Zemřel Petr Šabach, autor předlohy k Pelíškům. Odešel velkorysý člověk, vzpomíná Hřebejk

Praha - V sobotu zemřel spisovatel Petr Šabach, autor mnoha humoristických románů a povídek. K nejznámějším patří povídková sbírka Hovno hoří, podle níž vznikl úspěšný film Pelíšky. Jan Hřebejk bude na Šabacha vzpomínat jako na velkorysého a hodného člověka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Petr Šabach

Petr Šabach se narodil 23. srpna 1951 v rodině vojáka z povolání. Již v 70. letech vycházely jeho povídky v časopisech a úplně první knihu, sbírku povídek Jak potopit Austrálii, vydal Šabach v roce 1986.

Jeho díla se stala námětem několika filmů, za nimiž stáli režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský. Kromě Pelíšků to byla například Šakalí léta, Pupendo či U mě dobrý.

zdroj: YouTube

Nakladatelství Paseka, které vydává Šabachovy knihy, o úmrtí informoval syn spisovatele Jan Šabach. "Petr Šabach zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině," uvedl za nakladatelství Lukáš Růžička.

Hřebejk se s Šabachem poznal v podstatě poté, co napsal svoji první knihu Jak potopit Austráli, která vyšla v roce 1986. "Přečetli jsme si jeho knihu a přátelé jsme se stali v podstatě současně," vzpomíná Hřebejk.

Režisér nemá Šabacha spojeného s natáčením známých filmů, které vznikly podle jeho knih a získaly mnoho ocenění. "Natáčení filmů se skoro neúčastnil," vysvětlil Hřebejk. Občas se podle něj ale podívat přišel, ale byl v pouze v roli spisovatele, stejně jako v minulosti Václav Havel.

Hřebejk bude vždy vzpomínat například na procházky po pražských Dejvicích, na které chodili ještě s dramaturgem a scénáristou společných filmů Petrem Jarchovským a kde jim Šabach vyprávěl. "Skutečně nejvíc si ho vybavuji jako vypravěče. Měl jsem rád jeho humor, který byl stejný, jako lidé znají z jeho knih," doplnil Hřebejk. Zdůraznil, že odešel velmi hodný a velkorysý člověk.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu Trilobit získal dokument o Češích a Slovácích v gulagu

20.01.2019 22:00 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2019 režisérce Martě Novákové…

Zemřel filmový producent Andrew Vajna, stál za snímky Rambo a Evita

20.01.2019 18:33 Ve věku 74 let dnes ve svém domově v Budapešti zemřel filmový producent a podnikatel Andrew Vajna.…

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama