Světový unikát v Česku? Jak FFP Karlovy Vary uvítal americkou letadlovou loď

Psal se začátek 80. let a do Karlových Varů dospěl vedle snímku Elektrický jezdec (režie Sydney Pollack) film, který sliboval atraktivní podívanou s velice silným hereckým obsazením a zajímavým námětem. Ti, kteří se do lázeňského města podívali, měli potom desetiletý náskok.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Pro distribuci bylo dílo režiséra Dona Taylora nazváno Tajemná záře nad Pacifikem, což ani trochu nekorespondovalo s původním titulem The Final Countdown. To ale neměnilo nic na skutečnosti, že příběh o letadlové lodi amerického námořnictva USS Chester W. Nimitz, která po proplutí magnetickou bouří brázdí vody den před náletem Japonců na Pearl Harbor, nechytil plno diváků.

Nabízel totiž nejen do té doby jen stěží viděné záběry leteckého umění vojenských letounů US Navy, ale také značně kontroverzní téma časové smyčky. To vše nám představily herecké hvězdy jako Kirk Douglas, Martin Sheen, James Farentino, Charles Durning, Soon-tek Oh či Katharine Ross. A nejeden divák opouštějící prostory festivalových kin si možná kladl otázku, kterou ve filmu vyslovil psycholog Lasky ztělesněný Martinem Sheenem – co by se se mnou stalo, kdyby mi náhle někdo v minulosti zabil mého dědečka.

Zprávy o tomto „kusu“ se velice rychle rozlétly mezi filmovými fanoušky, bylo dokonce avizováno, že snímek se objeví v kinech v roce 1982. Napovídal tomu i fakt, že ve Varech byl opatřen titulky, takže jeho cestě do distribuce nic nebránilo. Tedy zdánlivě. Když pak diváci na Tajemnou záři nad Pacifikem čekali marně, začaly se množit spekulace, co se stalo. Bylo jasné, že podobně jako v případě Přejezdu Kasandra (The Cassandra Crossing, 1976) se objevil nějaký „zcela objektivní důvod“, proč film do kin nedoputoval. Jenže konkrétní vysvětlení chybělo, o to větší byl prostor pro dohady a „lidovou představivost“.

Nakonec se objevily dvě hlavní příčiny. První prý byla až nemístně heroická prezentace amerického letectva. Těžko říci, co je heroického na tom, když si dvě moderní stíhačky pohrávají se čtyřicet let starými „nulkami“ (Mitsubishi Zero), navíc tím USA poskytovaly možnost komukoliv prohlédnout si jejich arzenál.

Proto se šťouralové zaměřili na druhý důvod, který představovala ruská rybářská loď, plující danou oblastí a považovaná za špionážní plavidlo. I proto námořníci z Nimitze, vyděšení novými okolnostmi, prohlašovali, že Rusové začali válku. A to bylo stejně nepřípustné, asi stejně jako když v Přejezdu Kasandra měl přes československé území projet vlak plný lidí nakažených biologickou zbraní vyvíjenou USA.

Diváci se nakonec této podívané dočkali po Sametové revoluci, pokud se tedy předtím nespokojili s jiným titulem stejného jména – švédská skupina Europe totiž nazpívala, ovšem bez jakékoli souvislosti, hit The Final Countdown, který na rozdíl od filmu zaplavil naše rozhlasové vlny a diskotéky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Sympaťák Aquaman v poctivé popcornovce zachraňuje svět pod i nad…

15.12.2018 17:35 RECENZE – Jeho otec byl strážcem majáku. Jeho matka královnou podmořské Atlantidy… jeho revírem je…

RECENZE: Může animovaný film porazit starou dobrou marvelovku? Nová éra…

15.12.2018 16:15 RECENZE – Pavoučího muže měli možnost diváci poprvé vidět v roce 2002, pak následovaly další dva…

Velkofilm Jan Žižka je dotočen. Objeví se v něm nejhezčí česká místa, říká…

15.12.2018 11:20 Po necelých třech měsících natáčení míří do střižny historický film Petra Jákla Jan Žižka, který je…

Natáčení pátého Ramba je u konce. Stallone si jej patrně zahraje naposledy

11.12.2018 09:20 Před necelým týdnem Sylvester Stallone ohlásil na svém Instagramu, že padla poslední klapka Ramba V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama