RECENZE: V novém filmu Kingsman se proti drogám bojuje v obleku se sklenicí whiskey v ruce

RECENZE – Dnes má v českých kinech premiéru americká akční komedie Kingsman: Zlatý kruh. Po překvapivé slávě filmu Kingsman: Tajná služba z roku 2015 měl režisér Matthew Vaughn těžký úkol napodobit tento úspěch s druhým dílem. Vybavil se na to hereckými esy. A jednalo se o vtipnou záležitost.

Přidejte svůj názor

film Kingsman: Zlatý kruh

Kingsman: Zlatý kruh vás uvede přímo do děje, když se Eggsy (Taron Egerton) vrací z práce a zastaví ho starý známý Charlie (Edward Holcroft), který by měl být mrtvý. Po akční honičce ulicemi Londýna s užitím svých atletických schopností se Eggsy vydá do úkrytu Kingsman uprostřed Hyde Park. Nesmí zmeškat večeři, a tak se domů vydá kanálem.

Ve Zlatém kruhu se vrací někteří staří známí, jako je Merlin (Mark Strong) nebo švédská princezna Tilde (Hanna Alström) a mopsík JB. Když ovšem filmoví zloduši zničí veškeré zázemí Kingsmanů a zbaví se tak naprosté většiny agentů, je čas zahájit protokol Konec světa. V tajné skrýši na Eggsyho a Merlina čeká…lahev whiskey Statesman.

Whiskey je zavede do palírny v Kentucky, kde má základnu jejich bratrská organizace Statesman. Zatímco agenti Kingsman mají své přezdívky podle postav z Artušovských legend, Statesman se raději zaměřují na alkohol. Šéfem skupiny je tedy Champagne (Jeff Bridges), akčním agentem je Tequilla (Channing Tatum), zatímco nejzkušenějším je Whiskey (Pedro Pascal). Halle Berry, která slouží jako technická podpora, získala přezdívku Ginger Ale.

Bratrská organizace je všem nepřijme s otevřenou náručí. Tequilla odmítá jejich tvrzení a vyhrožuje jim smrtí někoho, koho by Eggsy ani Merlin rozhodně nečekali. Statesman totiž drží Harryho (Colin Firth), který sice přežil střelnou ránu do hlavy, ovšem ztratil paměť. A tak se z agenta gentlemana stal sběratel motýlů, který si nepamatuje přes polovinu svého života.

img-responsive

film Kingsman: Zlatý kruh | foto: Cinemart.cz

Eggsy přinutí Harryho, aby si vzpomněl, Harry však není v nejlepší formě. Trpí halucinacemi a absence jednoho oka silně ovlivňuje jeho schopnosti míření. Je zábavné vidět Harryho klidné sebevědomí, na které si diváci zvykli z prvního dílu, v kombinaci s neschopností 3D vidění. Jak přežil? Pomocí technologie Statesman.

Záporákem tohoto filmu je Poppy (Julianne Moore), nejúspěšnější drogová dealerka na světě, která se skrývá v Kambodži, kde si vytvořila městečko podobné Americe padesátých let. Aby se nenudila, unesla si Eltona Johna a užívá si jeho koncerty obden. Vadí jí však skrývání, a proto se rozhodne bojovat za legalizaci drog. A jak jinak než vydíráním.

Své zboží nakazila virem s těžkými symptomy a rychlou smrtí. Vyjednává s americkým prezidentem. Pokud svět zlegalizuje všechny drogy a zaručí imunitu drogovým dealerům, Poppy dá všem nakaženým protilátku. Prezident však spíše uvažuje o tom, že se zbaví drog navždy, na úkor všech obětí. A s tím souhlasí i jeden ze Statesman. Je tedy na Kingsmanech, aby zachránili svět.

Vaughnovou silnou stránkou jsou bojové scény se skvělou choreografií a velmi specifickým stylem natáčení. Bojové scény jsou tedy dech beroucí. Ať jde o boj s člověkem držícím laso nebo robotickým psem, jedná se o velmi nebezpečný tanec. Skvělým přídavkem je Elton John v opeřeném kostýmu a botách s platformou a vysokým podpatkem.

Ten má již dost svého zajetí. Nejdříve tedy dá co proto ozbrojeným strážím a pak zachrání život Harrymu tím, že rozptyluje psího robota. Ten ho totiž nesmí zabít. Elton si užívá možnost být pro jednou poměrně drsným bojovníkem, který nešetří ani s nadávkami.

Ve stylu Vaughna se ve filmu nadává se stejnou nonšalancí, jako se v jiných filmech říkají zamilovaná slovíčka. Od Kingsman však nikdo nečeká dětský film, nikoho tedy nezarazí nadávky, krev ani stoický přístup k sexu. Jedná se přeci jen o špiony, ti se nemohou nechat zastavit společenskými konvencemi.

Zlatý kruh nepřináší nic nového z hlediska akčních scén, které s výjimkou představení nových zbraní využívají staré známé triky. Deštníky, hodinky i prstenové tasery nejsou žádným překvapením. Nicméně elektrické laso či bič? Proč ne.

img-responsive

film Kingsman: Zlatý kruh | foto: Cinemart.cz

Pro fanouška předchozího filmu však není zklamáním, že Zlatý kruh recykluje techniky boje, zbraně či vzorce chování. Pokud to funguje, není třeba to měnit. Toho se Vaughn drží u svých akčních filmů, jako je Kick-Ass nebo Kingsman: Tajná služba. Lidé na jeho filmy stále chodí, pravděpodobně tedy jeho taktika funguje.

Lze však vypozorovat určitý postup charakterů a rozvoj jejich osobnosti, nestagnují tedy. Eggsyho proměna ve stylu My Fair Lady pokračuje, ovšem více v jeho vlastním stylu a film ukazuje, že ani Harry nebyl vždy ten skvělý agent, který by mohl sloužit za vzor všem.

Film je doprovázen skvělým výběrem hudby a soundtrackem, nápaditými kostýmy a výrazným barevným provedením, které může chvilkami připomínat filmy Wese Andersona, syrové násilí scén však divákovi rychle připomene, v čí mysli se nacházejí.

Na rozdíl od Valentina z minulého dílu dávají pohnutky Poppy i zrádného agenta Statesman jasný smysl. Zatímco agent má minulos s násilnými drogově závislými zločinci, Poppy se prostě chce ukázat světu jako skvělá obchodnice, která ovládá trh s drogami. Je to rozhodně pochopitelnější než Valentine, který trpěl podivnou vizí o záchraně světa tím, že ho zničí.

Je zároveň nutné dodat, že Zlatý kruh není klasickým špionážním filmem. Místo toho si spíše dělá legraci z běžných archetypů špionážních filmů, od Jamese Bonda po Jasona Bournea. Proto lze odpustit některé nerealistické záležitosti a přehnané drama. V konečném důsledku je Zlatý kruh dobrou komedií s úžasnou choreografií.

 

Celkové hodnocení: 80 %

Kingsman: Golden Circle (2017)

Hrají: Taron Egerton, Colin Firth, Mark Strong, Julianne Moore, Channing Tatum, Halle Berry, Pedro Pascal a další

Režie: Matthew Vaughn

Scénář: Jane Goldman, Matthew Vaughn

Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson

USA / 141 minut / akční, komedie

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

RECENZE: Nový Robin Hood je velkým filmovým prušvihem. Diváka akorát…

12.01.2019 18:07 Aktualizováno RECENZE – Zapomeňte na příběh, co znáte. Zapomeňte na historii. Zapomeňte na předchozí filmy o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama