Oscarový Obchod na korze byl digitálně zrestaurován, film je aktuální i dnes

Karlovy Vary - Na karlovarském festivalu byl dnes ve světové premiéře uveden digitálně restaurovaný snímek Jána Kadára a Elmara Klose Obchod na korze z roku 1965. Hosty projekce byli Zuzana Kronerová a syn jednoho z legendární režisérské dvojice Elmar Kloss. Ten ocenil, jak mistrovsky se podařilo snímku dát nový život.

Přidejte svůj názor

Kino, ilustrační foto
doporučujeme

"Ten film je aktuální i dnes, především pro mladé, kteří se nechají snadno zmanipulovat. Například na Slovensku se do parlamentu dostala krajně pravicová strana Mariána Kotleby, která otevřeně adoruje Tisa a fašistický slovenský stát, má rasistický protiromský program. Přitom ji podporuje skoro třetina mladých diváků. Snad právě jim pomůže Obchod na korze otevřít oči," řekl Kloss

Obchod na korze je vlastně už devátým titulem, který byl restaurován díky finanční pomoci Nadace české bijáky. Jako první byl v roce 2012 ve spolupráci s Film Servisem Karlovy Vary a Národním filmovým archivem (NFA) uveden snímek Miloše Formana Hoří, má panenko, pak Všichni dobří rodáci (2013) a Ostře sledované vlaky (2014). Zde spolupráce s NFA skončila.

V následujícím roce projektem Čistíme svět fantazie začala spolupráce nadace s Českou televizí a Muzeem Karla Zemana. Výsledkem bylo zrestaurování Vynálezu zkázy (2015) a Barona Prášila (2016), napřesrok bude následovat Cesta do pravěku.

Digitální restaurování Obchodu na korze trvalo několik měsíců, očistou prošlo téměř 3,5 kilometru filmového pásu, tedy 180.653 políček. Práce probíhaly ve studiích Universal Production Partners a Soundsquare pod dohledem Elmara Klosse jako dědice autora a Ivana Šlapety zastupujícího kameramany. Šlapeta upozornil na mnohdy špatně provedené restaurace snímků, k jejichž digitalizaci nejsou přizvání kameramani.

"Chtěl bych poděkovat partnerům a dárcům za podporu našeho mnohdy donkichotského úsilí. Vážíme si i symbolických příspěvků, věřím, že nám dárci zůstanou nakloněni i v příštím roce," řekl ČTK předseda správní rady Nadace české bijáky Petr Šikoš.

Činnost nadace je možné podpořit zasláním libovolné částky na transparentní účty pomocí portálu Darujme.cz či prostřednictvím SMS v ceně 60 Kč ve tvaru DMS BIJAKY 60 na číslo 87 777. Více informací je na adrese www.bijaky.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

RECENZE: Dobrodružství v duchu Julese Verna. Hledá se Yetti oživuje…

21.04.2019 14:01 RECENZE – Yetti žije! A nejenže umí mluvit a psát, on je to sympatický dobrák od kosti. O tom se…

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Ondříček začne točit film o Zátopkovi, herec Neužil na roli trénuje už…

20.04.2019 14:07 Režisér David Ondříček za několik dnů začne natáčet celovečerní film o Emilu Zátopkovi. Dotočit ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama