RECENZE: Ve Španělské královně se herci postaví i proti diktátorovi

RECENZE – Film Španělská královna se do zahraničních kin dostal již v roce 2016 a na filmovém festivalu Berlinale měl úspěch. K nám se však dostává až nyní, s českou premiérou určenou na 3. srpna.

Přidejte svůj názor

film "Španělská královna"
doporučujeme

Truebův snímek Španělská královna vezme diváka do Španělska 50. let, kdy mu vládl politický diktátor Francesco Franco. Druhá světová válka skončila a Španělsko se snaží obnovit své vztahy s Amerikou. Jedním z prostředků má být i film o historické královně Isabele, který do Španělska zamířila natočit americká společnost.

Využít však hodlá herce španělské, a tak se hlavní hvězdou filmu stává Macarena Granada (Penélope Cruz), která Španělsko opustila asi před 20 lety a stala se hvězdou v Hollywoodu. Na natáčení se setká s filmovými kolegy, které již potkala dříve. Objeví se i španělský režisér, o kterém si všichni mysleli, že zemřel v koncentračním táboře.

Jeho příjezd vyvolá povyk u všech, včetně jeho bývalé manželky. Režisér Blas Fontiveros (Antonio Resines), který býval milencem Macareny, se dostává do problémů, když je zajat. Tajná policie ho odvede, aby pracoval na Francově ohromném pomníku. Po koncentračním táboře to pro něho není žádný problém. To by se ho však někdo nesměl pokoušet zabít.

Je tedy třeba Fontivera zachránit. A kdo je na to lepší než skupinka postarších španělských herců vedených Macarenou a pohledným údržbářem? Ten se do dobrodružství pouští z citu k Macareně, navíc chce osvobodit ještě někoho.

To vše se zamotává se samotným natáčením, kdy slavný režisér John Scott, který dorazil z Ameriky, pije a není schopný se udržet vzhůru, scénárista napsal film za 3 dny, u čehož vypil asi 6 lahví whiskey, a američtí herci se neumí domluvit se španělskými. Scénárista Jordan Berman (Mandy Patinkin) se totiž ve Španělsku skrývá, protože jako komunista není v USA vítán.

Nesmí chybět všeobecný dobový sexismus a rasismus, kdy krále Maurů hraje Španěl s obličejem nabarveným hnědým make-upem, to samé platí pro jeho královnu, která své blonďaté vlasy skrývá pod šátkem.

Filmu se však často nedaří balancovat na hraně dramatu a komedie a často sklouzává k jednomu nebo druhému. V některých momentech - například hned na začátku - divák jen poklepává nohou o podlahu či nehty o opěradlo, protože se nemůže dočkat, až nějaká scéna skončí.

Výhodou je, že španělské herce skutečně hrají španělští herci, člověk si tedy může vychutnat španělský akcent i v angličtině. Nevýhodou je, že film je z velké části natočený ve španělštině, s občasnými vložkami angličtiny. Ne každý tento jazyk ocení.

Film nese na svých bedrech Penélope Cruz, bez její role by mnoho diváků na Španělskou královnu vůbec nezavítalo. Nepomáhá tomu ani to, že film je ve skutečnosti pokračováním Truebeho předchozího snímku Dívka tvých snů z roku 1998. Pro diváka, který tento film nezná, může být Španělská královna poměrně chaotická a a určité citové scény, které jsou ve filmu hned zpočátku, naprosto nesmyslné.

Pokud jste Dívku tvých snů neviděli, je možné, že budete vztahy herců zcela zmateni. Ani ti, kteří předchozí snímek znají, si však nemyslí, že by byl povedený. Truebe si užívá návrat k něčemu, co měl rád, a zapomíná na to, že film by měl mít svůj vlastní děj a měl by být srozumitelný i sám o sobě.

Film zachraňují komediální momenty, kdy hysterickou historickou poradkyni odváží z natáčení, protože se jí nelíbí kostým hlavní postavy nebo Američan a Španěl mluví každý o něčem jiném, ale ohromně se u hovoru baví. Když se k jízdě křesťanů přidá namalovaný král Maurů, protože nechce kamaráda nechat na holičkách, člověk se musí smát. 

Každý ze skupinky herců, které Macarena zná z dřívějšího natáčení, slouží jako vlastní zdroj zábavy. Ať už se jedná o vyhořelou divadelní divu Rosales či očividného - ovšem tajného - gaye nebo o herce, který si mačká přirození, když má ve filmu plakat.

Celkové hodnocení: 50 %

Le reina de España (2017)

Hrají: Penélope Cruz, Cary Elwes, Mandy Patikin, Javier Cámara, Santiago Segura, Jorge Sanz

Režie: Fernando Trueba

Scénář: Fernando Trueba

Hudba: Zbigniew Preisner

Španělsko / 128 minut / Komedie, drama

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studentka FAMU převzala studentského Oscara, film Dcera uchvátil americkou…

18.10.2019 10:57 Aktualizováno Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) dnes v Los Angeles převzala cenu…

RECENZE: Trauma. Zločin. Osud. Adaptace Pulitzerem oceněného bestselleru…

17.10.2019 16:36 RECENZE – Jeden ukradený obraz rembrandtova nejtalentovanějšího žáka, jeden sirotek a jeden z…

ROZHOVOR: Jsem extrémně nešikovný, u komedie trpíme jako zvířata, říká…

15.10.2019 08:37 Během reportáže z natáčení celovečerního filmu Bourák, který do kin půjde v květnu 2020, jsme…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama