučili a uvědomili si, že na jejich hatmatilce se celovečerák vystavět nedá. Přesto si jich diváci užijí i „užijí“ do sytosti.

Série Já, padouch odjakživa sází hlavně na humor. A ten stále funguje. Na jednu stranu tonálně dost chaotické střídání vážných scén s humornými a infantilita prolínaná gagy, které prckové nedocení (a asi i přehlédnou), maskuje chabý příběh a možná i neschopnost autorů vymyslet scénu, která osloví všechny generace současně, na druhou stranu na nás díky tomu nečekaný vtip kolikrát zaútočí odnikud (na podobném principu, i když trochu jinak fungovali například první Strážci galaxie).

V některých scénách je kadence gagů tak zběsilá, že by se za ni nemusel stydět ani legendární samopal, vzor 24. Nejmenší se budou řehnit u mimoňských mimonin, které ale kolikrát, to když nejsou tvůrci líní přijít s něčím novým, rozesmějí i dospělého. Film ale rozhodně zabaví také starší děti. U dospělých dost záleží na vkusu, vztahu k osmdesátkám a schopnosti pochytit pár povedených referencí.

Režiséři Coffin s Baldou odvádí jako obvykle vcelku solidní výkon v práci s postavami. Maličká Agnes na svém lovu na jednorožce je tradičně k zulíbání, lišáckému Gruovi nejde nefandit a jeho nemotorné vlasaté dvojče Dru přináší zase něco trochu nového.

Já, padouch 3 možná není bůhvíjak fotorealistický a s pixarovskou animací si nezadá ani ve snu, hravostí, barevností, nápaditostí a roztomilou, ale fungující, přeplácaností ovšem studio Ilumination stále patří ke špičce (což dokazují i příšerně vypadající trailery na Emoji Movie, Maxinožku nebo Hurvínka?!, které před filmem prověří vaši duševní vyrovnanost).

Podobně jako šedesátkově laděným Mimoňům, také tomuto snímku výrazně pomáhá soundtrack. Ať už si o nablýskané disko éře myslíte cokoli, retro dnes letí a Padouchoví se povedlo tuto éru připomenout tím nejlepším, co nabízí. Van Halen, Michael Jackson, Dire Straits, Madonna, … ale i takové pakárny jako 99 Luftbaloons nebo Take On Me od a-ha nejenže potěší nejednoho nostalgického rodiče, ale hlavně skvěle ladí s tím, co se na plátně děje.

Na čem film ztroskotává, je příběh. Ne, že by se jednalo o úplnou tragédii, ale scénář prostě nenabízí nic nového. Na vztah Grua a Drua nezbývá prostor, takže jednotlivé fáze bratrského seznamovaní proletíme nadzvukovou rychlostí, stesk Mimoňů odloučených od svého milovaného pána nezajímá snad nikoho a snaha Lucy být dobrou matkou nejenže v kontextu dvojky moc nedává smysl, ale hlavně působí, že je ve filmu jen proto, aby měla tahle zrzavá přicmrndávačka odložená na vedlejší kolej vůbec co dělat. Na druhou stranu o příběh v této sérii nešlo nikdy.

Ne vždy také funguje jinak povedená humorná stránka. Některé vtipy vyzní do ztracena, protože je vmžiku utluče akční scéna, jiné prostě postrádají nápad a jiskru – ano, samozřejmě mluvím o hatmatilce, fackování a dalších zkaženými banány páchnoucích skopičinách. O sexuálním podtextem nabitých tanečních pohybech ani nemluvě.

Český dabing by se dal označit mezi ty povedenější. Jistě, Druova táhlá lábusovská řeč sice začne po chvíli lézt na nervy, dětem se ale líbí.

Já, padouch 3 není špatný film. Je vlastně dost podobný svým dvěma předchůdcům, a to se všemi klady i zápory, které to přináší. Některé (nažloutlé) formule se za ty roky samozřejmě ošoupaly, jiné kresleňák zvládá vcelku obstojně aktualizovat.

Celkové hodnocení: 75 %

Despicable Me 3 (2017)

Originální znění: Jenny Slate, Steve Carell, Kristen Wiig, Trey Parker, Miranda Cosgrove, Steve Coogan, Russell Brand a další

Český dabing: Jiří Lábus, Veronika Žilková, Braňo Holiček, Ivana Korolová, Jan Vondráček, Zbyšek Pantůček, Jana Postlerová, Sandra Pogodová, Jaroslav Plesl, Jana Zenáhlíková a další

Režie: Kyle Balda, Pierre Coffin

Scénář: Ken Daurio, Cinco Paul

Hudba: Heitor Pereira

USA / 90 minut / animovaný, komedie, dětský

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joker poražen. Do čela návštěvnosti kin se dostala fantasy s Angelinou…

21.10.2019 18:03 Čelní místo v žebříčku návštěvnosti kin po víkendu obsadila novinka v podobě amerického fantasy…

Josef Trojan v novém filmu Davida Vignera Abstinent

21.10.2019 13:24 S prvními listopadovými dny přijde do kin český film Abstinent s výmluvným podtitulem – Jízda na…

Prague Spring Festival: Zvítězil německý film. Je důležitý i pro Čechy,…

20.10.2019 20:12 Hlavní cenu prvního ročníku mezinárodního filmového Prague Spring Festivalu získal po složitém…

Studentka FAMU převzala studentského Oscara, film Dcera uchvátil americkou…

18.10.2019 10:57 Aktualizováno Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) dnes v Los Angeles převzala cenu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama