RECENZE: Teroristé, CIA a Beetlejuice. Americký zabiják slibuje, ale nedodává

RECENZE – Filmy o islámském terorismu se poslední dobou rojí jako houby po výbuchu Černobylu. Špionážní thriller Americký zabiják, vyzbrojený například legendárním Michaelem Keatonem, pojednává o speciálních protiteroristických komandech.

Přidejte svůj názor

Z Michaela Keatona sálá cosi maniakálního.
doporučujeme

Co byste udělali, kdyby vám na dovolené před vašima očima zastřelili snoubenku? Dost možná byste se, podobně jako náš hrdina Mitch (Dylan O'Brien), rozhodli zasvětit zbytek svého života pomstě. Naučili byste se střílet, bojovat a citovat Korán a vydali byste se na lov islámistické buňky, která má vaši mizérii na svědomí. Někdy během vašeho blízkovýchodního dobrodružství by se vás třeba ujala zástupkyně ředitele CIA Irene Kennedyová (Sanaa Lathanová) a předhodila by vaše naivní, ale potenciálem nabité masíčko, neortodoxnímu šéfovi komanda Orion Stanu Harleymu (Michael Keaton), aby z vás udělal ten pravý meč boží.

Americký zabiják je dalším z nekonečné řady filmů, jejichž potenciál je sestřelen už při vzletu. A přitom jsou figurky na začátku hry rozmístěny tak nadějně. Jako ústřední konflikt tu máme na jedné straně hlavního hrdinu zaslepeného touhou po pomstě a proti němu starého matadora, kterému záleží jen na misi a životy jednotlivců pro něj nic neznamenají. K tomu doplňme vychytralého teroristu Ducha (Taylor Kitsch) – zahořklého bývalého žáka Stana Harleyho – a paranoidní svět, v němž nemůžete věřit nikomu a ničemu. Pak už stačí jen pár akčních scén stejně dobrých jako úvodní přepadení na pláži a máme špionážní thriller jak víno.

Režisér Cuesta a jeho čtyřlístek scénáristů se ovšem rozhodli pro cestu spotřebního akčního béčka. Politika a psychologie jsou načrtnuty hned na začátku a vyvíjí-li se nějak, pak se tak děje tou nejpřímější a nejjednodušší cestou. Inu, proč ne. Kvalitních nenáročných akčňáků není nikdy dost a minimálně od 96 hodin víme, že podobný film může dost slušně fungovat i v moderním stylu.

V případě Amerického zabijáka se bohužel nedaří ani to. Zatímco serióznější první polovina nabízí syrovou a silně sugestivní přepadovou scénu na pláži, efektivní rychlomontáž představující nám proměnu hlavního hrdiny z veselého flákače na soustředěného zabijáka nebo emocemi nabitý výcvik pod dohledem CIA, v té druhé se film překulí do přehlídky klišé, za vlasy přitažených situací a nijak nápaditých akčních scén, ve kterých je jasně vidět, že všechny rvačky namísto herců obstarávají jejich dubléři. Přestřelený konec pak už jen podtrhává smutnou spirálu bezmoci.

O to více výsledný zážitek zhořkne v ústech, když si uvědomíme, jaká herecká sešlost Zabijáka poctila. Držitel Oscara, první filmový Batman a v podstatě zhmotnělé charisma na dvou nohách, Michael Keaton, se snad ani nemusí snažit, aby v divákovi vzbudil respekt a zděšení. Přestože Harleyho dialogy odříkává v úsporném polospánku, stejně mu svým výrazovým herectvím přidává na přitažlivé šílenosti. Podobně působí i Taylor Kitsch, kterého si ale „užijeme“ v příliš malém počtu scén. Nadějný Dylan O'Brien jako hlavní hrdina Mitch Rapp pak vzbuzuje spíš lítost, protože se mezi svými kolegy jako jediný opravdu snaží. Přestože nemá moc co hrát, jeho výkon drží film nad vodou v hluchých místech a vyzdvihuje ho v těch silných.

Americký zabiják nevyniká akcí, příběhem, herectvím ani kamerou, zkrátka v žádném myslitelném ohledu. V několika z nich je naštěstí průměrný a jeho solidní první polovina má potenciál dočasně přesvědčit divákův mozek, že ani zbytek filmu není vyloženě k zahození.

Celkové hodnocení: 55 %

American Assasin (2017)

Hrají: Michael Keaton, Dylan O'Brien, Taylor Kitsch, Scott Adkins, Shiva Negar, Sanaa Lathan a další

Režie: Michael Cuesta

Scénář: Stephen Schiff, Michael Finch, Edward Zwick, Marshall Herskovitz

Předloha: Vince Flynn

Kamera: Enrique Chediak

Hudba: Steven Price

USA / 112 minut / akční, thriller

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve věku 85 let zemřel francouzský herec Guy Bedos

28.05.2020 20:29 Ve věku 85 let zemřel francouzský herec, scenárista a komik Guy Bedos, známý svými humoristickými…

Provoz kin je stále omezený, v čele návštěvnosti se drží šokující dokument…

25.05.2020 16:47 Dokument režiséra Víta Klusáka V síti, který natočil spolu s Barborou Chalupovou, je druhý týden od…

Bourák alias Elvis Presley v podání Ivana Trojana v červnu v kinech

24.05.2020 08:39 BOURÁK, nová česká komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem a první český celovečerní film, který…

Do kin po pauze dorazily tisíce diváků. Který film je v čele žebříčku…

18.05.2020 17:00 Do kinosálů, které musely od 10. března kvůli covidu-19 přerušit provoz, dorazily minulý týden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy