RECENZE: Nový Thor se do kin vřítil jako bouře a ani záporačka Cate Blanchett mu nedokázala stát v cestě

RECENZE – Do kin se včera dostal dlouho očekávaný film od studia Marvel s názvem Thor: Ragnarok. Ve filmu inspirovaném koncem světa podle severské mytologie se vrátí oblíbený Thor, Loki a přidá se k nim i Hulk. Novinkou je rozhodně bohyně smrti v podání Cate Blanchett. S tak dobrým obsazením by bylo umění zkazit film.

Přidejte svůj názor

film "Thor: Ragnarok"
doporučujeme

Od událostí v Avengers: Age of Ultron již uběhly dva roky a divák se znovu setkává s oblíbeným bohem blesku Thorem (Chris Hemsworth). Ten se po podivné vidině a opakujících se katastrofických snech rozhodl přijít na kloub tomu, jaké zlo očekává jeho milovaný Asgard. Po zabití hrozby ve formě ohnivého démona se vrací domů, ale nic není tak, jak by čekal.

Zdá se, že Odin si dal pauzu od ochrany devíti světů a raději se oddává divadlu, které oslavuje mladšího prince Lokiho (Tom Hiddleston) a v županu se nechává krmit hrozny od půvabných dívek. Heimdall (Idris Elba) přišel o svou práci jakožto strážce magického Bifrostu a zmizel. Thor se však na svých cestách trochu poučil a rychle si uvědomí, že nemluví se svým otcem.

Hledání Odina pak Lokiho a Thora zavede až na Zem, kde se setkají s Doktorem Strangem, který je pošle za otcem. Tomu však již moc času nezbývá, tak své syny jen varuje před velkým nebezpečím. Tím nebezpečím je Thorova starší sestra Hela (Cate Blanchett), bohyně smrti, která se nezastaví před ničím, aby získala větší moc.

Thor po krátkém střetu s Helou přišel o své kladivo Mjölnir a ocitá se na vesmírném smetišti, kde ho seberou a předvedou před Velmistra (Jeff Goldblum). Thor se má stát novodobým gladiátorem a vyzvat současného šampiona. Jak překvapení – Loki už tam je a s Velmistrem si rozumí. Úžasná ironie je, že boha blesku stále dokáže sejmou tazer, i když tento je trochu modernější než ten, který na něho v prvním díle užila Darcy.

Thor se na bojišti setká s Hulkem, který si nepamatuje, že by Bruce Banner (Mark Ruffalo) vůbec někdy byl ve vedení. Thor se ale potřebuje dostat na Asgard a potřebuje pomoc Hulka a elitní bojovnice Valkýry, která se na konci vesmíru schovává.  Thor se konečně učí a když ho Loki OPĚT zradí, je připravený. Lokiho ego těžce nese informaci, že se stal předvídatelným.

Návrat na Asgard přiměje Thora, aby si uvědomil, že není „bohem kladiv“, ale bohem blesku. Síla byla v něm celou dobu a Mjölnir fungoval jen jako způsob, jak ohromnou moc kontrolovat. V kombinaci s Valkýrou, Lokim a Hulkem má Hela hodně co dělat, aby se jim ubránila. Ani ona však není sama. Její zombie válečníci ji poslechnou na slovo a obrovskému vlku Fenrisovi se může postavit jen Hulk.

img-responsive

Cate Blanchett jako Hela | foto: Reprofoto YouTube

Možná tedy není cílem Ragnarok zastavit, ale rozpoutat. Šílený plán Thorovi dovolí naložit Asgarďany na ukradenou loď a vydat se s nimi směrem na Zemi, kde čeká vřelé přivítání. Po událostech filmu Captain America: Civil War, si tím však divák není tak jistý.

Film je plný odkazů na předchozí filmy, ať je to tazer či Hulk, který vymete podlahu s Thorem podobně, jako to udělal s Lokim. Velký muž z kamení pevně vysvětluje, že není žádná věc (a thing), což divákovi připomene The Thing z Fantastické čtyřky. Herecké obsazení je navíc naprosto skvělé a chemie mezi postavami je dokonalá.

Divák si všimne i odkazů na současné události, jako jsou například asgardští uprchlíci hledající azyl na Zemi nebo dva kulomety, které si postava dočasného strážce Bifrostu přinesla samozřejmě z Texasu. A dočkáme se i scény, kdy se muž hrdinně obětuje pro záchranu ostatních a zemře s kulomety v rukou.

Milovník severské mytologie pravděpodobně zapláče, protože Hela se místo Lokiho dcery stane jeho sestrou, Fenris je pravděpodobně vůbec někde jinde a Ragnarok byl ze zničení celého světa omezen jen na zničení Asgardu. Na druhou stranu jsou však diváci již zvyklí, že některé zamotané věci z mýtů by na filmovém plátně vypadaly podivně.

V konečném důsledku je Thor: Ragnarok dobrým filmem ze série Marvelu a také úlevnou komedií po pro fanoušky náročném Captain America: Civil War. Je příjemné vrátit se k „obyčejnému“ bití záporáků a záchraně světa. Řekněme, že je Chris Hemsworth ve filmu zcela elektrizující. A skvělý soundtrack tomu jen napomáhá.

 

Celkové hodnocení: 90 %

Thor: Ragnarok (2017)

Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Jeff, Goldblum, Anthony Hopkins, Idris Elba

Režie: Taika Waititi

Scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost

Hudba: Mark Mothersbaugh

USA / 130 minut / komiks, akční, sci-fi, dobrodružné

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Dokonalá teenagerská komedie Šprtky to chtěj taky má šmrnc i srdce

25.06.2019 15:33 RECENZE – Olivii Wilde znají diváci především jako herečku. Teď se ale dala i na režii a její…

Zakleté pírko: Nová pohádka Zdeňka Trošky je hotová

25.06.2019 13:10 Režisér Zdeněk Troška dotočil novou pohádku Zakleté pírko, podle scénáře, který napsal společně s…

Dušan Klein přežil Terezín, jeho filmy baví i dojímají. "Básnická série"…

25.06.2019 09:05 Režiséra Dušana Kleina proslavili nejvíc filmoví "básníci", natočil ale i desítky detektivek …

To byl fofr. Vstupenky na Karlovarský festival v online předprodeji…

24.06.2019 12:15 Online rezervace vstupenek na 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech byly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama