Tisk vzpomíná na Třísku: Člověk s morálním kreditem, komunistický režim ho dusil

Praha - Titulním stranám českých deníků dnes dominuje fotografie Jana Třísky, který zemřel v pondělí ve věku 80 let poté, co za dosud nevyjasněných okolností spadl z Karlova mostu v Praze. Média se shodují, že odešla herecká legenda, výjimečný umělec a velký idol jedné generace.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Pocta Shakespearovi (foto: Viktor Kronbauer)
doporučujeme

"Proč nás zajímá smrt? Třískův život stál za víc," konstatuje ve sloupku Mladé fronty DNES redaktorka Mirka Spáčilová. Jako každý herec rád frajeřil, měl sklon k velkým gestům a k rituálům, ale byl to také člověk milující život, píše.

Podle deníku Právo se stal Tříska symbolem umělce s nekompromisním morálním kreditem po své emigraci v roce 1977. Na jeho uplatnění za oceánem se podepsala jeho koncentrovaná píle. "Jeho herectví vycházelo jak z vrozené tělesné dispozice tanečníka, tak múzičnosti, emocionality a citu pro slovo. A také schopnosti být pravdivý - na scéně i v životě," shrnuje deník. Připomíná také jeho charismatický hlas a smysl pro češtinu, kterou si uchoval v čisté a krásné podobě i v zámoří. Za triumfální pak deník označuje Třískův návrat v titulní roli Krále Leara v roce 2002.

Lidové noviny na Třísku vzpomínají jako na nesmírně přátelského člověka, vysloveně kamarádského. V pasáži věnované Třískově emigraci připomínají důvody, pro které ho režim začal dusit. Šlo o kamarádství s Václavem Havlem, jejich společné komentování sovětské okupace v roce 1968 v libereckém rozhlase až po diváckou účast na představení Havlovy Žebrácké opery v Horních Počernicích v hostinci u Sahulků.

"Kvůli tomu zasedal přes noc ústřední výbor KSČ - a byl jsem opět vyvrhel. To byl podzim 1976 a to bylo moje poslední představení. Pak jsem na českém jevišti hrál až v Králi Learovi," citují LN Třísku.

Hospodářské noviny doplňují, že Tříska měl i v pozdním věku elán mladíka. Letos v březnu se na pražském festivalu Febiofest vtipkovalo o jeho neobyčejné kondici. Při přebírání ceny Kristián udělal pár cviků s energií gymnasty a den poté poznamenal, že to byla jen drobná ukázka jeho sil, připomíná list. "Ať už Tříska jen pískal za scénou, nebo tak jako v Obecné škole převýšil všechny ostatní herce, vždy v tom byla nakažlivá energie," konstatují HN.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Favoritem cen Emmy je seriál Hra o trůny, šanci má i drama i homosexuálech

21.09.2019 09:45 Mezi největší favority letošních amerických televizních cen Emmy patří kandidáti z produkce…

Rambo: Poslední krev. Do českých kin se přichází rozloučit legendární…

19.09.2019 13:59 Do českých kin dnes vstupuje poslední film s legendárním válečným veteránem a osamělým bojovníkem…

RECENZE: Ad Astra je epická sci-fi se zoufalým Bradem Pittem. Diváka získá…

18.09.2019 10:52 Aktualizováno RECENZE - Po dlouhém očekávání zamíří ve čtvrtek do kin dvouhodinový sci-fi thriller Ad Astra,…

Násilný odraz lidské krutosti. Nabarvené ptáče ocenila i hollywoodská…

15.09.2019 20:23 Americký magazín The Hollywood Reporter zařadil český film režiséra Václava Marhoula Nabarvené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama