RECENZE: Earth: Den na zázračné planetě. S Redfordem/Trojanem kolem světa. A v Ultra HD

RECENZE – Dostat v době, kdy sály zejí prázdnotou a dokumenty o přírodě patří ke standardní televizní nabídce, celou rodinu na vzdělávací pořad? Takové ambice si klade celovečerní dokument od BBC. Ono totiž vidět pětimetrové, roztomile zívající mládě pandy prostě stojí za to.

Přidejte svůj názor

Dokument Earth: Den na zázračné planetě začíná i končí životodárným úsvitem.
doporučujeme

Naše planeta je unikátní. Pokud víme, jedná se o jediné místo ve vesmíru, kde existuje život. S tímto tvrzením se uvede dokument Earth: Den na zázračné planetě, který si předsevzal představit svému divákovi přesně tohle – čtyřiadvacet hodin ze života modré oázy uprostřed chladného vesmíru.

Pojetí Earth nejvíc ze všeho připomíná mozaiku. Jedná se o působivou zkratkovitou reklamu na všechny krásy světa, stejně jako na bohatou přírodopisnou produkci BBC. Jeden uchvacující záběr střídá druhý, mnoho z nich navíc v běžných dokumentech o přírodě jen tak neuvidíte. Tady se totiž jindy tajuplným zvířatům podíváme přímo do kuchyně.

Spojení 4K kvality obrazu a elitního zvukového formátu Dolby Atmos pak slibuje zážitek, který kolikrát nedokážou nabídnout ani mnohem výpravnější spektákly. Škoda jen, že v našich luzích a hájích nenajdete mnoho kin, která by si s takto špičkovou technologií dokázala poradit na 100 %.

Hlavní síla Dne na zázračné planetě ale nespočívá v použití zmíněných technologií, nýbrž ve využití staré známé pravdy, že lidé přijímají informace nejsnáze v podobě příběhu. V našem případě pak mluvíme o mikropříbězích: mladé zebře snažící se přebrodit nelítostnou řeku, souboji žirafích samců o území, který je okořeněný nádechem střetu dvou generací, útěkem Hamanů před zlověstnou tmou a mnoha dalšími momentkami zprostředkovanými nám jakoby zevnitř.

Díky tomu má celý dokument až překvapivě silný a bohatý emocionální náboj. Strach, dojetí, triumf, zkrátka celá paleta. Výrazné zastoupení má také humor – westernový duel žiraf v pravé poledne nebo nadržený lenochod po divákovi skočí z ničeho nic a nedají mu jinou možnost, než se rozesmát.

Hře na tu kterou citovou strunu výrazně napomáhá výpravná tematická hudba. Filmaři vhodně střídají velkolepé, zoufalé, humorné, vítězoslavné nebo napínavé melodie a doplňují je stejně promyšlenými zvukovými efekty.

Redfordova narace v pozadí je pak především neokázale příjemná. Aniž by na sebe legendární herec a oscarový režisér v jedné osobě příliš pozornosti, dokáže svým charakteristickým hlasem přenést diváka přímo do hlubin deštného pralesa i na vrcholky hor.

Protože na mém promítání kino omylem pustilo také přibližně pět minut z dabované verze, mám možnost oba vypravěče alespoň částečně srovnat. A Ivan Trojan je rozhodně dobrá volba. Češi jsou na jeho unikátní barvu hlasu zvyklí a obzvlášť děti jistě dovede zaujmout víc než trochu sušší představitel Sundance Kida.

Asi jedinou slabší stránkou Earth je samotný vyprávěný text, respektive informace v něm podané. Snaha vejít se do hodiny a půl a touha oslovit především laiky samozřejmě znamenají, že se toho o životě vybraných zvířat nedozvíme příliš. To je pochopitelné a dává to smysl. Zamrzí ale, že nám vypravěč většinou sděluje jen to, CO se děje. PROČ se to děje, se už nedozvíme. A to ani ve zhuštěné formě 1–2 vět, které by se někam vměstnat určitě daly – vždyť tichého kochání se přírodou si užijeme přibližně stejně jako mluveného komentáře.

Earth: Den na zázračné planetě plní, co si předsevzal, a je skutečně rodinným filmem, který má na to, přivábit do kina větší množství lidí (samotného mě překvapilo, kolik se nás na projekci sešlo). Zároveň se nepochybně jedná o lákavou záminku k tomu, taky konečně jednou vyvézt svoji drahou polovičku. Ať už vás čeká první schůzka nebo „rutinní“ vycházka po padesáti letech společného života, mix roztomilých zvířátek a emocemi nabitých mikropříběhů funguje dokonale. Jediný, koho byste asi měli nechat doma, jsou dítka předškolního věku. Film se totiž ani náhodou nedrží zpátky a leckterý chundelatý tvoreček nakonec skončí jako potrava hladového predátora.

Celkové hodnocení: 85 %

Earth: One Amazing Day (2017)

Namluvil: Robert Redford

Český dabing: Ivan Trojan

Režie: Peter Webber, Richard Dale, Lixin Fan

Scénář: Frank Cottrell Boyce, Geling Yan, Richard Dale

Hudba: Alex Heffes

Velká Británie, Čína / 95 minut / dokumentární

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel René Auberjonois (†79), hrál ve filmu MASH či seriálu Star Trek

09.12.2019 13:14 Ve věku 79 let v neděli zemřel americký herec René Auberjonois, který proslul zejména rolí Otce…

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Filmy na prosinec: Jumanji: Další level, Star Wars: Vzestup Skywalkera a…

04.12.2019 20:15 V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí…

Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet…

30.11.2019 19:29 Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama