Začalo natáčení filmu o Janu Palachovi, za Rudolfinem byly připraveny i tanky

Praha - Filmový štáb režiséra Roberta Sedláčka dnes ráno začal natáčet scény zachycující 21. srpen 1968 očima Jana Palacha. Na místě bylo připraveno 250 členů komparzu. Celovečerní hraný snímek Jan Palach bude mít premiéru příští rok.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, "který na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti,[1] po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, sám sebe 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze (hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit pracovník-výhybkář Dopravního podniku svým vlastním kabátem). Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel na Klinice popálenin FNKV a LFH UK v Praze v Legerově ulici, kde s ním byl na magnetofonový pásek natočen krátký rozhovor, v němž hovoří o příčině jeho činu. Podle sdělení Petra Blažka 19.1.2012 v pořadu ČT Jan Palach ošetřující sestře po transportu do Legerovy ulice na nosítkách řekl: „Udělal jsem to proto, aby odešli Rusové”. V záznamu však mluví o pasivitě lidí, proti rozšiřování Zpráv (deník vydávaný sovětskými okupanty), požaduje generální stávku. Z rozhovoru je patrné, že byl pod utišujícími léky a měl značné bolesti.
doporučujeme

Snímek se má soustředit hlavně na vnitřní proměnu studenta, který se v lednu 1969 na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci upálil. Scénář napsala prozaička a někdejší mluvčí Charty 77 Eva Kantůrková.

Přípravy na náměstí pojmenovaném po Palachovi, který tu studoval na filozofické fakultě, začaly již v noci na dnešek. Zázemí pro filmaře vyrostlo ještě za tmy. Maskování komparzistů zahájili už ve 04:00, řekli ČTK na místě členové štábu.

Část náměstí Jana Palacha je kvůli natáčení uzavřena. Filmaři využívají tramvajové koleje před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, přejíždějí po nich dobové tramvaje. Na silnici jsou k vidění i staré automobily a za Rudolfinem byly připraveny tanky.

Dnešní úvodní scéna se začala zkoušet přibližně v 09:00. Naostro se natáčelo za další více než hodinu, před první klapkou se totiž scéna musela pod vedením režiséra Sedláčka několikrát zopakovat.

Hlavnímu hrdinovi filmu kostyméři během natáčení zkoušeli měnit oděv. Původní tmavé sako nakrátko nahradili lehkou světlou bundou, nakonec však zvítězila původní varianta. Zavadil musel kvůli roli dvacetiletého Palacha zhubnout. "Čtyři měsíce měl osobního trenéra, musel hodně cvičit a jedl jen velmi málo," uvedl člen štábu.

Film bude mít premiéru příští rok, a to přesně v den, kdy od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa uplyne půl století.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není…

29.11.2019 18:59 Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama