Křižáček, Nepřesaditelný a Fortunata. Co se stalo pátý den festivalu?

Karlovy Vary – Pátý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je téměř za námi. Co zajímavého se dnes událo, koho mohli návštěvníci potkat?

Přidejte svůj názor

52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
doporučujeme

Návštěvníci dnes mohli zahlédnout italskou herečku Jasmine Trinca, která hrála hlavní roli v italském filmu Fortunata. Ve filmu se z krotké herečky promění v silnou ženu a mladou matku jménem Fortunata, která žije na předměstí Říma a sní o vlastním kadeřnickém salonu.

Za svou roli získala ocenění pro nejlepší herečku v soutěži Un certain regard na filmovém festivalu v Cannes. V porotě seděl Karel Och, umělecký ředitel MFF KV, i Uma Thurman, která se na festivalu také objevila.

Režisér Václav Kadrnka představil svůj film Křižáček, který označuje jako středověkou roadmovie. Film vznikl jako volná adaptace básně Svatojánský Křižáček od básníka Jaroslava Vrchlického. Na Křižáčkovi pracoval téměř čtyři roky. Hlavní role ztvárnil Karel Roden a Aleš Bílík. Premiéru bude mít 2. srpna.

Film se týká malého Jeníka, který je synem rytíře Bořka – toho hraje Karel Roden. Jeník se rozhodne, že se dostane do Svaté země. Oblékne si proto dětské brnění a uteče z domova. Film postupně ztrácí na dětskosti a zaměří se na zoufalého otce, který se snaží najít svého syna. Je mu těsně v patách, vždy ho jen o kousek mine.

Podle tvůrců je Křižáček aktuální i v dnešní době a diváci v něm určitě naleznou spojení s dnešní společenskou a politickou situací. Křižáček byl navíc vybrán jako zástupce českých snímků v soutěži o Křišťálový glóbus, hlavní soutěži festivalu.

Časopis Reflex a Igor Chaun uvedli svůj dokumentární film o Jiřím X. Doležalovi, známém novináři. Film se jmenuje Nepřesaditelný a dovolí divákům nahlédnout do soukromí redaktora, který dlouho psal právě pro časopis Reflex. Doležal na tvorbě filmu hodně spolupracoval a s tvůrci se podělil jak o věci pozitivní, tak o ty negativní.

Film vznikal přibližně dva měsíce a Chaun musel upustit od původní myšlenky, že film bude mít jen 26 minut. Taková krátká doba nebyla dostatečně dlouhá na to, aby se tam vešly veškeré informace, které chtěli divákům sdělit. Vznikl tedy celovečerní dokument.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

19.07.2019 14:42 V 92 letech zemřela herečka a učitelka Alena Karešová. Diváci ji mohli znát z filmů Zdeňka Trošky…

RECENZE: Katastrofa jménem Lví král. Stejný jako jednička, jen bez života,…

19.07.2019 11:25 RECENZE – Na klasiku se nesahá? Ale kdeže! Disney za poslední roky předělal nespočet svých…

Do českých kin vtrhne Lví král. Neuvěříte, že zvířata jsou animovaná

17.07.2019 20:49 Ve čtvrtek vstoupí do českých kin animovaný film Lví král. Nejde o pokračování populární série…

Zemřela Jana Kopecká, vdova po slavném českém herci

17.07.2019 17:52 Ve věku 80 let zemřela po dlouhé těžké nemoci 9. července v Praze Jana Kopecká, vdova po českém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama