RECENZE: Mrazivé krimidrama Wind River nadchlo Sundance a Cannes, teď září i v Čechách

RECENZE – Oceňovaný scénárista Sicaria či Hell or Hight Water se tentokrát ujímá také režie a přichází s melancholickým vyšetřováním v zasněžené indiánské rezervaci Wind River. Kdo zabil mladou indiánku a proč je svět k bídné situaci původních obyvatel Severní Ameriky lhostejný?

Přidejte svůj názor

V hlavních rolích se představí Elizabeth Olsenová (mladší sestra slavných dvojčat) a Jeremy Renner, kteří se dobře znají už z marvelovských Avengers
doporučujeme

Když se ve wyomingské pustině najde tělo znásilněné osmnáctileté arapažské dívky, je na místo povolána mladá nezkušená agentka FBI Jane Bannerová (Elizabeth Olsenová). Nepřipravená na teploty hluboko pod bodem mrazu a neznalá místních poměrů se musí spolehnout na pomoc náčelníka kmenové policie Bena (Graham Greene) a především zkušenosti lovce Coryho Lamberta (Jeremy Renner), žijícího na pomezí obou světů. Vyšetřování komplikuje nejen počasí, ale také nedostatek lidských i materiálních zdrojů.

Texaský rodák Taylor Sheridan opět dokazuje, proč je (nejen) v oblasti nezávislé tvorby považovaný za scénáristickou špičku. V případě Wind River stvořil komplexní příběh, v němž se vyšetřování vraždy prolíná s osobním příběhem o hledání odpovědí, i univerzálnější problematikou života v rezervaci. Vzhledem ke všeobecné chvále můžeme očekávat, že s prostředím silně spjatý scénář získá oscarovou nominaci.

Divák přesto nesmí očekávat dílo, které by navždy změnilo tvář kinematografie. Pozornost vyprávění je tu rozostřena na několik témat a motivů. Ty spolu sice dokonale ladí, výsledná cca stominutová dušenina ale Sheridanovi neumožňuje zabrousit skutečně do hloubky. Ne že by něco takového bylo třeba – chytře a hlavně věrohodně napsané postavy a jejich repliky se zaměřují spíše na podněcování dialogu než na podávání odpovědí – někomu to ale s ohledem na pochvalné ohlasy nemusí stačit.

Mezi charaktery vyčnívá převážně Rennerův Cory, jehož můžeme považovat za hlavního hrdinu příběhu. Jeho „dokonalý“ lovec a stopař totiž, na rozdíl od agentky FBI, dostal do vínku bohatší rejstřík motivací a životních zkušeností. Zatímco Cory, jakožto pomocník při vyšetřování, si musí znovu a znovu připomínat nedávnou smrt své dcery (míšenky), druhá členka komiksových Avengers, Elizabeth Olsenová, je nucena pracovat pouze s drobnostmi a náznaky a svoji do cizího prostředí uvrženou Jane definovat za pochodu. S tím, co má, pracuje slušně, přesto její upozadění zamrzí.

Jak je Sheridan výborným scénáristou, jeho režisérské schopnosti bohužel trochu zaostávají. Na to, že se po bezmála 30 letech v branži jedná o jeho teprve druhý zářez, si rozhodně nevede špatně, z řady ale ničím nevyniká. Wind River by si nepochybně zasloužila zkušenější ruku a hlavně estetičtější oko. Její látka totiž přímo vybízí k pevnému sepjetí s prostředím, k odrazu pustiny a chudoby indiánské rezervace na každém kroku vyšetřovatelů. Text se v tomto ohledu s obrazem bohužel nesetkává, což je znát nejlépe na zbytečně roztřesených záběrech exteriérů.

Naopak hypnotická hudba experimentální rockové legendy Nicka Cavea a jeho dlouholetého spolupracovníka Warrena Ellise skvěle podtrhuje dumavou melancholickou atmosféru filmu, aniž by si pro sebe kradla zbytečně mnoho pozornosti. Divák naopak po většinu času soundtrack možná ani nemusí vnímat, v těch zásadních momentech ale tyto tiché nenápadné motivy zážitek jen umocní.

Velkou výhodou Wind River je také fakt, že netlačí na pilu. Strasti svých hrdinů podává tak jak jsou, bez zbytečné snahy o emocionální vydírání diváka. Podobně se staví také k rasové a kulturní otázce – ukazuje život současných indiánů a jeho každodenní mizérii v nenásilné snaze apelovat jak na „ty bílé“, kteří před vinou svých předků zavírají oči, tak na „ty ukřivděné rudé“, jejichž vztek namířený proti celému světu je prodchnutý bezmocí i zaslepeností.

Celkové hodnocení: 85 %

Wind River (2017)

Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham a další

Režie: Taylor Sheridan

Scénář: Taylor Sheridan

Kamera: Ben Richardson

Hudba: Warren Ellis, Nick Cave

USA / 107 minut / krimi, drama, thriller

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Franco Zeffirelli, proslavil ho výpravný film Ježíš…

15.06.2019 14:53 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn…

Karlovarský festival bude letos se změnami, některé jsou nepříjemné

12.06.2019 16:20 Město Karlovy Vary se zvolna chystá na 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Proti minulým…

Dárek pro fanoušky Teorie velkého třesku: Warner Bros. ukáže kulisy,…

12.06.2019 09:03 Fanoušci úspěšného amerického seriálu Teorie velkého třesku, který po 12 řadách skončil letos v…

Na karlovarský festival dorazí Julianne Mooreová, dostane Křišťálový glóbus

11.06.2019 14:01 Aktualizováno Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostane při zahájení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama