RECENZE: Zahradnictví: Nápadník se pokouší poněkud chaoticky, ale s humorem uzavřít kruh rodinné ságy

RECENZE - Do kin přichází poslední díl filmové trilogie Zahradnictví Nápadník. Doposud jsme mohli shlédnout jeho dva předchůdce: Rodinný přítel a Dezertér. Všechny části se odehrávají na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. V poslední kapitole této rodinné kroniky se osudy třech rodin uzavírají. A my máme možnost sledovat, jak v pohnutých časech 50 - 60. let naši hlavní hrdinové prožívají své lásky, trápení a mezigenerační rozdíly.

Přidejte svůj názor

Ukázka z filmu Zahradnictví

Poslední kapitola rodinné kroniky – filmové trilogie Zahradnictví přináší do našich kin, dalo by se říci, svižnou romantickou komedii.

Ocitáme se kolem roku 1960, kdy z malé Daniely (Anna Fialová) vyrostla skoro dospělá, slušná, někdy ale až trošku naivní dívka, která se zamilovala a intenzivně prožívá svou prázdninovou lásku. Tou je Mirek (Ivan Lupták), kterého její nekompromisní otec Jindřich (Martin Finger) nesnáší. Dokonce na jednom místě prohlásí:„Ten parchant mi nesmí na oči, natož aby přestoupil práh mého bytu!“

Snaží se udělat vše pro to, aby Daně našel jiného ženicha. To se mu podaří v podobě kamarádova syna, vysokoškoláka, zkrátka „chlapce ze slušné rodiny“.

Následné hádky s dcerou i manželkou patří ve filmu k velmi zdařilým momentům a gradují.Tvrdohlavý Jindřich odmítá uznat jakékoliv argumenty Daniely i manželky Vilmy. Zde máme právě možnost poznat Jindřichův charakter, který je vlastně velmi nešťastný člověk. Ano, přežil „nacistický koncentrák“, ale skutečný život se mu jakoby vzdálil. Neumí komunikovat se svou ženou, první dcerou. Nakonec i ve filmu Pelíšky jsme byli svědci toho, že to neumí ani s tou druhou Jindřiškou. Žije jen se vzpomínek, které až ostentativně předkládá celé rodině. Zdá se, že přátelé jsou pro něj daleko důležitější.

Byly zmíněny Pelíšky. Dalo by se konstatovat, že Nápadník má k nim nejblíže, přesto lze jen těžko srovnávat. Pelíšky byly zkrátka originál a pánové Kodet, Polívka, Donutil dokázali z hezkého scénáře vytvořit dokonalou a stále opěvovanou genialitu!

Ale i v Nápadníkovi máme silné herecké obsazení a nelze než chválit.

Aňa Geislerová, která se z pětadvacetileté ženy přerodila v padesátiletou maminku, vstoupila do tohoto ženského typu s naprostou přirozeností a elegancí sobě vlastní.

Martin Finger se do své role opravdu ponořil a měl tak možnost ukázat, že patří k velkým talentům, ač si samozřejmě divák neodpustí srovnání s Jiřím Kodetem (tatínek Jindřich v Pelíškách) a hned tak někdo jej nepřekoná. Martin Finger zde ale odvedl pozoruhodný výkon,který si zaslouží ocenění a chválu.

Nejde si nezamilovat a zároveň nesnášet tetu tetu Mářčí v podání Sabiny Remundové. Dále si nelze nevšimnout velkého komediálního a hereckého talentu Anny Fialové, která spolu s Ivanem Luptákem vytvořili dvojici, která zdařile sekunduje svým starším a zkušenějším kolegům.

Z hereckých nováčků stojí za zmínku i Filip Březina, který ztvárnil sarkastického a velmi vtipného bratrance Karla, a diváka baví.

Trailer k filmu Zahradnictví: Nápadník (2:13) | zdroj: YouTube

Co vytknout? Přes zmiňované skvělé herecké výkony, humor je závěr trilogie poněkud bezbřehý. Divák může odcházet z kina až zmatený, nejistý. A některé scény jako např. duch Ondřeje Sokola, scéna s medvídkem působí poněkud zmateně.

Závěrem lze ale rozhodně dodat, že celý film diváka baví. Nenudí se u něj. Děj má spád. Najde zde i něžnou love story. A to je asi podstatné a velké plus celého filmu. Romantická komedie je zkrátka žánr, který panům Hřebejkovi a Jarchovskému sluší.

Tvůrcům se podařilo i naplnit ústřední téma, motiv celého příběhu a to střet dvou generací, které mají rozdílné představy o cestě ke štěstí a obě se snaží nalézt tu pravou, svou.

Celkové hodnocení: 70%

Zahradnictví: Nápadník (2017)

Hrají: Anna Fialová, Ivan Lupták, Aňa Geislerová, Martin Finger, Filip Březina, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Karel Dobrý, David Novotný, Lenka Krobotová, Sabina Remundová, Vendula Svobodová, Miroslav Táborský, Jáchym Kučera, Kryštof Michal, Jan Kalina, Zdeněk Pecháček

Režie: Jan Hřebejk
Scénář:Petr Jarchovský
Kamera: Bartek Cierlica
Hudba: Petr Ostrouchov


Česko / Slovensko / Polsko, 113 min/ drama, romantická komedie

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

RECENZE: Nový Robin Hood je velkým filmovým prušvihem. Diváka akorát…

12.01.2019 18:07 Aktualizováno RECENZE – Zapomeňte na příběh, co znáte. Zapomeňte na historii. Zapomeňte na předchozí filmy o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama