Světový unikát v Česku? Jak FFP Karlovy Vary uvítal americkou letadlovou loď

Psal se začátek 80. let a do Karlových Varů dospěl vedle snímku Elektrický jezdec (režie Sydney Pollack) film, který sliboval atraktivní podívanou s velice silným hereckým obsazením a zajímavým námětem. Ti, kteří se do lázeňského města podívali, měli potom desetiletý náskok.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro distribuci bylo dílo režiséra Dona Taylora nazváno Tajemná záře nad Pacifikem, což ani trochu nekorespondovalo s původním titulem The Final Countdown. To ale neměnilo nic na skutečnosti, že příběh o letadlové lodi amerického námořnictva USS Chester W. Nimitz, která po proplutí magnetickou bouří brázdí vody den před náletem Japonců na Pearl Harbor, nechytil plno diváků.

Nabízel totiž nejen do té doby jen stěží viděné záběry leteckého umění vojenských letounů US Navy, ale také značně kontroverzní téma časové smyčky. To vše nám představily herecké hvězdy jako Kirk Douglas, Martin Sheen, James Farentino, Charles Durning, Soon-tek Oh či Katharine Ross. A nejeden divák opouštějící prostory festivalových kin si možná kladl otázku, kterou ve filmu vyslovil psycholog Lasky ztělesněný Martinem Sheenem – co by se se mnou stalo, kdyby mi náhle někdo v minulosti zabil mého dědečka.

Zprávy o tomto „kusu“ se velice rychle rozlétly mezi filmovými fanoušky, bylo dokonce avizováno, že snímek se objeví v kinech v roce 1982. Napovídal tomu i fakt, že ve Varech byl opatřen titulky, takže jeho cestě do distribuce nic nebránilo. Tedy zdánlivě. Když pak diváci na Tajemnou záři nad Pacifikem čekali marně, začaly se množit spekulace, co se stalo. Bylo jasné, že podobně jako v případě Přejezdu Kasandra (The Cassandra Crossing, 1976) se objevil nějaký „zcela objektivní důvod“, proč film do kin nedoputoval. Jenže konkrétní vysvětlení chybělo, o to větší byl prostor pro dohady a „lidovou představivost“.

Nakonec se objevily dvě hlavní příčiny. První prý byla až nemístně heroická prezentace amerického letectva. Těžko říci, co je heroického na tom, když si dvě moderní stíhačky pohrávají se čtyřicet let starými „nulkami“ (Mitsubishi Zero), navíc tím USA poskytovaly možnost komukoliv prohlédnout si jejich arzenál.

Proto se šťouralové zaměřili na druhý důvod, který představovala ruská rybářská loď, plující danou oblastí a považovaná za špionážní plavidlo. I proto námořníci z Nimitze, vyděšení novými okolnostmi, prohlašovali, že Rusové začali válku. A to bylo stejně nepřípustné, asi stejně jako když v Přejezdu Kasandra měl přes československé území projet vlak plný lidí nakažených biologickou zbraní vyvíjenou USA.

Diváci se nakonec této podívané dočkali po Sametové revoluci, pokud se tedy předtím nespokojili s jiným titulem stejného jména – švédská skupina Europe totiž nazpívala, ovšem bez jakékoli souvislosti, hit The Final Countdown, který na rozdíl od filmu zaplavil naše rozhlasové vlny a diskotéky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

RECENZE: Dobrodružství v duchu Julese Verna. Hledá se Yetti oživuje…

21.04.2019 14:01 RECENZE – Yetti žije! A nejenže umí mluvit a psát, on je to sympatický dobrák od kosti. O tom se…

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Ondříček začne točit film o Zátopkovi, herec Neužil na roli trénuje už…

20.04.2019 14:07 Režisér David Ondříček za několik dnů začne natáčet celovečerní film o Emilu Zátopkovi. Dotočit ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama