RECENZE: Disko, ukulele, jednorožci. Já, padouch 3 naplňuje očekávání

RECENZE – Polepšený superpadouch Gru se vrací i se svojí hordou žlutých nohsledů a trojicí roztomilých dcerušek, aby se seznámil se svým dlouho ztraceným dvojčetem a prodal nějaké ty hračky.

Gru a Lucy - jak jejich romance obstojí v nové situaci?

V nejnovějším dílu kreslené zločinecké odysey se potkáme s Gruovým ztraceným bratrem Druem, bývalou dětskou hvězdou a nynějším superzločincem Balthazarem Brattem, ale také se starými známými – praštěnou agentkou Lucy, trojicí adoptivních dcer Margo, Edith a Agnes, … ale hlavně s Mimoni. Tvůrci se od dva roky staré sólovky přerostlých tic taců poučili a uvědomili si, že na jejich hatmatilce se celovečerák vystavět nedá. Přesto si jich diváci užijí i „užijí“ do sytosti.

Série Já, padouch odjakživa sází hlavně na humor. A ten stále funguje. Na jednu stranu tonálně dost chaotické střídání vážných scén s humornými a infantilita prolínaná gagy, které prckové nedocení (a asi i přehlédnou), maskuje chabý příběh a možná i neschopnost autorů vymyslet scénu, která osloví všechny generace současně, na druhou stranu na nás díky tomu nečekaný vtip kolikrát zaútočí odnikud (na podobném principu, i když trochu jinak fungovali například první Strážci galaxie).

V některých scénách je kadence gagů tak zběsilá, že by se za ni nemusel stydět ani legendární samopal, vzor 24. Nejmenší se budou řehnit u mimoňských mimonin, které ale kolikrát, to když nejsou tvůrci líní přijít s něčím novým, rozesmějí i dospělého. Film ale rozhodně zabaví také starší děti. U dospělých dost záleží na vkusu, vztahu k osmdesátkám a schopnosti pochytit pár povedených referencí.

Režiséři Coffin s Baldou odvádí jako obvykle vcelku solidní výkon v práci s postavami. Maličká Agnes na svém lovu na jednorožce je tradičně k zulíbání, lišáckému Gruovi nejde nefandit a jeho nemotorné vlasaté dvojče Dru přináší zase něco trochu nového.

Já, padouch 3 možná není bůhvíjak fotorealistický a s pixarovskou animací si nezadá ani ve snu, hravostí, barevností, nápaditostí a roztomilou, ale fungující, přeplácaností ovšem studio Ilumination stále patří ke špičce (což dokazují i příšerně vypadající trailery na Emoji Movie, Maxinožku nebo Hurvínka?!, které před filmem prověří vaši duševní vyrovnanost).

Podobně jako šedesátkově laděným Mimoňům, také tomuto snímku výrazně pomáhá soundtrack. Ať už si o nablýskané disko éře myslíte cokoli, retro dnes letí a Padouchoví se povedlo tuto éru připomenout tím nejlepším, co nabízí. Van Halen, Michael Jackson, Dire Straits, Madonna, … ale i takové pakárny jako 99 Luftbaloons nebo Take On Me od a-ha nejenže potěší nejednoho nostalgického rodiče, ale hlavně skvěle ladí s tím, co se na plátně děje.

Na čem film ztroskotává, je příběh. Ne, že by se jednalo o úplnou tragédii, ale scénář prostě nenabízí nic nového. Na vztah Grua a Drua nezbývá prostor, takže jednotlivé fáze bratrského seznamovaní proletíme nadzvukovou rychlostí, stesk Mimoňů odloučených od svého milovaného pána nezajímá snad nikoho a snaha Lucy být dobrou matkou nejenže v kontextu dvojky moc nedává smysl, ale hlavně působí, že je ve filmu jen proto, aby měla tahle zrzavá přicmrndávačka odložená na vedlejší kolej vůbec co dělat. Na druhou stranu o příběh v této sérii nešlo nikdy.

Ne vždy také funguje jinak povedená humorná stránka. Některé vtipy vyzní do ztracena, protože je vmžiku utluče akční scéna, jiné prostě postrádají nápad a jiskru – ano, samozřejmě mluvím o hatmatilce, fackování a dalších zkaženými banány páchnoucích skopičinách. O sexuálním podtextem nabitých tanečních pohybech ani nemluvě.

Český dabing by se dal označit mezi ty povedenější. Jistě, Druova táhlá lábusovská řeč sice začne po chvíli lézt na nervy, dětem se ale líbí.

Já, padouch 3 není špatný film. Je vlastně dost podobný svým dvěma předchůdcům, a to se všemi klady i zápory, které to přináší. Některé (nažloutlé) formule se za ty roky samozřejmě ošoupaly, jiné kresleňák zvládá vcelku obstojně aktualizovat.

Celkové hodnocení: 75 %

Despicable Me 3 (2017)

Originální znění: Jenny Slate, Steve Carell, Kristen Wiig, Trey Parker, Miranda Cosgrove, Steve Coogan, Russell Brand a další

Český dabing: Jiří Lábus, Veronika Žilková, Braňo Holiček, Ivana Korolová, Jan Vondráček, Zbyšek Pantůček, Jana Postlerová, Sandra Pogodová, Jaroslav Plesl, Jana Zenáhlíková a další

Režie: Kyle Balda, Pierre Coffin

Scénář: Ken Daurio, Cinco Paul

Hudba: Heitor Pereira

USA / 90 minut / animovaný, komedie, dětský

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

RECENZE: Život v barvě aneb svět očima živých tvorů s Davidem…

09.05.2021 22:08 Zajímavý dokument, který se zabývá trochu méně známými skutečnostmi, jak živí tvorové vidí svět. Na…

Související:

Právě se děje