RECENZE: Pojďte, pane, budeme si hrát. Horor Jigsaw zkouší oživit oblíbeného puzzlíkového kutila

RECENZE – Krvavá psycho pecka Saw: Hra o přežití před 13 lety navždy změnila podobu moderního hororu a ještě k tomu stihla vypotit hned šestero pokračování, která dohromady vydělala přes 850 milionů dolarů. Že vražedná odysea Johna Kramera neskončí s údajnou poslední kapitolou Saw 3D, se tak dalo čekat.

Přidejte svůj názor

To je zase křiku...
doporučujeme

Varování: Tento článek vyzrazuje některé informace o předchozích filmech série, a to včetně závěru filmu Saw 3D.

Takzvaný Jigsaw Killer (Skládankový vrah) John Kramer je již přes deset let po smrti. Na jeho pověstné hry, při nichž Kramer vždy unesl několik hříšných lidí a umístil je do smrticími pastmi vystlaného labyrintu, se ale nezapomnělo. Kramerův přízrak nadále visí ve vzduchu. Když se detektivu Halloranovi (Callum Keith Rennie) začnou kupit brutálně zohyzděné mrtvoly s notoricky známým symbolem puzzle vyříznutým z těla, začne si policie i divák klást nepříjemnou otázku – máme tu co dočinění s Kramerovým následovníkem, nebo je možné, že tajemný zabiják svou smrt jen fingoval?

Otázka, kdo za novou hrou o život stojí, se pak jako červená nit vine celým filmem. Nahrazuje tak jinou, v předchozích dílech stěžejní hádanku – čím si Jigsawovy oběti zasloužily svůj osud. Tajemství viny pěti nových hráčů sice zůstává přítomno, snímek na něj ale neklade takový důraz. To mimo jiné znamená, že významnou porci z devadesátiminutového koláče strávíme také s policií a dvojicí patologů.

Jigsaw se musí jedno nechat. Vypadá opravdu dobře. Ať už mluvíme o atmosférické kameře, promyšlené scénografii, slušných (často praktických) tricích, nechutně zkrvavených mrtvolách, na které by si chtěl každý hororový fanda nejradši sáhnout, nebo o pohledných (případně jinak esteticky zajímavých) hercích, tenhle horor funguje na výbornou.

Nejvíc si pak tvůrci dali záležet na designu samotných pastiček a na vymýšlení úkolů, které musí oběti splnit, aby vyvázly živé. Ty sice zdaleka nepatří k nejpraktičtějším a nejefektivnějším, rozhodně ale mají šmrnc a nápad a někdy jsou tak absurdní, že byste se po skončení filmu nejradši okamžitě vrhli na eBay a jednu z nich si pořídili domů.

Škoda, že si takhle nikdo nevyhrál i se scénářem. Jeho autoři si na začátku psaní evidentně otevřeli katalog hororových klišé a nakupovali:

  1. Bezejmenný trouba, co umře na začátku, aby všichni viděli, že to únosce myslí vážně.
  2. Uřvaný tlusťoch, který na všechny strany trousí rádobyvtipné poznámky.
  3. Slušňácky vypadající mlčenlivý dříč, co nejdřív působí dojmem, že je tam jen do počtu.
  4. Drogově závislá prostitutka (?) s nervy v kýblu.
  5. Samozřejmostí je i sexy sympatická geniální a všehoschopná hlavní hrdinka.
  6. Venku pak krouží drsný charismatický detektiv s pochybnými metodami.
  7. Nechybí ani ujetá sexy asistentka patologa.
  8. A na závěr nikdo jiný než geniální psychopat, mistr loutkář, který dokáže předvídat jakýkoli krok svých obětí i pronásledovatelů… v případě této filmové série pak Jigsaw již tradičně těží ze své schopnosti odhadnout, kdy se postavy zachovají jako idioti a kdy se naopak blýsknou svými geniálními dedukčními schopnostmi, které vyštrachaly bůhví odkud.

První Saw stálo na myšlence, že když nad ním nebudete moc přemýšlet a necháte se strhnout originálním nápadem a extrémně přestylizovanou kamerou, čeká vás (ne)příjemný oddechový zážitek. Od té doby se ale jeho svěží vyvražďovací premisa okoukala a videoklipový styl oblíbený na přelomu milénia těžce zastaral (a byl zde proto nahrazený standardnějšími filmařskými metodami). Protože ale Jigsaw není schopen přijít s ničím podobně zábavným, jsou všechny jeho nelogičnosti o to výraznější a způsob, jakým se příběh dostává z bodu A do bodu B, kolikrát nedává vůbec žádný smysl. Rčení účel světí prostředky se tak stává heslem dne.

O finálním odhalení se pak dá mluvit jako o něčem, co nebylo „zas tak úplně“ průhledné a „více méně“ dávalo v kontextu filmu smysl. Jestli takový výsledek považujete na výhru, nebo selhání, to už se musíte rozhodnout sami. Nic to ale nezmění na tom, že to vlastně nikoho, snad kromě fanoušků série, ani nezajímá. On by se asi takový závěr dal i skousnout, to bychom se ale od Jigsawa nesměli dočkat předlouhého, nudného a ještě navrch jak ta halloweenská dýně vydlabaného monologu.

Řadíte-li se mezi skalní fanoušky této série, její osmé pokračování vás nejspíš neurazí – vždyť dostanete přesně to, čím se všechny předchozí díly Saw zapsaly do dějin. Jinak se ale jedná o hloupý neinovativní film, podprůměrný i jako neambiciózní žánrovka. Nudit se u něj sice vyloženě nebudete, ale těm zvědavým bohatě postačí počkat, až se objeví například v televizi nebo na VOD.

Celkové hodnocení: 40 %

Jigsaw (2017)

Hrají: Matt Passmore, Callum Keith Rennie, Laura Vandervoort, Hannah Emily Anderson, Clé Bennett, Paul Braunstein, Brittany Allen, Michael Boisvert, Mandela Van Peebles, Josiah Black a další

Režie: Michael Spierig, Peter Spierig

Scénář: Pete Goldfinger, Josh Stolberg

Kamera: Ben Nott

Hudba: Charlie Clouser

USA, Kanada / 91 minut / horor, thriller, krimi, mysteriózní

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První dojmy: Ledové království II je dospělejší a temnější než původní film

19.11.2019 20:33 Rodinná pohádka dorazí do českých i světových kin za týden, ale v Americe již proběhla premiéra pro…

RECENZE: Proti Taliánům, kravaťákům i Zubaté. Le Mans '66 voní po benzínu…

18.11.2019 20:11 RECENZE – Když se dají dohromady Christian Bale, Matt Damon a režisér Logana James Mangold, nedá se…

Dříve komunisté, dnes demokraté. Film Učitelka ukazuje lesk a bídu roku 89

17.11.2019 09:05 "Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,"…

Režisér Vojtěch Jasný (†93) byl nadčasový i poetický, vzpomínají jeho…

16.11.2019 13:42 Nadčasovým autorem i básníkem byl podle mladších kolegů zesnulý režisér Vojtěch Jasný. Třeba jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama