Křižáček, Nepřesaditelný a Fortunata. Co se stalo pátý den festivalu?

Karlovy Vary – Pátý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je téměř za námi. Co zajímavého se dnes událo, koho mohli návštěvníci potkat?

Přidejte svůj názor

52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Návštěvníci dnes mohli zahlédnout italskou herečku Jasmine Trinca, která hrála hlavní roli v italském filmu Fortunata. Ve filmu se z krotké herečky promění v silnou ženu a mladou matku jménem Fortunata, která žije na předměstí Říma a sní o vlastním kadeřnickém salonu.

Za svou roli získala ocenění pro nejlepší herečku v soutěži Un certain regard na filmovém festivalu v Cannes. V porotě seděl Karel Och, umělecký ředitel MFF KV, i Uma Thurman, která se na festivalu také objevila.

Režisér Václav Kadrnka představil svůj film Křižáček, který označuje jako středověkou roadmovie. Film vznikl jako volná adaptace básně Svatojánský Křižáček od básníka Jaroslava Vrchlického. Na Křižáčkovi pracoval téměř čtyři roky. Hlavní role ztvárnil Karel Roden a Aleš Bílík. Premiéru bude mít 2. srpna.

Film se týká malého Jeníka, který je synem rytíře Bořka – toho hraje Karel Roden. Jeník se rozhodne, že se dostane do Svaté země. Oblékne si proto dětské brnění a uteče z domova. Film postupně ztrácí na dětskosti a zaměří se na zoufalého otce, který se snaží najít svého syna. Je mu těsně v patách, vždy ho jen o kousek mine.

Podle tvůrců je Křižáček aktuální i v dnešní době a diváci v něm určitě naleznou spojení s dnešní společenskou a politickou situací. Křižáček byl navíc vybrán jako zástupce českých snímků v soutěži o Křišťálový glóbus, hlavní soutěži festivalu.

Časopis Reflex a Igor Chaun uvedli svůj dokumentární film o Jiřím X. Doležalovi, známém novináři. Film se jmenuje Nepřesaditelný a dovolí divákům nahlédnout do soukromí redaktora, který dlouho psal právě pro časopis Reflex. Doležal na tvorbě filmu hodně spolupracoval a s tvůrci se podělil jak o věci pozitivní, tak o ty negativní.

Film vznikal přibližně dva měsíce a Chaun musel upustit od původní myšlenky, že film bude mít jen 26 minut. Taková krátká doba nebyla dostatečně dlouhá na to, aby se tam vešly veškeré informace, které chtěli divákům sdělit. Vznikl tedy celovečerní dokument.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nezíská Oscara. Film "Všechno bude" se neprobil do užší nominace

18.12.2018 12:30 Aktualizováno Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se do užší nominace na Oscary v kategorii…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Získala si srdce diváků z celého světa. Takhle vypadá Ošklivka Betty dnes

17.12.2018 12:00 Jen málo telenovel zaznamenalo v české republice takový úspěch jako Ošklivka Betty. Ta prorazila…

RECENZE: Sympaťák Aquaman v poctivé popcornovce zachraňuje svět pod i nad…

15.12.2018 17:35 RECENZE – Jeho otec byl strážcem majáku. Jeho matka královnou podmořské Atlantidy… jeho revírem je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama