Křižáček, Nepřesaditelný a Fortunata. Co se stalo pátý den festivalu?

Karlovy Vary – Pátý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je téměř za námi. Co zajímavého se dnes událo, koho mohli návštěvníci potkat?

52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
doporučujeme

Návštěvníci dnes mohli zahlédnout italskou herečku Jasmine Trinca, která hrála hlavní roli v italském filmu Fortunata. Ve filmu se z krotké herečky promění v silnou ženu a mladou matku jménem Fortunata, která žije na předměstí Říma a sní o vlastním kadeřnickém salonu.

Za svou roli získala ocenění pro nejlepší herečku v soutěži Un certain regard na filmovém festivalu v Cannes. V porotě seděl Karel Och, umělecký ředitel MFF KV, i Uma Thurman, která se na festivalu také objevila.

Režisér Václav Kadrnka představil svůj film Křižáček, který označuje jako středověkou roadmovie. Film vznikl jako volná adaptace básně Svatojánský Křižáček od básníka Jaroslava Vrchlického. Na Křižáčkovi pracoval téměř čtyři roky. Hlavní role ztvárnil Karel Roden a Aleš Bílík. Premiéru bude mít 2. srpna.

Film se týká malého Jeníka, který je synem rytíře Bořka – toho hraje Karel Roden. Jeník se rozhodne, že se dostane do Svaté země. Oblékne si proto dětské brnění a uteče z domova. Film postupně ztrácí na dětskosti a zaměří se na zoufalého otce, který se snaží najít svého syna. Je mu těsně v patách, vždy ho jen o kousek mine.

Podle tvůrců je Křižáček aktuální i v dnešní době a diváci v něm určitě naleznou spojení s dnešní společenskou a politickou situací. Křižáček byl navíc vybrán jako zástupce českých snímků v soutěži o Křišťálový glóbus, hlavní soutěži festivalu.

Časopis Reflex a Igor Chaun uvedli svůj dokumentární film o Jiřím X. Doležalovi, známém novináři. Film se jmenuje Nepřesaditelný a dovolí divákům nahlédnout do soukromí redaktora, který dlouho psal právě pro časopis Reflex. Doležal na tvorbě filmu hodně spolupracoval a s tvůrci se podělil jak o věci pozitivní, tak o ty negativní.

Film vznikal přibližně dva měsíce a Chaun musel upustit od původní myšlenky, že film bude mít jen 26 minut. Taková krátká doba nebyla dostatečně dlouhá na to, aby se tam vešly veškeré informace, které chtěli divákům sdělit. Vznikl tedy celovečerní dokument.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama