V Jihlavě byl vyhlášen nejlepší český dokument, u poroty bodoval i Jakeš

Jihlava - Nejlepším českým dokumentem se mezi soutěžními snímky v Jihlavě stal film Hranice práce od Apoleny Rychlíkové, který se zabývá pracovními podmínkami v nejhůře placených zaměstnáních v Čechách. Cenu za přínos světové kinematografii získal režisér Marcel Ophüls.

Přidejte svůj názor

Kino, ilustrační foto
doporučujeme

"Letošní 21. Ji.hlava zopakovala úspěch předchozího jubilejního ročníku. Výrazný program, plná kina i desítky inspirativních diskusí," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Cenu za nejvýraznější světový dokument si z letošního 21. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů odnesla Zeď ruského filmaře Dmitryho Bogolubova. Pojednává o zneklidňujícím kultu komunistického vůdce Josifa Stalina v současném Rusku.

Ocenění za nejlepší dokumentární film ze střední a východní Evropy si odnesl polský dokumentarista Piotr Stasik a jeho cestopisná koláž o hledání polské identity s názvem Opera o Polsku.

V sekci Exprmntl.cz zaměřené na nejnovější české experimentální filmy porota ocenila filmovou koláž s názvem Konzerva filmařky Lucie Navrátilové. V soutěžní sekci První světla vyzdvihli porotci dva snímky. Za nejlepší dlouhometrážní debut získali cenu turecký režisér Gürcan Keltek za film Meteory a libanonská filmařka Rana Eidová za snímek Panoptic.

U studentské poroty zabodoval dokument Milda režiséra Pavla Křemena o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi. Režisér se vydal společně s Jakešem ve stopách jeho života od začátků v Baťových závodech až po konečné vyloučení ze strany.

Cenu Silver Eye udělovanou Institutem dokumentárního filmu nejlepším dokumentům zařazeným do trhu East Silver dostal Rakušan Matthias Krepp za film Krev a písek. Vypráví o ozbrojených konfliktech v Iráku a Sýrii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lví král ovládl tuzemská kina. Porazil Spider-Mana, který se natáčel i v…

22.07.2019 18:02 V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man:…

V Česku se natáčí první fantasy pohádka, bude v ní mnoho digitálních efektů

22.07.2019 15:43 Novou českou fantasy pohádku Princezna zakletá v čase uvidí diváci v březnu 2020. V hlavních rolích…

Avengers:Endgame se oficiálně stane nejvýdělečnějším filmem v historii

21.07.2019 14:24 Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů,…

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

19.07.2019 14:42 V 92 letech zemřela herečka a učitelka Alena Karešová. Diváci ji mohli znát z filmů Zdeňka Trošky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama